To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kolorowe Jeziorka zagrożone?

Kolorowe Jeziorka zagrożone?

- Rozryją ten piękny teren i woda zaleje nasze domy – obawiają się mieszkańcy Wieściszowic, których niepokoi nowy zarządca Kolorowych Jeziorek. Napisali nawet pismo do dyrekcji ochrony środowiska w tej sprawie. - Nic złego nie robimy. Chcemy, by to miejsce wreszcie tętniło życiem – mówią z kolei przedstawiciele zarządcy.

- Oni zniszczą ten piękny teren – obawiają się ludzie. Czara goryczy przelała się, kiedy na teren Kolorowych Jeziorek wjechała koparka. - Rozryli tzw. boisko – mówi Janusz Pędzik, jeden z mieszkańców. To miejsce to tak naprawdę obniżenie terenu, znajdujące się nieopodal samych jeziorek. W tym obniżeniu znajdowało się boisko do piłki nożnej, z którego korzystała miejscowa młodzież. Koparka wybrała sporo ziemi i usypała ją na zboczach.

Ludzie obawiają się też, że po tych pracach grozi im powódź. - Tamtędy spływała woda podczas większych deszczów. Jeśli wyjazd z boiska zostanie zasypany, cała woda spłynie do nas i będziemy mieć to samo, co w 1997 roku – obawia się Teresa Szarek, mieszkanka Wieściszowic, była wójt Marciszowa.
(...)
Jak mówią, nie mają żadnych informacji na temat tej inwestycji. - Nikt z nami nie rozmawia. Wiemy tylko, że ma tam być jakieś rodeo – mówią.

- Ludziom nie grozi powódź – tłumaczy z kolei Jakub Snochowski, przedstawiciel inwestora, który wydzierżawił ten teren od gminy na 10 lat. Był on na miejscu, kiedy przyjechaliśmy na Kolorowe Jeziorka. - Boisko pogłębiamy raptem o kilkadziesiąt centymetrów. Ziemią wzmacniamy nasypy – wyjaśnia. Naturalny odpływ wody będzie w tym samym miejscu. Więcej, poprawiliśmy koryto strumyka, do którego wpływała woda – mówi Jakub Snochowski.

Więcej w najnowszych „Nowinach Jeleniogórskich” nr 34/09

 

Na tzw. boisku trwają prace przygotowawcze. Fot. rob
 
Kolorowe Jeziorka zagrożone?

Komentarze (5)

Kolorowe jeziorka to jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy Jeleniej Góry. Ich urok i magia polegają przede wszystkim na tym, że otoczenie nie jest w żaden sposób zagospodarowane i nie wkroczyła tam jeszcze komercjalizacja. Wyrobiska kopalniane i tajemnicze sztolnie sprzed kilkuset lat, wypełnione zabarwioną przez minerały wodą są wielką atrakcją i pozostawiają niezapomniane wrażenia. Aby nie dopuścić do dewastacji tej pięknej okolicy, trzeba do wszelkich inwestycji w ich pobliżu podchodzić ze szczególną rozwagą. Myślę, że miejscowi samorządowcy potrafią zadbać o własny interes i nie pozwolą na utratę tego fantastycznego zakątka.

*Ko**** .. te jeziorka,bo tam jest
cichu i .. NIE ma wedkarzy !

..a NAJpiekniejsze jest jeziorko
zielone,bo tylko .. okresowe !

Kilkanaście lat temu było tam pięknie, nawet widoczne było dno w turkusowym jeziorku. Teraz to syf, mnóstwo amatorów kąpiel, grilowanie, ogniska, powycinane drzewa, a przecież to Rudawski Park Krajobrazowy i obowiązuje zakaz kąpieli. Szkoda bo to piękne miejsce.Warto też wspiąć się na Kopę z której roztacza się przepiękny widok.

Tam jest pieknie, tylko szkoda, ze niektorzy nie potrafia uszanowac srodowiska... Troglotyci...