To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kolejny single track otwarty

Fot. UM Szklarska Poręba

To był bardzo dobry rok dla cyklistów w naszym regionie. Po wielu latach posuchy w ciągu kilku miesięcy udostępniono trzy systemy single tracków. Po Górach Kaczawskich i Jeleniej Górze przyszedł czas na Szklarska Porębę.

Dzisiaj (sobota, 26 października) oddano do użytku 21-kilometrową pętlę zbudowaną w Górach Izerskich. Trasa jest łatwa, niezwykle malownicza, na ścieżce nie ma trudności. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi - bez większego singlowego doświadczenia. Jednokierunkowa ścieżka rowerowa swój początek i koniec ma w Jakuszycach. Biegnie przez Kopalnię Stanisław, Wysoki Kamień, okolice Zakrętu Śmierci i Chatki Robaczka. Przejażdżkę najłatwiej rozpocząć przy dworcu kolejowym Szklarska Poręba Górna, przystanku kolejowym Szklarska Poręba Jakuszyce lub przy kopalnia kwarcu Stanisław. W każdym z tych miejsc jest parking, mapa i narzędzia rowerowe.
Podczas otwarcia ścieżek – przy kopalni Stanisław - pogoda dopisała i z tras skorzystało mnóstwo cyklistów z całego regionu. Przebieg single tracka jest już naniesiony na Open Street Map, gdzie ma oznaczenie trasy nr 13.
Budowa single tracków w Szklarskiej Porębie kosztowała 1,4 mln zł. 

STSP2.png

Komentarze (10)

A czy jak będziemy szli tą ścieżką z naszymi bąbelkami to możemy iść też pod prąd czy tylko zgodnie z kierunkiem jazdy?

Taki raczej słabiutki żarcik... Potrenuj trochę.

To nie jest żart. Pytam serio, ścieżki są zarówno dla pieszych jak i rowerzystów, informują o tym tabliczki stojące na początku singla. Czy jest to mądre rozwiązanie to już nie mój problem. Ale skoro mogę tam wchodzić to będę wchodził, Ty mi na pewno nie zabronisz ;)

Jak jesteś kamikadze ,to sobie tam spaceruj,ale to będzie bardzo krótki spacer.

[quote=?]A czy jak będziemy szli tą ścieżką z naszymi bąbelkami to możemy iść też pod prąd czy tylko zgodnie z kierunkiem jazdy?[/quote]

Pytajniku drogi!

Ty z pewnością kochasz te swoje bąbelki, zatem chodź z nimi tak jak sam uważasz, chromol wszystko inne, słusznie korzystaj z praw swoich! Ale w razie draki, czego nikomu nie życzę, 1 listopada się zbliża.

Dla niektórych, udowodnienie swojej racji jest znacznie ważniejsze od rozsądku. Taka lajfa! :D

Ty, rowerzysto jesteś tak samo odpowiedzialny za bezpieczeństwo jak i ja, skoro oboje możemy korzystać z tej ścieżki, to wszyscy musimy tak samo uważać. Pytanie, jaki jest sens robienia takich singli?

Skoro jest dla pieszych i rowerzystów, to przepisy są takie same i dla tych i dla tych. Czyli należy iść tak jak wyznacza kierunek. Jest to chyba oczywiste

W takim razie wpuszczenie tam pieszych jest totalnym absurdem, mam iść i cały czas oglądać się za siebie czy nie jedzie rower? Może redakcja poruszy ten temat i zapyta u źródła, kto wpadł na pomysł, aby singletracki były dostępne również dla pieszych?

to już za mało szlaków, jeszcze trzeba ryć tereny pod ściezki? nic już nie można zostawić tej przyrodzie w spokoju??

Jakaś paranoja z tymi trasami dla rowerów - kto za to płaci ? a ilu z tego korzysta ? Albo tnie się drogę przez las i zabiera coś przyrodzie albo zamienia istniejące ogólnodostępne ścieżki na coś z czego rozsądnie trudno korzystać. Zawsze będzie konflikt interesów.
Uważam, że za dużo terenu, miejsca i pieniędzy jest poświęcane na coś takiego. Nie jestem fanem roweru i jazdy w tym stylu - tak. Pewnie trasy takie też są potrzebne ale jak widzę kolejną taką inwestycję, następną ze ścieżek po której już nie mogę chodzić normalnie to mi się nie podoba.Ii nie będę ustępował jakimś gościom na rowerach tam gdzie zawsze była droga, trasa moich wędrówek. Mam gdzieś układanie tak wiele na modłę jednej strony - tj dla fanów tego sportu.

PS
właśnie dlatego trasy niby-sportowe są dla wszystkich bo są poprowadzone przynajmniej w części o ogólnie znanych i dostępnych ścieżkach, miejscami szlakach turystycznych.