To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kluczyki i Wytrych 2014 już 27 marca! Głosujcie na artystów!

Kluczyki i Wytrych 2014 już 27 marca! Głosujcie na artystów!

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru - coraz bliżej. To wówczas przekonamy się, kto zostanie laureatem Srebrnych Kluczyków - nagród Kapituły Srebrnych Kluczyków, komu redakcja „Nowin Jeleniogórskich” przyzna Złoty Kluczyk i który artysta zdobędzie Wytrych do Serc Publiczności.

Na Gali Nagród Kulturalnych rozdamy Kluczyki w kilku kategoriach. Złoty Kluczyk 2014 – Specjalną Nagrodę Nowin Jeleniogórskich - redakcja przyzna za wydarzenie, inicjatywę, działalność, zasługujące naszym zdaniem na szczególne uhonorowanie.

Publiczność przyzna w plebiscycie własną nagrodę – Wytrych do Serc Publiczności!

Kapituła Srebrnych Kluczyków uhonoruje laureatów Srebrnymi Kluczykami w następujących kategoriach: najlepszy spektakl teatralny scen jeleniogórskich (pod uwagę bierzemy wszystkie premiery od Gali Srebrnych Kluczyków 2013 do marca 2014), najlepsza kreacja aktorska, a także w nowych wskazaniach: sztuki wizualne, muzyka i zjawisko kulturotwórcze.
Jeszcze tylko dziś, (do 11 marca 2014 roku) czekamy na wskazania kandydatów do Srebrnych Kluczyków 2014, o których przyznaniu ostatecznie zadecyduje Kapituła Srebrnych Kluczyków. Werdykt Kapituły poznamy dopiero podczas Gali Srebrnych Kluczyków.

Wieczór Gali – 27 marca 2014 roku w Teatrze Norwida - uświetni gościnny spektakl „Showbizz” Petera Quiltera w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i reżyserii Dariusza Taraszkiewicza, ze scenografią Ryszarda Warcholińskiego i choreografią Ewy Kuklińskiej. Na scenie zobaczymy Monikę Dryl, Kamilę Samller, Dariusza Kordka, Ryszarda Kotysa, Włodzimierza Matuszaka.

Współorganizatorem Gali jest Teatr im. Cypriana Kamila w Jeleniej Górze. Naszymi partnerami jest firma Ofir oraz kwiaciarnia U Esy-Floresy. Partnerem spektaklu jest Tauron Dystrybucja. Wydarzenie dofinansowane jest przez Miasto Jelenia Góra oraz powiat jeleniogórski.

WYTRYCH 2014 – nominacje do nagrody!

Przypominamy, trwa plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu. Do 10 marca czekaliśmy na Wasze, Czytelnicy „Nowin Jeleniogórskich”, wskazania i głosy. Dziś podajemy nazwiska sześciu artystów nominowanych do nagrody Publiczności – WYTRYCH 2014, którzy zdobyli największą ilość głosów drogą smsową i zgłoszeń na tradycyjnych kuponach zamieszczanych w „Nowinach Jeleniogórskich”. Sześciu – nie pięciu, bowiem dwóch aktorów Teatru Norwida: Robert Mania i Jacek Paruszyński, w pierwszej fazie głosowania uzyskali dokładnie taką samą ilość głosów publiczności, lokując się na 5. pozycji i tym samym obaj zmieścili się w grupie nominowanych.

Od dziś aż do północy 24 marca można głosować już tylko na sześciu kandydatów nominowanych do Wytrycha 2014. Każdy głos jest cenny. Każdy może zadecydować o tym, kto z Gali wyjdzie z „Wytrychem 2014”!

Obowiązuje ta sama zasada: aby wziąć udział w głosowaniu smsowym, należy na numer 7155 wysłać SMS o treści Wytrych wraz z numerem nominowanego kandydata, na którego oddawany jest głos. Numery przyporządkowane nominowanym kandydatom według kolejności zgłoszeń podajemy poniżej. Całkowity koszt jednego SMS to 1,23 zł brutto (w tym 23 proc. VAT) we wszystkich polskich sieciach telefonii komórkowej.

Kto zdobędzie Wytrych do Serc Publiczności 2014?

Oto lista nominowanych:

Jacek Szreniawa (muzyk, kompozytor, aktor Teatru Naszego) – Wytrych1
Bogumiła Twardowska – Rogacewicz (artysta plastyk) – Wytrych2
Robert Mania (aktor Teatru Norwida) – Wytrych3
Zbigniew Muczyński „Mucha” (lider zespołu Leniwiec) – Wytrych5
Jacek Paruszyński (aktor Teatru Norwida) – Wytrych7
Diana Jonkisz (aktorka Zdrojowego Teatru Animacji) - Wytrych10 

 

Niżej prezentujemy sylwetki nominowanych.

 

Jacek Szreniawa (sms: Wytrych1)

Muzyk, kompozytor, solista, multiinstrumentalista (gitara, klarnet, fortepian, saksofon). Wykształcony „nauczyciel muzyki”. Przyznaje, że „lubi wszystko, co jest związane z muzyką i edukacją”. Od 13 lat prowadzi w Jeleniej Górze Zespół Wokalny Głosowanie, gdzie pełni także rolę... dyrygenta. Współpracuje ze Zdrojowym Teatrem Animacji i niekiedy Teatrem Norwida jako konsultant w sprawach wokalnych. Od 20 lat jest związany z Teatrem Naszym w Michałowicach, gdzie nie tylko występuje na scenie jako muzyk, kompozytor, ale także... jako aktor. Zastrzega jednak: „Aktorem bywam i lubię to robić, ale wszystkiego musiałem uczyć się od podstaw u Jadwigi i Tadeusza Kutów”.

 

 

Bogumiła Twardowska-Rogacewicz (sms: Wytrych2)

Artysta grafik, malarka. Uprawia sztukę (i żyje z niej!) od tamtego wieku. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa WSSP we Wrocławiu, autorka ponad 30 wystaw indywidualnych „tu i tam”. Z wykształcenia i zamiłowania grafik. Zajmuje się projektowaniem graficznym. Maluje klimat gór i wrażliwe kompozycje abstrakcyjne. „Kolor jest ważniejszy niż ci się wydaje - powiada - Potrafi wyciszyć, wzburzyć, podburzyć i trafić w sedno”. Równolegle sprząta, gotuje, projektuje i maluje.

 

Robert Mania (sms: Wytrych3)

Aktor Teatru Norwida w Jeleniej Górze. Absolwent PWST we Wrocławiu. Zadebiutował w Jeleniej Górze w 2007 roku tytułową rolą w spektaklu Natalii Korczakowskiej: „Śmierć Człowieka - Wiewiórki”. Od tego czasu zdążył zagrać w wielu spektaklach, w tym w ostatnim sezonie tytułową rolę w „Don Juanie”, w reżyserii Michała Kotańskiego. Zanim zdecydował się zdawać do szkoły teatralnej, studiował... geografię. Pasjonat literatury, gór, przewodnik sudecki.

 

 

Zbigniew Muczyński „Mucha” (sms: Wytrych5)

Założyciel i lider zespołu „Leniwiec”. Przez 20 lat istnienia zespołu zagrał prawie 700 koncertów w 9 krajach świata. Gościł na scenach największych festiwali (Przystanek Woodstock, Jarocin), ale równie dobrze czuje się w małych muzycznych klubach. W zespole pełni nie tylko funkcję lidera, kompozytora i tekściarza, ale, jak sam podkreśla, również managera, kierowcy i... tragarza. Zapewnia, że dwie dekady na scenie to dopiero początek. Pomimo 6 wydanych płyt wciąż mówi, że jest tylko amatorem, dla którego zespół to pasja, a nie praca. Zapytany przed laty przez „Nowiny”, bez czego w życiu nie umie się obejść, odpowiedział: „Bez grania, magii tworzenia i energii płynącej od ludzi na naszych koncertach.”

 

Jacek Paruszyński (sms: Wytrych7)

Aktor Teatru Norwida w Jeleniej Górze. Absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pracował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, w OTO Kalambur we Wrocławiu, a od 1988 roku w Jeleniej Górze. W Teatrze Norwida zagrał kilkadziesiąt ról. Laureat plebiscytu publiczności na najpopularniejszego aktora scen jeleniogórskich - „Srebrny Kluczyk 2012”! Od 10 lat prowadzi Dziecięcą Grupę Teatralną GZYGZAK i Pracownię Teatralną ODEK przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze (wielokrotnie nagradzane spektakle, nominowane na „Dziatwę” do Łodzi). Współtwórca i koordynator projektu „Jeleniogórskie Forum Teatrów Dziecięcych”. Lubi czytać, podróżować i chodzić po górach.

 

Diana Jonkisz (sms: Wytrych10)

Aktorka Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Absolwentka PWST we Wrocławiu oraz Wrocławskiej Szkoły Projektowania Ubioru. Nagrodzona nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie wybitnych osiągnięć artystycznych, stypendystka rektora PWST. Aktualnie studentka scenografii na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założycielka teatru dziecięcego w Karpaczu „W co się bawić?”, który istnieje od 10 lat i ma na swoim koncie wiele nagród. Wielokrotnie prowadziła warsztaty oraz obozy teatralne dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą. Jest członkiem kolektywu artystycznego POPARTZ, który ma na celu promocję sztuki młodych twórców, Stowarzyszenia De-Novo – organizującego duże spektakle plenerowe oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”, w ramach którego współorganizuje pokazy mody oraz wybory Miss Ziemi Kamiennogórskiej. Pomysłodawczyni i organizator imprezy „U- rodziny Henryka” w Karpaczu, poświęconej pamięci Henryka Tomaszewskiego. Współreżyserka i autorka scenografii do spektaklu „Matka - opowieść” wg Andersena.