To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Karnawał w rytmie walca

Koncert pełen przebojowych walców batutą poprowadzi grecki dyrygent Haris Iliadis

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na kolejny ze specjalnych wieczorów karnawałowych, przygotowanych na muzyczne powitanie roku. W piątek, 20 stycznia, o godz. 19.00 koncert zatytułowany „Walc – to nie tylko Strauss” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, która tego dnia grać będzie pod batutą Harisa Iliadisa.

W programie: Charles Gounod – walc z opery Faust, Franz Lehár – walc Złoto i srebro, Piotr Czajkowski – walc z baletu Jezioro łabędzie op. 20, Émile Waldteufel – Walc łyżwiarzy oraz walc España op. 236, Ion Ivanovici – walc Fale Dunaju, Dymitr Szostakowicz – walc nr 2 z II Suity jazzowej, Piotr Czajkowski – walc kwiatów z suity Dziadek do orzechów op. 71a, Johann Strauss – walc Róże Południa op. 388 i Aram Chaczaturian – suita z baletu Maskarada.

Haris Iliadis to ceniony dyrygent urodzony w 1972 roku w Salonikach w Grecji. Studiował w klasach Kate Saragiotou i Christosa Samarasa grę na fortepianie, harmonii i kompozycję-kontrapunkt w Nowym Konserwatorium w Salonikach. Tam też, w latach 1991-1993, uzyskał dyplomy ze wszystkich studiowanych dyscyplin. Od października 1993 roku kontynuował studia dyrygentury na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki "Mozarteum" w Salzburgu (klasa Michaela Gielena i Dennisa Russella Davisa). W Mozarteum uzyskał 2. stopień dyrygentury i tytuł naukowy "Master of Arts". Podczas studiów brał czynny udział w kursach u Karolosa Trikolidisa i Jurija Simonowa w Grecji, w Czechach, na Węgrzech, w Bułgarii i Austrii. Pracował również jako nauczyciel fortepianu i akompaniator w klasach wokalnych w Nowym Konserwatorium w Salonikach i jako asystent zarówno orkiestry jak i chóru Anatolia College of Saloniki i "Urban Symphony" Salonik. W 1994 roku otrzymał nagrodę Filharmonii w Debreczynie (Węgry), a w 2010 roku zdobył 1. nagrodę na Konkursie Duna Orkiestr Symfonicznych w Budapeszcie. Koncertował m.in. w Grecji, Niemczech, Rumunii, Bułgarii. W przyszłym tygodniu zaprosi melomanów do walca w Jeleniej Górze.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 10 stycznia 2017 r. Zapraszamy!