Utworzony w 1991 roku, po historycznych przemianach 1989 roku, Euroregion Nysa był pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i w Europie Środkowej. Objął trzy obszary przygraniczne „na styku” trzech krajów: Polski, Czech i Niemiec. Aktualnie Federacja Euroregionów RP, której przewodniczy Czesław Fedorowicz zrzesza piętnaście Eurogionów, od Bałtyku po Tatry i od Odry i Nysy Łużyckiej do Bugu. Pionierski Euregion Nysa był dla nich wzorem. Obecnie na terenach Euregionu Nysa mieszka półtora miliona osób, w tym 560 tysięcy w naszym regionie.
Jak podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski w ciągu 25 lat zrealizowano tysiące różnego rodzaju projektów, w tym unijnych. Istotne były rozwój gospodarczy z biznesową współpracą małych i średnich przedsiębiorstw, współpraca dotycząca kultury, edukacji i bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, że bardzo wielu mieszkańców po trzech stronach granicy zawarło znajomości i przyjaźnie, także małżeństwa.
Za wybitne zasługi w rozwijaniu transgranicznej współpracy gospodarczej, kulturalnej i turystycznej, za działalność na rzecz rozwoju regionu i za krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe. Aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu w Koncelarii Prezydenta, minister Andrzej Dera. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Henryk Sławiński i Marian Stebelski, Złote Krzyże Zasługi Paweł Domagała, Wojciech Kapałczyński, prezydent Euregionu Nysa Piotr Roman i Krzysztof Zieliński. Wręczono też srebrne i brązowe Krzyże Zasługi. Prawie sto medali pamiątkowych 25-lecia odebrali samorządowcy z miast i gmin regionu jeleniogórskiego, przedstawiciele instytucji, szkół wyższych, służb mundurowych, członkowie honorowi i eksperci z grup roboczych Euroregionu. Serdeczne, jubileuszowe gratulacje i życzenia przekazali poseł na Sejm RP Zofia Czernow i wojewoda dolnośląski Paweł Hryniak. Delegacje Euroregionów z różnych stron kraju, m.in. Silesia, Bałtyk, Niemen, Tatry i Beskidy, przekazali oryginalne, regionalne prezenty i upominki.
Galę uświetnił atrakcyjny koncert będący podsumowaniem Polsko – Czeskich Warsztatów Muzycznych. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej oraz chóry dziecięce „Złote Nutki” z SP nr 2 w Jeleniej Górze i „DPS Vrabcaci” z Jablonca nad Nysą poprowadził dyrygent Szymon Makowski. Wystąpili światowej sławy pianista Ivo Kahanek z czeskiej Pragi, pochodząca z Jeleniej Góry, obecnie w Teatrze „Rampa” w Warszawie, Michalina Brudnowska i Karkonoski Zespół Folkowy „Szyszak”. Związany od wielu lat z Euregionem Nysa Maciej Gałęski napisał koncert fortepianowy g-moll „Karkonoski” oraz muzykę i słowa do trzech pieśni. Utwory na wyjątkowy koncert jubileuszowy opracował, i sam skomponował „Suitę Karpacką” , wiolonczelista i kompozytor związany z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej od 2004 roku, Roman Samostrokov.
Komentarze (6)
ludzi co nie miara, kasta klakierów i nic więcej.
I znów burmistrz Piechowic w swojej niebieskiej nieśmiertelnej marynarce. Nie stać.
muppet show!
na trzecim zdjeciu taki facio w czerwonym swetrku ti kto to siedzi w pierwszym rzedzie jakby jakas szycha chyba sie pomylił bo wyglada jak jakies nieszczęście
KTO .. a to znaczy *jaki SZKODNIK wydal "rozkaz" wyciecia krzakow nad Nysa w Zgorzelcu .. kaczki zostaly pozbawione swoich gniazd ,a zblia sie wiosna ! Za taki
bandytyzm jeszcze nagrody ,ordery WSTYD !
.. i rowniez lyska zwyczajna stracila swoje gniazdo - dom ! Jestescie OKRUTNIIII