To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jaskiniowcy w Gruszce

Jaskiniowcy w Gruszce

Już po raz 17. w nieczynnym kamieniołomie Gruszka w Wojcieszowie spotkali się specjaliści od wspinaczki, pokonywania zacisków, czołgania w błocie i ujarzmiania lin wspinaczkowych, by walczyć o tytuły Mistrzów Polski w Technikach Jaskiniowych.

W zawodach wzięło udział 25 zawodników i 5 zawodniczek, reprezentujących kluby z całej Polski, w tym dolnośląskie z Wałbrzycha i Wrocławia. Dwóch zawodników to ratownicy z Karkonoskiej Grupy GOPR, jeden z nich wygrał rywalizację wśród panów.

Dziesiątkę finalistów wśród mężczyzn wyłoniły piekielnie trudne eliminacje – wyciąganie 60 metrowej liny. Jak trudna to konkurencja, świadczy równica czasów między zawodnikami, wynosząca ponad 7 minut. Finałowa trasa też do łatwych nie należała. Znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana niż przed rokiem nawet najlepszym sprawiła sporo trudności. Na tych samych ścianach, w tych samych szczelinach i zaciskach rywalizowały panie.

Zawodnicy walczyli na ścianach i w dziurach kamieniołomu, a widzowie nie tylko emocjonowali się rywalizacją, ale korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów zawodów - żagański Speleoklub „Bobry”. Największym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodszej części uczestników cieszył się zjazd na linie - popularna „tyrolka”, którą każdy mógł zjechać bezpłatnie, momentami wręcz grzała się do czerwoności, tylu było chętnych.

Żagańscy grotołazi - którzy przed wielu laty odkryli speleologiczną atrakcyjność Wojcieszowa, mają tu swoją bazę i cały czas współpracują z lokalną społecznością – zadbali, aby mistrzostwom towarzyszyło więcej atrakcji.

Wyniki zawodów:
Kobiety
I. Izabela Włosek - Speleoklub Dąbrowa Górnicza,
II. Paulina Piechowiak - Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Poznań,
III. Katarzyna Filipek - Speleoclub Wrocław
Mężczyźni
I. Sławomir Czubak - Grupa Karkonoska GOPR,
II. Bartłomiej Juroszek - Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń "Malinka" z Wisły,
III. Artur Żera - Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń "Malinka" z Wisły.

ZOBACZ ZDJĘCIA