To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jarmarków świątecznych nie będzie

Jarmarków świątecznych nie będzie

Kto rok temu szukał o tej porze na jarmarkach magii świąt Bożego Narodzenia, będzie rozczarowany. Z powodu pandemii koronawirusa imprezy odwołano. W niektórych miastach świąteczne handlowanie planują przenieść do internetu.

W Görlitz, gdzie jarmark rozpoczynał się zawsze pod koniec listopada z decyzją czekali do ostatniej chwili. Już wiadomo, że w znanej formie impreza, na którą zjeżdżali turyści z Polski, Niemiec i Czech, nie odbędzie się.

"Światło i uśmiech" w Gorlitz

Spółka miejska Kulturservice, która jest organizatorem Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Görlitz, zrealizuje w zamian projekt pod hasłem „Światło i uśmiech”. Przygraniczne miasto zostanie ozdobione taką ilością świątecznych światełek, jak jeszcze nigdy dotąd. Ustrojone zostaną m.in. handlowe ulice, aby stworzyć świąteczną atmosferę i zachęcić do zakupów w lokalnych sklepach. Pięknie oświetlone zostaną trzy choinki, na Dolnym i Górnym Rynku oraz na placu Pokojowej Rewolucji. Organizatorzy zastrzegają, że te plany zostaną zrealizowane, o ile nie nastąpi zaostrzenie przepisów covidowych.

Kiermasze bożonarodzeniowe odwołano także w innych niemieckich miastach między innymi Berlinie, Monachium i w Dreźnie.

Kubek na grzane wino kupisz w internecie

Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy przyciągał od listopada do stycznia tysiące turystów. Była to nie tylko impreza handlowa, ale przede wszystkim miejsce spotkań na wrocławskim rynku.

- Mieliśmy nadzieję, że mimo restrykcji może odbyć się w zmienionej formule lub w innym terminie. Rzeczywistość wszystko zmieniła – mówi Mariusz Gurgul z Pianoforte, organizatora jarmarku. – Nie wyobrażamy sobie również, żeby jarmark mógł funkcjonować w przestrzeni rynku samodzielnie przy zamkniętych restauracjach – dodaje.

Jednakże mimo braku Jarmarku Bożonarodzeniowego, mieszkańcy będą mieli szanse choć trochę poczuć klimat tego wydarzenia i kupić tradycyjne i popularne kubki do grzanego wina. -W tym roku przygotowaliśmy kolejną edycję pamiątkowych kubeczków bucików – symbol wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Chcielibyśmy kontynuować tę wieloletnią tradycję i dać możliwość poczucia „bycia na jarmarku” w trochę innym wymiarze. Kubeczki będzie można kupić online – wyjaśnia Mariusz Gurgul. Liczy na to, że w styczniu lub lutym impreza odbędzie się. - Nie będzie to już oczywiście jarmark nawiązujący do świąt Bożego Narodzenia, ale na pewno ucieszy odwiedzających wrocławski rynek gości – informują organizatorzy wrocławskiego jarmarku.

W Jeleniej Górze jarmark w internecie

W Jeleniogórskim Centrum Kultury ustalili współnie z samorządem, że skoro nie można zorganizować jarmarku w tradycyjnej formie i zaprosić mieszkańców do siedziby JCK przy ulicy 1 Maja, to przygotują jarmark w internecie. Zaapelowali do przedsiębiorców, wytwórców ozdób, restauratorów, by zgłaszali się do JCK. - Otwieramy internetowy Jeleniogórski Jarmark Świąteczny. Tworzymy listę rękodzielników/drobnych przedsiębiorców z Jeleniej Góry oraz okolicy, którzy tworzą i sprzedają bożonarodzeniowe ozdoby – wyjaśniają w JCK. Należy podać czy przewidywane są dostawy do domów. Jarmark w internecie ruszy 6 grudnia.

W Pradze zapalą choinkę po cichu i w nocy

Organizatorzy dwóch najpopularniejszych jarmarków świątecznych przeprowadzanych w czeskiej Pradze: na Starym Mieście i na pl. Wacława czekają do ostatniej chwili. Liczą, że rząd złagodzi obostrzenia i kiermasze jednak się odbędą. Już wiadomo, że nie będzie uroczystego i hucznego zapalenia światełek na 18-metrowym świerku, który stanie na placu Wacława. Nastąpi to późną nocą lub wczesnym rankiem, kiedy obowiązuje godzina policyjna. Drzewo będzie ozdobione sześcioma kilometrami lekkich łańcuchów, zawiśkilkaset bombek w kolorze niebieskim, białym i czerwonym, zawiśnie na nim czterdzieści gwiazd świetlnych, a wierzchołek na szczycie będzie miał trzy metry wysokości. Ze względu na obowiązujące obostrzenia w pobliżu drzewa nie będzie tradycyjnej szopki. Wydarzenia na Rynku Starego Miasta w Pradze można oglądać na żywo z kamery internetowej.

Bez jarmarku w Łomnicy

Odwołano także Jarmark Bożonarodzeniowy w Łomnnicy, który zaplanowany był na 6 grudnia.Szkoda, bo miał on długą tradycję i był lubiany przez mieszkańców.

Nie jest wykluczone, że inne miasta pokuszą się o przygotowanie mniejszych kiermaszy świątecznych. Podobnie do tego, który odbył się nie tak dawno w Borowicach, w lapońskiej wiosce Kalevala. Wszystko zależy od sytuacji związanej z koronawirusem.

jarmark_fot._fc_um_jelenia_gora_9.jpg
kalevala.jpg
niemieckie-goerlitz-zaprasza-na-jarmark-swiateczny-w-cenie-40065.jpg
wroclaw.jpg
jarmark_fot._fc_um_jelenia_gora_9 — kopia.jpg

Komentarze (12)

Święta dopiero będą jak rozliczą i skarzą wszystkich księży za przestępstwa seksualne ,purpuratów za ukrywanie ,za machlojki finansowe.Wystarczy ponad 1700 lat oszukiwania że jest BÓG .Czas wrócić do świąt opartych na przyrodzie .Zostało NAM niewiele lat życia na TEJ ziemi.

Jarmarków nie będzie, świąt nie będzie, ale złodzieje w tych trudnych czasach podnieśli wszystko za media. Ludzie masowo tracą pracę ale urzędnicy musieli podnieść ceny za media. To są chorzy psychicznie ludzie, tylko kasa im w głowie.

Tawariszczu pis.bolszewicki poputczyku, kiedy zmieni się władza na inną i to wy dostaniecie pałą i gazem jako "przestępcza swołocz", waszym łzom i lamentom nie będzie końca, zasmarkacie się z żalu "za coż to, panoczku" na śmierć. Każdy prawdziwy PiS.bolszewik tak ma jak wy. Boście durnie.

Hitler Kaczyński i krzyworyjec Moravitzky zabili 121 Polaków.

Jednym słowem czy zdaniem "nic już nie będzie"? Już nawet sensu nie ma świąt robić. Po co święta, jak cały urok wszystko traci. Nic nawet już nie cieszy. Jedno co będzie, to jak zawsze kewin, czy w domu czy na wakacjach. Pozdrawiam.

są wyjątki. bolszewika.czekistę cieszy zabijanie Polaków. On ich nazywa wolakami....

Narodowy socjalizm pisbolszewizm kulawego hitlera Kaczyńskuego zrodzil sie z klamstwa smolenskiego, i opiera sie na klamstwie.

Jest jak drugi ślub koscielny Kurskiego i jego kolejnej "żony" zawsze dziewicy.

Je*** pis.

..ja sie dużo uczę od PiS.bolszewik.Czekista. Dziękuję bardzo

Dyktatura narodowych socjalistów pisbolszewików małego kulawego hitlera Kałczyńskiego jest ufundowana na bezczelnym potrójnym kłamstwie dzięki którym wygrali wybory: kłamstwie smoleńskim, kłamstwie, że Polska była "w ruinie" i kłamstwie wyborczym m.in. tym, że kredyty frankowe zostaną przewalutowane po kursie sprawiedliwym, ale ciemny lud to kupił i teraz mamy to co mamy. pisbolszewicka sekta, która obecnie jest przy władzy to najbardziej anty państwowa i anty demokratyczna partia od czasów II wojny którą trzeba jak najszybciej zdelegalizować, im wcześniej tym lepiej dla Polski; Konstytucja na którą przysięgali jest deptana i co akt prawny łamana!!!popatrzcie co się dzieje przez ten czas „rządzenia” pisowskiej sekty: całe 27 lat zostało zdeptanie/zniszczone; widać to po marginalizacji Polski na arenie międzynarodowej, widać to po wszechobecnej krytyce tego co się dzieje w Polsce; jeśli ktoś tego nie widzi to ma problem z myśleniem; pisbolszewia z tym ich kartoflem debilem i paranoikiem na czele, to banda debili, kłamców, cyników, hipokrytów, paranoików, kanalii i schizofreników!!!!! to jest największa dla Polski zaraza, która niszczy naszą Ojczyznę, depcze Konstytucję, depcze demokrację a z państwa demokratycznego i prawnego, już zrobiła atrapę państwa idąc ku dyktaturze jednego, małego, kartoflanego paranoika żądnego władzy absolutnej!!!!! pisbolszewia to najbardziej antypaństwowa, anty obywatelska, antydemokratyczna sekta w dziejach Rzeczpospolitej, którą jak zmienią się czasy, trzeba zdelegalizować a winnych doprowadzenia Polski do takiego stanu - ukarać; oby dla niektórych nie skończyło się to tak, jak w rumunii!!!!!!!!!PAMIĘTAJCIE PISBOLSZEWICY: żadna władza nie trwa wiecznie więc i ta kiedyś się skończy!!!!!! ***** *** W*********j

Polska nie ma prezydenta, nie ma premiera i nie ma rządu. W Polsce jest pislamski rezydent bezobjawowy i pislamski nierząd, którzy działają przeciwko Polakom i przeciwko państwu polskiemu. Chaos decyzyjny nierządu, sprzeczne komunikaty, przekazywane przez członków nierządu społeczeństwu, potęgują dezorientację obywateli i generują złe emocje w społeczeństwie.
Takiego burdelu w Polsce nie było od czasu zakończenia II WŚ i niestety ten chaos, sprowokowany przez pislamskich czynowników, sprzyja przede wszystkim im i ich bandyckim poczynaniom, malwersacjom, rozkradaniu przez nich, do spółki z kk, państwa polskiego, karygodnym posunięciom bezprawnych działań siłowych przeciwko wszystkim tym, którzy nie zgadzają się z tym co wyprawia w Polsce katopislamska banda. Wykorzystując sytuację pandemii i kompletnie zniszczonej przez nierząd pislamu służby zdrowia, waaadza katopislamska terroryzuje obywateli oraz w ogromnym stopniu przyczynia się do coraz większej liczby zgonów Polaków, przez celowe zaniechania działań naprawczych, fałszowanie statystyk postępu pandemii i propagandowy, kłamliwy obraz rzeczywistości

"trzeba zdelegalizować a winnych doprowadzenia Polski do takiego stanu - ukarać; oby dla niektórych nie skończyło się to tak, jak w Rumunii!!!!!!!!!

Hitler Kaczyński i krzyworyjec Moravitzky zabili 449 Polaków.