Wysokie temperatury w naszym regionie mają utrzymać się jeszcze przez kilka dni. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców, by zainteresowali się losem swoich sąsiadów. – Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i chorych – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Jeżeli taka osoba musi wyjść na zakupy, to może zainteresujmmy się nią, zaproponujmy pomoc. Nie bądźmy obojętni.
Stanisław Woźniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej mówi, że w okresie upałów wzrasta liczba pacjentów, którzy trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy z objawami odwodnienia. – To około 20 procent wszystkich pacjentów, przyjmowanych na tym oddziale – mówi. Zaleca, by w czasie upałów zwiększyć ilość spożywanej wody dwu, a nawet trzykrotnie.
– Brak odpowiedniej ilości płynów i soli mineralnych w organiźmie może się objawiać różnymi niedyspozycjami narządów wewnętrznych – mówi S. Woźniak. – Bóle w klatce piersiowej, gwałtowne zwyżki ciśnienia tętniczego, bóle głowy, uczucie osłabienia, zawroty głowy – to są przykładowe objawy.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? – Przede wszystkim, nie eksponujmy się nadmiernie na działanie promieni słonecznych – mówi. – Nadmierna ekspozycja wywołuje chorocy skóry, włącznie z chorobami nowotworowymi.
Mirosław Kocuba, kierownik jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy przypomina, że pracodawcy są zobowiązani do zaewnienia swoim pracownikom odpowiedniej ilości wody.
Podstawowym kryterium jest temperatura: 25 stopni Celsjusza w przypadku pracy na otwartej przestrzeni i 28 stopni Celsjusza w przypadku pracy w pomieszczeniach – mówi. Dodał, że nie ma przepisów, które określają, ile ma być tej wody. – To zależy od samopoczucia pracowników – mówi.
Dodaje, że... – Pracownik, który czuje, że wykonywanie pracy stanowi dla niego zagrożenie z powodu upałów, ma prawo oddalić się z miejsca pracy, oczywiście informując o tym pracodawcę. W takim wypadku zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Przykładem może być chociażby robotnik, który pracuje na słońcu, w temperaturze 30 stopni Celsjusza, i nie otrzymał wody.
Nie ma natomiast określonej górnej granicy temperatury, powyżej której należy przerwać pracę. – Ta granica obowiązuje tylko w przypadku młodocianych pracowników: nie mogą oni pracować w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza – dodał M. Kocuba.
Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi systematyczne kontrole w okresie upałów. – Kontrolujemy przede wszystkim te zakłady, w których wcześniej mieliśmy niezbyt dobre doświadczenia w tym zakresie, a także na podstawie zgłoszeń od pracowników – mówi.
W ubiegłym roku było niewiele tych kontroli: sprawdzono około dziesięciu zakładów. – Dwa lata temu było ich znacznie więcej – mówi kierownik oddziału PIP. Dodał, że nie zdarzyło się, aby po interwencji inspektora woda nie była wydawana. Najczęściej wydawano ją jeszcze w obecności kontrolującego. – W takich sytuacjach stosujemy wobec pracodawcy środki wychowawcze – upomnienie – mówi.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...