To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

II edycja Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Można zgłaszać kandydatów

II edycja Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Można zgłaszać kandydatów

Do 30 września można zgłaszać kandydatury do drugiej edycji polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Partnerem tego wydarzenia została KPSW w Jeleniej Górze.

Nagrodę przyznaje: Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląska (VSK) wraz z Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą w Jeleniej Górze przy wsparciu Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wyróżnienie to kierowane zarówno do osób fizycznych jak i prawnych, ma na celu uhonorowanie twórców indywidualnych, organizacji, instytucji za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, związane z literaturą i kulturą Śląska, które odznaczają się szczególną wymową humanitarną i służą duchowi porozumienia.

Kandydatury do Nagrody mogą być zgłaszane przez każdego mieszkańca Wolnego Państwa Saksonii i Śląska. Zgłoszenia powinny zawierać dokładny opis osiągnięć kandydata. Kandydatury oceni jury: dr Jens Baumann (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Saksonii, Drezno), dr Magdalena Gebala (Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej), Sven-Alexis Fischer (Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląska), prof. dr Lucjan Puchalski (Uniwersytet Wrocławski), Christopher Schmidt-Münzberg (przewodniczący VSK), dr Józef Zaprucki (Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze i Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląska).

Uroczysta ceremonia wręczenia Karkonoskiej Nagrody Literackiej o wartości 3 tysięcy euro będzie miała miejsce 12 grudnia 2021 roku w auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

W 2019 roku laureatem pierwszej edycji Nagrody zostali Filip Springer, autor wielu reportaży między innymi książki o Miedziance oraz Lisa Palmes, które otrzymała nagrodę specjalną za tłumaczenie książki Filipa Springera.

Komentarze (5)

Proponuję kandydaturę świętego Jarosława Kaczyńskiego lub ojca Tadeusza Rydzyka.

Jarosław nie jest świętym. Znowu zdefekowałeś pod siebie....

A tymczasem wywalili Falkenberga

czy wiesz dlaczego? to bardzo interesujące, bo był tylko rok !

Swoje już zrobił. Przestał być potrzebny.