To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

II Dni Muzyki Amerykańskiej

Wspólnie z jeleniogórskimi filharmonikami jako solista zagra amerykański pianista Neal Larrabee.

Piątkowy wieczór w sali koncertowej jeleniogórskiej filharmonii wypełniony zostanie symfonicznymi przebojami koncertu  II Dni Muzyki Amerykańskiej. Zabrzmią dzieła słynnych kompozytorów zza oceanu – Tańce symfoniczne z West Side Story Leonarda Bernsteina oraz Poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu i Koncert fortepianowy F-dur George'a Gershwina. Grać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą urodzonego w Polsce dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Waszyngtonie – Piotra Gajewskiego. Jako solista wystąpi znakomity amerykański pianista Neal Larrabee. 

Obaj artyści znani są już naszym melomanom. Koncertowali już bowiem pod Karkonoszami. Piotr Gajewski jest jednym z pomysłodawców Dni Muzyki Amerykańskiej organizowanych przez jeleniogórską filharmonię. Życiową przygodę z muzyką zaczynał w wieku 4 lat od nauki gry na fortepianie. W 1969 roku wyemigrował do USA tam skończył studia muzyczne i prawnicze. Gościnnie dyrygował wieloma orkiestrami amerykańskimi i polskimi. W dorobku ma wiele nagrań i prawykonań utworów współczesnych dokonywanych ze znakomitymi zespołami. Jest laureatem wielu nagród, zajmuje się tez pedagogiką muzyczną. Neal Larrabee koncertuje od lat w najważniejszych ośrodkach muzycznych na kilku kontynentach. W dorobku ma wyróżnienia zdobywane na wielu prestiżowych konkursach pianistycznych, w tym na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Oprócz intensywnej działalności koncertowej prowadzi też kursy mistrzowskie w wielu krajach. Amerykański wieczór w filharmonii zapowiada się więc bardzo atrakcyjnie. 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na piątkowy koncert zorganizowany w ramach Dni Muzyki Amerykańskiej w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w "Nowinach Jeleniogórskich" z 8 grudnia 2015. Zapraszamy!