Będzie to miejsce przeznaczone nie tylko dla artystów, ale także dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki pracy ze szkłem – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.
W hucie można będzie obserwować pracę artystów ceramików a także samemu tworzyć artystyczne instalacje. Stanie prawdziwy piec hutniczy oraz odprężąrki. Można będzie śledzić powstawanie dzieła od projektu po gotowy eksponat.
W budynku będą także organizowane wystawy dotyczące historii szkła artystycznego i artystów tworzących w Kotlinie Jeleniogórskiej. Będą także prowadzone wykłady przez najwybitniejszych twórców i krytyków.
Turyści oraz mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych. Będą one znakomitym uzupełnieniem ekspozycji szkła artystycznego w Muzuem Karkonoskim, która należy do jednych z najlepszych w Polsce.
O miejscu, w którym można będzie poznać historię szkła w Karkonoszach i samemu spróbować stworzyć szklane dzieło, Gabriela Zawiła myślała od dawna. Realizację planów umożliwiła dotacja z Unii Europejskiej. W ramach polsko-czeskiego projektu muzeum otrzymało wsparcie na ten cel w wysokości 2,3 mln złotych.
Otwarcie huty planowane jest na lipiec przyszłego roku.
Komentarze (10)
Kiedy nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora muzeum?
Tyle urządzen pamiątek po minionych czasach przepada, ginie bezpowrotnie.
@AD966 - czy byłbyś łaskaw wymienić choć kilka tych "pamiątek" które przepadły, czy tylko tak po prostu po hejtersku palnąłeś? Niektórzy bez g****ch i bezpodstawnych wpisów nie mogą żyć!
Fajny pomysł, tylko atrakcje powinny być tworzone w różnych miejscach miasta tak jak jest to w innym miejscowościach. Wtedy żyje całe miasto.
W tej jeleniej macie denne atrakcje. I tak zabierzemy wam całe pieniądze.Tylko Wrocław.
A szare komórki jakieś ci jeszcze zostały?
Nie mogli czegoś innego wymyślić. Huty są w Szklarskiej Porębie i w Piechowicach. I można je zwiedzać. Czyli w JG stworzono konkurencję.
To proste jak się zbiera artefakty to trzeba przy tym pracować a jak się buduje to inni rączki brudzą a przy okacji,,,,.
ty debilu
Jeszcze jedno źródło CO2 i to w centrum starego miasta? Czy ten pomysł poprawi frekwencję, mam wątpliwości.
2,3 mln złotych ,a pracownicy jadą na najniższej krajowej.Bieda z nędzą,na wszystko brakuje pieniędzy
,ale trzeba sobie postawić pomnik za życia.