To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Hitowa wystawa na lato!

Hitowa wystawa na lato!

Hitową wystawę na lato przygotowało Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Od 5 czerwca można tam oglądać malarstwo WOJCIECHA WEISSA (1875-1950), wybitnego krakowskiego malarza oraz jego żony Aneri Ireny Weissowej. Malarstwo Wojciecha Weissa nie tylko w Polsce cieszy się ogromnym powodzeniem.

„Wojciech Weiss – kolokwialnie mówiąc – staje się artystą eksportowym. Reprezentuje naszą sztukę, obok Ruszczyca, Malczewskiego i Wyczółkowskiego, na wielkich pokazach międzynarodowych” – powiedziała podczas wernisażu wnuczka artysty – Zofia Nowina-Konopka Weiss, publikująca osobiste refleksje związane z twórczością i życiem Weissów. Do Jeleniej Góry przyjechała specjalnie na wernisaż w Muzeum Karkonoskim.

Ekspozycja „Piękno do mnie przyszło”... stworzona została w 2007 roku przez Muzeum Pałac w Wilanowie i od samego początku cieszyła się ogromnym powodzeniem muzealników i miłośników dobrego malarstwa! Do naszego zakątka Polski wystawa (choć w zawężonej odsłonie) zawędrowała po raz pierwszy.

Wystawa pokazuje bowiem zjawisko, które nie znajduje precedensu w historii sztuki: przybliża artystów, parę małżeńską, których twórczość się dodaje a nie wzajemnie niszczy. Talent Wojciecha Weissa dominował, ale nie przekreślił rozwoju i pracy twórczej żony! Twórczość Wojciecha Weissa pokazano tutaj z okresu, kiedy „Piękno do niego przyszło”... W 1907 roku w jego życiu pojawia się Aneri Irena (później Weissowa). Odtąd przez całe życie wspierali się w twórczości artystycznej, prowadząc przy tym harmonijne życie rodzinne. Moment zachwycenia się Aneri Ireną Weissową był przełomowy w jego twórczości: Wojciech Weiss odchodzi bowiem wówczas od tendencji młodopolskich, dekadenckich i zwraca się do tematów najbliższych, życia rodzinnego, zachwycenia się światem... Więcej o wystawie we wtorek w „Nowinach Jeleniogórskich”.

Wernisaż w Muzeum Karkonoskim stał się okazją do uroczystego wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, badaniach etnologicznych i krzewienie śląskiej sztuki ludowej - Halinie Słomskiej (autorce choćby katalogu „Malarstwo na szkle ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego”).

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ