To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Historyczne filmy i plakaty w Książnicy Karkonoskiej

Historyczne filmy i plakaty w Książnicy Karkonoskiej

Na wernisaż wystawy i pokaz filmów związanych z pierwszymi wolnymi (do Senatu) i częściowo wolnymi (do Sejmu) wyborami w Polsce zaprasza w piątek, 7 czerwca, na godz. 16.00, JCIiER Książnica Karkonoska przy ul. Bankowej 27 w Jeleniej Górze (na III piętrze).

4 czerwca 1989 r. to jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. 30 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do parlamentu. Wystawa prezentuje dokumenty, plakaty, afisze oraz unikatowe zdjęcia Andrzeja Szpaka ze zbiorów Książnicy Karkonoskiej i Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Wystawie towarzyszy projekcja filmów Zbigniewa Dygdałowicza.

Jak mówi dyrektor Marcin Zawiła, na wystawie prezentowane będą plakaty, które zachęcały do głosowania zarówno na kandydatów ówczesnej opozycji, wywodzącej się z „Solidarności”, jak i na tych z kręgów władzy opartej na Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Będą też plakaty innych ugrupowań, na przykład Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego, które wtedy reprezentował młody rzemieślnik, a dziś szanowany przedsiębiorca i prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński.

- Nie wszystkie plakaty do nas trafiły. Jeśli ktoś ma jakieś, których my nie posiadamy, może nam przekazać. To cenny dokument tego niezwykłego i ważnego momentu naszej historii. Chętnie udostępnimy je szerszej publiczności. Mam nadzieję, że pomimo obecnych podziałów nasza wystawa zainteresuje ludzi o różnych poglądach i rozmaitej przynależności – mówi Marcin Zawiła. - Tym bardziej, że jej atutem będą także filmy z 1989 roku, autorstwa kronikarza filmowego lokalnej rzeczywistości, Zbigniewa Dygdałowicza, pokazujące, jak wtedy wyglądał nasz świat i nasze miasto.

Zobaczyć będzie można także zdjęcia z tamtego okresu, wykonane przez Andrzeja Szpaka – wówczas reportera „Nowin Jeleniogórskich”, przez wiele lat także korespondenta Telewizji Polskiej z regionu jeleniogórskiego. Andrzej Szpak zbiory swoich prac przekazał Książnicy Karkonoskiej.

Wystawa jest dofinansowana przez Miasto Jelenia Góra, a jej organizacja to efekt współpracy JCIiER Książnicy Karkonoskiej, Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze oraz Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Wstęp na wernisaż, jak i później na wystawę czynną do końca sierpnia, jest bezpłatny.

Jeleniogórski Czerwiec 1989.jpg