To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świętujmy razem 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku

Świętujmy razem 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku

Widowisko multimedialne, spektakl teatralny i odsłonięcie skrzydlatej ławeczki – oto atrakcje, jakie w niedzielę, 2 czerwca, czekają wieczorem na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze z okazji trzydziestej rocznicy pierwszych wolnych (do Senatu) i częściowo wolnych (do Sejmu) wyborów w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku.

Dziś młodym ludziom może się to wydawać niemożliwe, ale przez wiele lat Polska nie była krajem demokratycznym ani wolnym. Nie można było pisać ani mówić, co się chce, bez narażania się na konsekwencje prawne, a w wyborach do władz każdego szczebla nie kandydował, kto chciał, ale tylko ten, komu pozwalała na to władza Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Poziom życia w ówczesnym państwie był znacznie niższy od obecnego, a granice były zamknięte. Podróżowanie wiązało się z koniecznością spełnienia wielu formalności i było bardzo drogie, dla wielu niedostępne.

Tak było do 1989 roku. Pierwsze częściowo wolne wybory do parlamentu odbyły się właśnie 4 czerwca 1989 roku. Zapoczątkowały drogę do wolności, dlatego dla wielu ludzi, którzy je pamiętają, którzy byli w nie zaangażowani, są bardzo ważne. Ich rocznicę warto świętować.

Jelenia Góra uświetni ją w sposób nadzwyczajny – nie nudną akademią z przemówieniami, ale widowiskiem artystycznym, które zainteresuje także tych, którzy rocznicy tej nie pamiętają bądź nie interesują się historią i polityką. Będzie to wydarzenie dla wszystkich!

W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 21.00 na bocznej ścianie przybudówki ratusza zaprezentowana zostanie instalacja interaktywna, wykonana przez znanych od Europy po Japonię artystów nowych mediów: Elwirę Wojtunik i Popesz Scaba Langa z Elektro Moon Vision. Widowisko multimedialne, które przygotują, będzie trwało około 15-20 minut, po czym publiczność zobaczy spektakl teatralny „Skrzydła Wolności” Teatru Ocelot, będące  efektownym i artystycznie wartościowym połączeniem dynamicznej akrobatyki, powietrznego baletu, muzyki i pantomimy.
W jego finale zobaczymy coś specjalnego, co zostanie w Jeleniej Górze na trwałe: odsłonięta zostanie bowiem ławeczka ze skrzydłami wolności, której autorem jest Vahan Bego. Ten doskonale znany w naszym regionie ormiański artysta, kiedyś przez długi czas mieszkaniec Jeleniej Góry, zostawi po sobie kolejny ślad w przestrzeni publicznej. Jest bowiem autorem także „Szczudlarza” na ścianie ratusza. Inne dzieło Vahana Bego stoi na ul. Uroczej - to Don Kichot ze swoim sługą, Sancho Pansą. W Zgorzelcu, nad graniczną Nysą Łużycka, Bego wraz z Michałem Bulakiem stworzyli płaskorzeźbę WAZE - „Wizerunek Artystyczny Zjednoczonej Europy”.

Widowisko, przedstawienie i przygotowanie rzeźby są możliwe dzięki dofinansowaniu przez Miasto Jelenia Góra, a ich honorowym patronem jest Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Sponsorzy: Pileus Sp. z o.o. Sp. K., Hypmar, PWiK Wodnik, Advisor Ubezpieczenia, Inter Broker, Osada Śnieżka, Termy Cieplickie. Organizatorem jest Agencja Koncertowo-Wydawnicza Solo. 

SKRZYDŁA WOLNOŚCI - plakat.jpg