To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Głosuj na artystę i przyjdź na Galę Srebrnych Kluczyków!

Po Gali Srebrnych Kluczyków obejrzymy monodram w wykonaniu Dariusza Bereskiego „Bar pod zdechłym psem”. Fot.Paweł Modliński

Znamy już listę finalistów tegorocznego plebiscytu na najpopularniejszego artystę naszego regionu, wybieranego w plebiscycie Czytelników „Nowin Jeleniogórskich”. Kto zwycięży w plebiscycie i otrzyma Wytrych do Serc Publiczności, dowiemy się podczas Gali Srebrnych Kluczyków, która odbędzie się 4 października 2016 roku, o godz. 19.00 w jeleniogórskim Teatrze C.K. Norwida. Do nagrody publiczności nominowani zostali: Edyta Kulla, Marek Mikulski, Tomasz Mielech, Jacek Grondowy, Agata Grobel i Tadeusz Rybicki.

 

Do 2 października 2016 r. (do północy) trwa drugi etap głosowania publiczności. Teraz głosować można już tylko na finalistów plebiscytu, którzy otrzymali największą ilość głosów w zakończonym 25 września pierwszym etapie głosowania i tym sposobem nominowani zostali do nagrody WYTRYCHA 2016. Uwaga! Głosy oddane po 25 września na pozostałych kandydatów zgłoszonych do plebiscytu (czyli tych, którzy nie zostali nominowani do nagrody) nie będą już liczone). Do północy 2 października głosować można więc elektronicznie wyłącznie na ulubionych artystów wybranych z grona sześciu finalistów, których sylwetki przedstawiamy poniżej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, finalistów plebiscytu nominowanych do nagrody miało być pięciu. Po zliczeniu głosów oddanych w pierwszym etapie, zarówno drogą elektroniczną, jak i na kuponach drukowanych w NJ, okazało się jednak, że dwóch kandydatów, zajmujących kolejno piąte i szóste miejsce na liście zwycięzców, otrzymało dokładnie taką samą ilość głosów. W tej sytuacji zdecydowaliśmy więc o poszerzeniu listy finalistów do sześciu osób.

Zasady głosowania w finale plebiscytu pozostają niezmienne. Aby wziąć udział w głosowaniu elektronicznym, trzeba wysłać sms na numer 7255. Koszt jednego sms-a to 2,00 zł netto + 23 proc. VAT (2,46 zł brutto) we wszystkich polskich sieciach telefonii komórkowej.
Aby oddać głos na ulubionego artystę, wysyłamy wiadomość o treści: WYTRYCH, z przypisanym numerem, np. WYTRYCH44 (bez żadnych dodatkowych znaków typu spacja, kropka czy przecinek).
Jedna osoba może oddać dowolną liczbę głosów na jednego lub różnych kandydatów.
Jedna osoba może też zagłosować na różnych kandydatów przy pomocy dowolnej ilości kuponów drukowanych w „Nowinach Jeleniogórskich”. Wypełnione kupony można wysłać pocztą na nasz adres bądź osobiście dostarczyć do siedziby redakcji (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 13, 58-500 Jelenia Góra)

Uwaga! Bramka sms-owa zamknięta zostanie dokładnie 2 października 2016 r. o północy. Oznacza to, że 3 października nie będzie można już głosować drogą elektroniczną. W głosowaniu uwzględnione zostaną natomiast wypełnione kupony wycięte z NJ, wysłane wcześniej drogą pocztową i dostarczone do naszej redakcji 3 października w godzinach pracy biura od 8.00 do 16.00. Liczyć będą się tylko kupony, które wpłyną do redakcji we wskazanym terminie.

Gorąco zachęcamy do głosowania za pomocą kuponów drukowanych w „Nowinach Jeleniogórskich” oraz przy pomocy sms-ów wysyłanych tylko na nr 7255. Warto głosować również dlatego, że trzy osoby, które oddadzą największą ilość głosów na dowolnych kandydatów, otrzymają dwuosobowe zaproszenia na tegoroczną Galę Srebrnych Kluczyków i finałowy spektakl 46. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. W przypadku głosów oddanych za pomocą sms-ów liczyć będzie się ilość wiadomości wysłanych z jednego numeru telefonu.

Podczas Gali Srebrnych Kluczyków poznamy wszystkich laureatów dorocznych Nagród Kulturalnych Nowin Jeleniogórskich, przyznawanych w kilku kategoriach. O tym, kto otrzyma Srebrne Kluczyki, zdecyduje Kapituła Nagrody. Złoty Kluczyk tradycyjnie już przyzna Fundacja Nowin Jeleniogórskich. Decyzja o tym, kto otrzyma tegoroczny Wytrych do Serc Publiczności, w Państwa rękach, czyli Czytelników Nowin Jeleniogórskich. O przyznaniu tej szczególnej nagrody przesądza bowiem wyłącznie ilość głosów oddanych na poszczególnych kandydatów. 

Kapituła przyznała już Nagrody Srebrnych Kluczyków za dokonania sezonu artystycznego 2015/2016 w następujących kategoriach: najlepszy spektakl teatralny scen jeleniogórskich (pod uwagę bierzemy wszystkie premiery od Gali Srebrnych Kluczyków 2015 do końca sierpnia 2016 roku), najlepsza kreacja aktorska, a także w kategoriach: sztuki wizualne, muzyka, zjawisko kulturotwórcze, oraz po raz pierwszy w nowej kategorii – wydarzenie roku.

Specjalną Nagrodę - Złoty Kluczyk 2015 przyzna Fundacja Nowin Jeleniogórskich za wydarzenie, inicjatywę, działalność, zasługujące na wyróżnienie szczególne. 

Dla kogo WYTRYCH 2016?

Oto lista finalistów naszego plebiscytu:

EDYTA KULLA (artysta plastyk) - sms na numer 7255 o treści WYTRYCH1

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2000 roku prowadzi autorską pracownię szkła i witrażu „Akademia Szklanej Inspiracji” w Jeleniej Górze. Autorka wielu międzynarodowych warsztatów. Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Dla Edyty Kulli najważniejsza jest edukacja artystyczna i otwarcie na ludzi. Wzajemna wymiana umiejętnościami i inspiracjami.

Pasjonatka szkła. Witraż to tylko jedna z form, w której się wypowiada.

- Dlaczego szkło? - mówi artystka – Bo jest nieprzewidywalne. To bardzo atrakcyjne medium, ale trudne w realizacji. Zawiera w sobie wiele sprzeczności: kruche – twarde, wytwarzane w ogniu – ale zimne. Dlatego jest fascynujące.

Prywatnie, żona artysty ceramika, mama trójki dzieci. Z pasją uprawia sztukę i... ogródek, robi weki i piecze wyśmienity sernik.

MAREK MIKULSKI (muzyk - gitarzysta, pedagog) - sms na numer 7255 o treści WYTRYCH2

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Gitarzysta. Koncertuje solo, w duecie z bratem Adamem oraz w kwartecie instrumentalnym „Mikulscy Quartet Będ”, a także z orkiestrą symfoniczną.

Laureat wszystkich najważniejszych ogólnopolskich i międzynarodowych solowych konkursów gitarowych w Polsce. Wykonuje muzykę wielkich mistrzów i własne kompozycje.

Od roku 2003 mieszka, tworzy i koncertuje w Jeleniej Górze. Pracuje jako pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze.

TOMASZ MIELECH (fotograf) – sms na nr 7255 o treści WYTRYCH10

Fotografuje od dziecka. Od ponad dwudziestu lat – wielkoformatowymi aparatami fotograficznymi w klasyczny sposób, na błonach fotograficznych.

Od kilku lat Tomasz Mielech jest związany z Jeleniogórską Szkołą Fotograficzną jako wykładowca technik szlachetnych w fotografii. Prowadzi warsztaty z pierwszych technik fotografii: między innymi cyjanotypii, kalotypii, mokrego kolodionu. Remontuje dom w Górzyńcu z myślą o stworzeniu warsztatowego miejsca w swoim domu.

Współtworzy z żoną Joanną (historykiem sztuki) bloga o fotografii Karkonoszy: fotografiakarkonoszy.blogspot.com

Regionalista. W wolnym czasie chętnie wędruje po Karkonoszach i Górach Izerskich – ale koniecznie z aparatem fotograficznym.

Oprócz fotografii, pasjonuje go muzyka jazzowa, muzyka Toma Waits'a oraz zespołu Voo Voo.

JACEK GRONDOWY (aktor Teatru Cypriana Kamila Norwida) – sms na numer 7255 o treści WYTRYCH12

Absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Pracował na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie oraz Teatru Nowego w Zabrzu. Od 1997 roku związany jest ze sceną Teatru Norwida w Jeleniej Górze. Zadebiutował tu w „Komedii pasterskiej” w reżyserii Hanuszkiewicza. Od tamtej pory zagrał tu w kilkudziesięciu tytułach.

Aktor sceniczny oraz „małego i dużego ekranu”. Z powodzeniem radzi sobie na planie filmowym. Nie boi się różnorodnych wyzwań. Dla potrzeb monodramu „Novecento” nauczył się nawet... grać na trąbce.

W wywiadzie na łamach „Nowin Jeleniogórskich” niegdyś powiedział:

„Mam proste marzenia: mieć pracę, jak najwięcej grać. Rudy kolor moich włosów płowieje. Jedno się nie zmienia. Chcę widzom dawać radość i uśmiech. Sam też przez życie staram się iść pogodnie”.

Zdradził wtedy także, że po nieudanej premierze lubi zająć się... pracą fizyczną.

AGATA GROBEL (aktorka Teatru Cypriana Kamila Norwida) sms na numer 7255 o treści WYTRYCH13
Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu (dyplom 2013 rok). Na deskach jeleniogórskiego Teatru Norwida zadebiutowała w grudniu 2013 roku w spektaklu „Miedzianka” w reżyserii Łukasza Fijała.

Stypendystka Prezydenta Miasta Wrocławia, w 2013 roku uhonorowana nagrodą im. Małgorzaty Napiórkowskiej. Od 2010 roku związana z Festiwalem T-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, jako twarz festiwalowej telewizji. Współpracuje także ze Stowarzyszeniem WYSPA w Chorzowie, gdzie prowadzi letnie warsztaty teatralno - filmowe dla dzieci.

Pasjonatka tańca (specjalizacja taneczna na studiach teatralnych). Fanka żużla.

O Agacie Grobel można znaleźć i takie informacje: „Rok urodzenia – 1988, wzrost – 165 cm, kolor oczu niebieski, znak zodiaku – Skorpion, ulubiona kwestia:

Mój Boże, patrz na te kwiaty, tak ci
dziękuję, widziałeś kiedyś taki czerwony,
czerwony to krew i walki byków,
czerwony wzbudza gniew, ale czerwony
jest też radosny.

TADEUSZ RYBICKI (aktor Teatru Cinema, reżyser, literat) – sms na numer 7255 o treści WYTRYCH14

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od roku 1988 do roku 1992 aktor Teatru Norwida w Jeleniej Górze. W 1992 roku współtworzył Teatr Cinema w Michałowicach, z którym jest związany do dziś.

Reżyser i założyciel Teatru Pracownia Prowincja w 2007 roku. Od 2009 roku prowadzi przy domu kultury „Muflon” w Jeleniej Górze Teatr Karawana – Teatr Osób Uzależnionych. Prowadzi także autorskie teatralne oraz teatralno – taneczne warsztaty.

Nie tylko aktor i reżyser teatralny. Literat. Jest autorem bajek baletowych dla dzieci oraz książki „Szelest w pyszczku – wierszyki i zabawy słowne usprawniające wymowę dziecka”.

Całkowity koszt jednego SMS to 2,46 zł brutto (w tym 23 proc. VAT) we wszystkich polskich sieciach telefonii komórkowej. 

 

ZAPRASZAMY NA GALĘ SREBRNYCH KLUCZYKÓW 2016 i FINAŁ 46. JELENIOGÓRSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

Kto otrzyma doroczne nagrody kulturalne Nowin Jeleniogórskich, dowiemy się 4 października 2016. Początek Gali o godz. 19.00. A zaraz po Gali Srebrnych Kluczyków, w drugiej części wieczoru, na tej samej scenie zobaczyć będzie można monodram w wykonaniu Dariusza Bereskiego „Bar pod zdechłym psem” w reż. Emiliana Kamińskiego. Spektakl ten, wyprodukowany przez Kujawsko – Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny z Torunia, będzie jednocześnie finałowym akcentem tegorocznej, 46. edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych.
„Bar pod Zdechłym Psem” jest teatralną opowieścią o mocy i niemocy twórczej, zawieszeniu miedzy miłością i jej brakiem, biesach popychających bohatera do samobójstwa. Jest opowieścią o walce bohatera – poety z własnymi słabościami, w tym z niszczącą go chorobą alkoholową. W rolę borykającego się z samotnością i cierpieniem artysty wcielił się Dariusz Bereski, kojarzony przez widzów Teatru Muzycznego z postacią Machiavellego. Muzykę do liryki Broniewskiego skomponował Włodzimierz Nahorny.
Bilety do nabycia w kasie Teatru Norwida. Zapraszamy!