To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Głos w spawie hejtu

Głos w spawie hejtu

Tłoczno było podczas dzisiejszego (13 grudnia, godz.13,13) pokazu spektaklu teatru dokumentalnego pt. „Na propsie”. Spora sala Otwartej Papierni w Jeleniej Górze wypełniła się młodzieżą, która przyszła zobaczyć swoich rówieśników i usłyszeć ich głos w sprawie hejtu. Dla jednych i drugich było to trudne doświadczenie, ale chyba udane. 

Inspiracją do podjęcia tematu była bójka dwóch trzynastolatek w przejściu podziemnym w centrum Jeleniej Góry, rejestrowana przez obserwatorów tego zdarzenia telefonem komórkowym i umieszczona następnie w mediach społecznościowych. Wywołało to wiele komentarzy, rozpalających emocje a także zwyczajny hejt. Spektakl jest dynamiczny, ekspresyjny, młodzi aktorzy wiarygodni w niełatwych zadaniach. Zmaganiom aktorów towarzyszy znakomita, budująca napięcie, grana na żywo muzyka Tomasza Gadziny.

- To jest nasz głos przeciwko hejtowi. Staraliśmy się spojrzeć w tym spektaklu na to, co nas dzieli, co nas izoluje i dlaczego jest tak duża fala hejtu i nienawiści. Staraliśmy się też przyjrzeć, dlaczego jednostka poddaje się masie i idzie za nią bezrefleksyjnie. Zastanawiamy się, czy to jest wina Internetu - takiej anonimowości w Internecie – mówiła o spektaklu Małgorzata Osiej-Gadzina, która prowadziła warsztaty z młodzieżą i wyreżyserowała spektakl.

To jest pierwszy etap pracy, będą następne, bo temat jest trudny i nie można „odpuścić”, zapowiada Maciej Pierzchała, inicjator akcji.

W spektaklu wystąpiły: Patrycja Chojnacka, Marta Foitzik, Dżesika Izer, Luba Jaskólska, Natalia Maleńska, Maja Stefańska, Nikola Szołdruk.
Muzycy: Tomasz Gadzina, Mateusz Wójcik, Maks Wieczorek

Następny spektakl „Na propsie” w niedzielę, 15 grudnia, w Otwartej Papierni (ul. Kilińskiego 11) o godz. 19.19.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 17 grudnia 2019 r.  

Na propsie (1).jpg
Na propsie (2).jpg
Na propsie (3).jpg
Na propsie (4).jpg
Na propsie (5).jpg
Na propsie (7).jpg
Na propsie (8).jpg
Na propsie (9).jpg
Na propsie (10).jpg
Na propsie (11).jpg
Na propsie (12).jpg
Na propsie (13).jpg
Na propsie (14).jpg
Na propsie (15).jpg
Na propsie (16).jpg
Na propsie (17).jpg

Komentarze (5)

Hejt jest nienawiścią samą w sobie. Do języka polskiego. Makaronizmem pokazującym brak zrozumienia podejmowanego tematu.

"Głos w spawie hejtu"? (tak jest w tytule). Ktoś wlazł w coś zespawanego i wydał głos?

Zobaczcie moi drodzy kiedy tak naprawdę bardzo mocno nasilił się hejt. Ano wtedy kiedy PO-PSL-SLD zostało odpiłowane od złotego koryta i co za tym idzie od ogromnych pieniędzy. No i teraz niema pozwolenia na okradanie nas i naszego kraju. TAKA PRAWDA.

No ciekawe czy chociaż jedna osoba oglądająca to wyniosła stamtąd jakieś wnioski i postanowiła się zmienić...

Tak, rzuciła się na druty...