To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zobacz reakcję młodych na agresję

Zobacz reakcję młodych na agresję

Spektakl „Na propsie” w reżyserii Małgorzaty Osiej-Gadziny obejrzeć można w najbliższą sobotę, 25 stycznia 2020 roku, o godzinie 17.00 w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego 11 w Jeleniej Górze. 

Spektakl „Na propsie” jest odpowiedzią na problem rosnącego przyzwolenia na agresję słowną i fizyczną wśród dzieci i młodzieży – zjawisko obecne zarówno w życiu realnym, jak i w Internecie. To dokumentalne spojrzenie na opinie mieszkańców i internautów, z którego wyłania się obraz obraz hejtu i nienawiści. Wśród starszych, mądrzejszych. Bezlitośnie oceniających. Atakujących. Grożących. To też obraz komentatorów portali społecznościowych i obraz odwiecznego buntu młodych.

Przedstawienie „Na propsie” jest reakcją na prawdziwe wydarzenie, które miało miejsce w przejściu podziemnym w Jeleniej Górze, które ujawnia bliskość i rozmiar problemu. W marcu ubiegłego roku dwie czternastolatki pobiły się na oczach blisko setki dopingujących i rejestrujących agresywne zdarzenie rówieśników. Celem pracy nad spektaklem było przeprowadzenie działań interwencyjnych i profilaktycznych poprzez zajęcia animacyjne i artystyczne w oparciu o wywiady i treści pojawiające się w Internecie. Premiera spektaklu odbyła się w Otwartej Papierni 13 grudnia 2019 roku.

To jest nasz głos przeciwko hejtowi. Staraliśmy się spojrzeć w tym spektaklu na to, co nas dzieli, co nas izoluje i dlaczego jest tak duża fala hejtu i nienawiści. Staraliśmy się też przyjrzeć, dlaczego jednostka poddaje się masie i idzie za nią bezrefleksyjnie. Zastanawiamy się, czy to jest wina Internetu, anonimowości, której ułudę nam on daje – Małgorzata Osiej-Gadzina, reżyserka spektaklu.

„Na propsie” to przed wszystkim próba wizualnej i muzycznej opowieści, obrazu zdań, siły, masy, ataku. To artystyczna reakcja Otwartej Papierni, animatorów, artystów i młodych mieszkańców Jeleniej Góry na słynną bójkę dwóch nastolatek. „Na propsie” to także próba ukazania świata młodych ludzi. E-świata ludzi dorosłych – Maciej Pierzchała.

Organizator:
Otwarta Papiernia
Pomysłodawcy:
Małgorzata Osiej-Gadzina, Maciej Pierzchała
Muzyka na żywo:
Tomasz Gadzina, Mateusz Wójcik, Maks Wieczorek
Występują:
Patrycja Chojnacka, Marta Foitzik, Jessica Izer, Luba Jaskólska, Anna Juszczyk, Natalia Maleńska, Maja Stefańska, Nikola Szołdruk

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 13. roku życia.

Czas trwania: 40 minut.

Wstęp: cegiełka Otwarta Papiernia
Obowiązkowa rezerwacja miejsc na widowni: otwartapapiernia@gmail.com Maciej Pierzchała tel. 606 627 630

Więcej na temat spektaklu w publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.  

Na Propsie 1.jpg
Na Propsie 2.jpg
Na Propsie 3.jpg
Na Propsie 4.jpg