To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

"Gąska" w Teatrze Norwida - rozdajemy zaproszenia

"Gąska" w Teatrze Norwida - rozdajemy zaproszenia

Jeleniogórski Teatr im. C.K. Norwida zaprasza na spektakl "Gąska" Nikołaja Kolady w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka. Premiara na scenie przy ul. Krótkiej 3 już w najbliższą sobotę, 3 marca 2018 r. o godz. 19.00. Kolejne terminyw jakich pokazany zostanie spektakl to 4, 8,9,10,11 marca.  W aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogórskich" (z 27 lutego 2018 r.) rozmowa z reżyserem sztuki. 

W „Gąsce” (tytuł oryginalny „Kurica”) Kolady zwierciadło jest podwójne. Pamięta on bowiem, że jest nim, od stuleci, także teatr, w którym dzieje się akcja sztuki. Teatr, na dodatek, to w tym wypadku nie tylko scena dramatyczna w Dechowsku. To także wplecione w kwestie bohaterów cytaty z dramatów Czechowa i liczne do nich odniesienia – z tytułem na czele. Drób (Gąska czy Kura) zastępuje tu przecież słynną Czechowowską Mewę. – Cóż za znamienne obniżenie lotów! Choć tu i tu teatr i aktorstwo w roli głównej. Signum temporis. „Gąska”, dając wykonawcom fenomenalny materiał do kreacji, śmieszy do łez. Ale też, zgodnie z najlepszymi wzorami rosyjskiej komedii, przeraża. Jest, jak w słynnym powiedzonku – i smieszno, i straszno. Lecz nie tylko w tym wyrafinowaniu jej smak i jakość. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia jedynie ze świetną rodzajówką. To, co w tym tekście najbardziej frapujące, to zadawane przez autora pytania: co jest tu teatrem, grą, a co rzeczywistością pozasceniczną?; czy wszyscy jesteśmy skazani na bycie aktorami – niekoniecznie na scenie? Pytania, które z mocą odkręconego na cały regulator, uprzykrzającego życie bohaterów, radiowęzła przekraczają barierę rampy - zapowiadają twórcy jeleniogórskiego przedstawienia. 

"Gąska"

Autor: Nikołaj Kolada
Reżyser: Piotr-Bogusław Jędrzejczak
Scenografia: Małgorzata Gałaś-Prokopf
Muzyka: Janusz Strobel
Opracowanie muzyczne: Piotr-Bogusław Jędrzejczak
Przygotowanie wokalne: Jacek Szreniawa
Teksty piosenek: Jan Wołek
Występują: Elwira Hamerska-Skórecka, Magdalena Kępińska, Anna Ludwicka-Mania, Andrzej Kępiński, Robert Mania, Jacek Paruszyński

BILETY, INFORMACJE, REZERWACJE

tel. 75-64-28-130
kasa 75-64-28-120
widownia@teatrnorwida.pl
bilety online: www.tiketto.pl 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na "Gąskę", która zaprezentowana zostanie na scenie Teatru Norwida w Jeleniej Górze przy ul. Krótkiej 3, w niedzielę 4 marca o godz. 18.00. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 1 marca, po godz. 13.00. Warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania "Nowin Jeleniogórskich". Zapraszamy!