To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Gąska” na święto teatru – rozdajemy zaproszenia!

„Gąska” na święto teatru – rozdajemy zaproszenia!

27 marca po raz pięćdziesiąty dziewiąty obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało ustanowione w roku 1961 na pamiątkę otwarcia w Paryżu, cztery lata wcześniej, pierwszego dorocznego, międzynarodowego festiwalu pod nazwą Teatru Narodów.
Jeleniogórski Teatr im. C.K. Norwida w tym roku postanowił uczcić ten dzień serią pokazów „Gąski” Nikołaja Kolady - przedstawieniem o ludziach teatru. A ponieważ od wieków wiadomo, że teatr to świat – święto teatru jest zarazem świętem ludzkości. Świętem człowieka. Człowieka często ułomnego, skazanego na liczne ograniczenia, niebohaterskiego – ale także człowieka jako twórcy kultury, autora nieprzemijających arcydzieł. Człowieka, który tworząc teatr potrafi postawić przed sobą zwierciadło i zobaczyć w nim zarówno swoją nędzę, jak i wielkość. Śmiać się z samego siebie i płakać nad sobą. Przeżyć na widowni, jak chcieli starożytni, litość i trwogę, a wraz z nimi oczyszczające katharsis.  

„Gąska” w teatrze… i o teatrze…

W roku 2019 Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) wypada w środę, więc teatralne święto obchodzone będzie spektaklem „Gąska” w weekend przypadający na 22, 23 i 24 marca. Wyreżyserowany przez Piotra-Bogusława Jędrzejczaka spektakl znakomicie pasuje do tego święta, ponieważ opowiada właśnie o życiu artystów oraz o samym teatrze. „Gąska”, daje wykonawcom fenomenalny materiał do kreacji i śmieszy do łez. Zgodnie z najlepszymi wzorami rosyjskiej komedii, bawi, śmieszy i przeraża. 

"Gąska" rozgrywa się na zapleczu prowincjonalnego teatru, a dokładnie - w pokoju służącym za tymczasowe schronienie nowo zatrudnionej aktorki. Pojawienie się młodej atrakcyjnej kobiety wywraca do góry nogami ustabilizowane życie bohaterów. Atrakcyjna Nonna, choć to jeszcze gąska, nie na żarty zawróciła w głowie panom w średnim wieku. To oczywiście musiało spotkać się z mocną reakcją ich życiowych partnerek, również aktorek.

To, co w tym tekście najbardziej intrygujące, to zadawane przez autora pytania: co jest tu teatrem, grą, a co rzeczywistością? Czy wszyscy jesteśmy skazani na bycie aktorami – niekoniecznie na scenie?

„Gąska” w Teatrze im. C.K. Norwida
Autor: Nikołaj Kolada
Reżyser: Piotr-Bogusław Jędrzejczak
Scenografia: Małgorzata Gałaś-Prokopf
Muzyka: Janusz Strobel
Opracowanie muzyczne: Piotr-Bogusław Jędrzejczak
Przygotowanie wokalne: Jacek Szreniawa
Teksty piosenek: Jan Wołek
Występują: Elwira Hamerska-Skórecka, Anna Ludwicka-Mania/ Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Andrzej Kępiński, Robert Mania, Jacek Paruszyński
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 35 min

Świąteczne spektakle:
22 i 23 marca 2019 r. godz. 19.00
24 marca 2019 r. godz. 18.00 

Dział Marketingu i Organizacji Pracy Artystycznej Teatru im. C.K. Norwida przypomina, że w związku z przebudową i modernizacją siedziby Teatru w sezonie artystycznym 2018/2019 spektakle prezentowane są na scenie przy ul. Krótkiej 3 (dawne Kino Grand).

BILETY/ INFORMACJE/ REZERWACJE
tel. 75-64-28-130
widownia@teatrnorwida.pl
Kasa ul. Krótka 3 
wtorek-czwartek 12.00-15.00
piątek 9.00-19.00

Uwaga! Dla Czytelników NJ mamy cztery podwójne zaproszenia na okolicznościowe przedstawienia „Gąski”, które zaprezentowane zostaną jeleniogórskiej publiczności w sobotę i niedzielę (23 i 24 marca). Informacje, jak można je zdobyć, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 19 marca 2019 r. Zapraszamy! 

gaska_w_teatrze_norwida__-_plakat.jpg
Gąska 1.jpg
Gąska 2.jpg
Teatr Norwida - Gąska (5).JPG