To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Garmażerka pod napięciem

Garmażerka pod napięciem

- Energetyka zaproponowała nam, że owszem, usunie ten słup, ale my będziemy musieli za to zapłacić do 40 tysięcy złotych – mówi Joanna, do której należy budynek przy ul. Ludowej w Jeleniej Górze. Na domu oparł się parę dni temu słup energetyczny.

- Domagamy się usunięcia tego słupa od lat – opowiada Joanna, która w domu przy Ludowej prowadzi wytwórnię wyrobów garmażeryjnych. - Stoi na naszym terenie, tuż obok domu. Po wymianie wielu pism stanęło na tym, że energetyka zgodziła się zamienić słup na kable w ziemi, ale na nasz koszt. Maksymalnie byłoby to 40 tysięcy złotych.

Właściciele odrzucili tę propozycję. Tym bardziej, że prąd z przewodów na słupie płynie nie tylko do ich budynku, ale i do innych. Poza tym energetyka nie płaci za dzierżawę gruntu, który zajmuje pod słup.

- Gdy słup się przechylił, wzywaliśmy energetykę, by coś z nim zrobiła – mówi Joanna. - Boimy się, że gdy zawieje wiatr, może wybuchnąć pożar. Oni przyjechali, popatrzyli i nic nie zrobili.

Gdy parę dni temu słup oparł się o dom, Joanna zadzwoniła ponownie do EnergiiPro. Przyjechał specjalista.

- Popatrzył i uznał, że nie ma zagrożenia życia, więc wystarczy postawić słupek o wysokości półtora metra, na którym duży słup można oprzeć – twierdzi Joanna.

Jak dodaje, nie chodzi jej tylko o poczucie większego bezpieczeństwa, ale także możliwość ocieplenia budynku i wykonania porządnej elewacji. Gdy słup jest na domu, trudno wyobrazić sobie wykonanie takich prac. Na domiar złego trzy kable energetyczne leżą na linii telefonicznej.

Komentarze (3)

~Pani Joanno ! ..ten *specjalista jest wyuczony i wie,ze prąd kopi ! .. i na pewno się boi ..*tego prądu !~ :s ~

Nie dobrze! W półmetrowym rachunku za prą pojawi się nowa pozycja - prostowanie słupów. Za ten słup zapłacimy wszyscy, bo to dobry powód do podwyżki.

Piipi ty pusta kobieto,prosta istoto. Mój pies jest mądrzejszy od ciebie.