To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gala Srebrnych Kluczyków inna niż poprzednie

Fot. Henryk Stobiecki

Tę uroczystość zapamiętamy na długo. Tegoroczna gala Srebrnych Kluczyków, nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich, która odbyła się w niedzielę (11 października) w Jeleniogórskim Centrum Kultury, nie była taką, jakie pamiętamy z poprzednich lat. Głównie z powodu koronawirusa. Laureaci i widzowie byli w maseczkach, ograniczona została liczba publiczności, a laureaci gorąco apelowali do niej, by pamiętać o artystach w tych trudnych czasach.

Złoty Kluczyk 2020, który przyznawany przez Fundację Nowin Jeleniogórskich za całokształt twórczości i działalności otrzymała Alina Obidniak. Wieloletnia dyrektorka Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, twórczyni jeleniogórskiego Festiwalu Teatrów Ulicznych nie mogła osobiście odebrać nagrody. Jej przyjaciółka przekazała nam słowa pani Aliny: „Czuję się jeleniogórzanką. To miasto mnie tworzyło, a ja zmieniałam je. Jelenia Góra zawsze będzie we mnie” - dziękowała Alina Obidniak za nagrodę.

Wytrych 2020, czyli nagrodę publiczności, przyznaną w plebiscycie czytelników Nowin Jeleniogórskich zdobyła Dominika Łukasiewicz. Czytelnicy docenili jej inspirujące audycje popularyzujące muzykę, które można oglądać w internecie. Pani Dominika otrzymała także brawa za rozwijanie i wspieranie muzycznych pasji u dzieci oraz seniorów.

Wielkiego zaskoczenia Srebrnym Kluczykiem nie krył Jacek Szreniawa. Otrzymał nagrodę w kategorii „muzyka” za skomponowanie płyty Pichlak/Szreniawa „Dopóki w Tobie jestem”.
- To nie przypadek, że akurat ten koncert wypełni część artystyczną gali, choć planując wydarzenie nie wiedzieliśmy jeszcze, jakie będą decyzje kapituły – zapewniał Daniel Antosik, prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich.

Srebrny Kluczyk za najlepszy spektakl teatralny scen jeleniogórskich powędrował do Punch Mamy, czyli Laury Słabińskiej za reżyserię spektaklu „Kto się boi Pani Eś”, który mogliśmy oglądać w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.

- Strasznie się cieszę – pani Laura dziękując, nawiązała do tematu przedstawienia. Bowiem tytułowa pani Eś to śmierć. W tym mądrym i zabawnym przedstawieniu nie jest jednak wcale przerażająca.

Ze wzruszeniem odbierał Srebrny Kluczyk Marek Lercher, nagrodzony w kategorii „sztuki wizualne”. Kapituła doceniła zasłużonego artystę za wystawę „Grafika retrospektywna”, pokazaną w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.

W kategorii „najlepsza kreacja aktorska” Srebrny Kluczyk otrzymał Robert Mania za rolę w spektaklu „Damy i Huzary” w reż. Tomasza Grochoczyńskiego w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. Nagrodę odebrała żona pana Roberta, gdyż laureat występował w niedzielę na rodzimej scenie. Pan Robert skierował do widzów kilka słów, dzieląc się przemyśleniami na temat pracy aktora:

- Teatr jest ostatnim bastionem, gdzie aktorzy mogą się spełniać – podkreślał w liście do uczestników Gali pan Robert.

Także w pracy w teatrze była Małgorzata Osiej-Gadzina, laureatka nagrody Srebrnego Kluczyka w kategorii „wydarzenie kulturalne sezonu”. Kapituła doceniła działalność aktorki w dobie koronawirusa. „Za przesuwanie granic twórczej ekspresji w nowej przestrzeni podczas realizacji internetowego projektu „Norwid w domu” Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze” - brzmiało uzasadnienie werdyktu.

W kategorii „zjawisko kulturotwórcze” Srebrny Kluczyk otrzymał Marek Arcimowicz, znany fotograf, twórca Festiwalu FotoCamp, na który do Kotliny Jeleniogórskiej zjeżdżają miłośnicy fotografii i reportażu.

- Wymyśliłem imprezę integrującą środowisko. Cieszę się, że to się udało – mówił na gali Marek Arcimowicz.

Jędrzej Soliński, laureat Srebrnego Kluczyka w kategorii „literatura” za książkę „Bóle fantomowe”, wyraził aktualne obawy artystów:

- Czytajcie książki, chodźcie do teatrów, kin i do filharmonii. Bez was, waszej uważności i obecności, kultura będzie zamierać – apelował do widzów.

Gala miała bardzo uroczysty charakter. Srebrne Kluczyki 2020 wręczali laureatom Janusz Łyczko, zastępca prezydenta Jeleniej Góry oraz Wojciech Chadży, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. W drugiej części wieczoru wystąpił Jacek Szreniawa z zespołem. Zagrali piosenki z płyty Pichlak/Szreniawa „Dopóki w Tobie jestem”.


Więcej o Gali Srebrnych Kluczyków 2020 przeczytacie w najbliższym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 20 października 2020 r.  

Srebrne Kluczyki 2020 (1).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (2).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (3).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (4).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (5).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (7).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (8).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (9).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (10).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (11).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (12).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (13).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (14).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (15).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (16).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (17).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (18).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (19).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (20).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (21).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (22).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (23).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (24).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (25).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (26).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (27).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (28).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (29).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (30).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (31).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (32).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (33).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (34).JPG
Srebrne Kluczyki 2020 (35).JPG
Gala Srebrnych Kluczyków 2020.jpg

Komentarze (10)

Gratylacje dla wygranych ,koncert WSPANIAŁY!!!!!!!!!!!!!

Bardzo ciekawe. To byłą lista nominowanych do Wytrycha 2020:
Dominika Łukasiewicz
Przemysław Semczuk
Zuzanna Łuczak
Piotr Machłajewski
Szymon Wrzesiński

A Kluczyki otrzymali:
Alina Obidniak
Jacek Szreniawa
Laura Słabińska
Małgorzata Osiej-Gadzina
Marek Arcimowicz
Jędrzej Soliński
Dominika Łukasiewicz

Wszystko jasne i oczywiste ;)

Z list nominowanych do Wytrycha jedna osoba dostała Wytrych - Dominika Łukasiewicz. Natomiast Jacek Szreniawa, Laura Słabińska, Małgorzata Osiej-Gadzina, Marek Arcimowicz, Marek Lercher, Robert Mania (ciekawe, dlaczego pominięci na Twojej liście), Jędrzej Soliński - to laureaci Srebrnych Kluczyków . Alina Obidniak jest laureatką Złotego Kluczyka.
WSZYSTKO JASNE I OCZYWISTE - tylko nie na głowisie nieprzyzwyczajone do wnikliwego czytania.

"Niech jadą" - krzyknęła z ław sejmowych Józefa Hrynkiewicz z PiS gdy posłanka PO Lidia Gądek powiedziała z mównicy sejmowej, że młodzi lekarze w każdej chwili mogą wyjechać za granicę, aby tam zarabiać. Na wypowiedź Hrynkiewicz zareagowała część posłów, krzycząc "skandal".

http

Kultura w sieci w naszym regionie ma kilka naprawde ciekawych projektów, ale zeby ten Dominiki Łukasiewicz uznac za najciekawszy to trzeba być dyletantem.

Jak zrozumiałem, zdecydowali o tym czytelnicy NJ, a nie profesjonaliści muzyczni. Poza tym - nie oceniano projektu, tylko wszystkie dokonania. Ot, kłania się sztuka czytania ze zrozumieniem...

Ryje bez masek. Miliiiicccjaaaaaa!

Paranoik na portalu. Psychiatraaaaaaaaa! Pomóż!!!

Już jestem! Co się dzieje?? Aaaa, piszesz o bolszewiku, czekiście?? Prosiłem go, argumentowałem że to dla jego dobra. Wszystko wskazuje że nie ma rodziny ale chociaż może ma świnię domową. Żeby zrobił to dla niej. Bez efektu. Jemu już żaden psychiatra nie jest w stanie pomóc. Można tylko się pomodlić.. Za niego i za tą nieszczęsną świnię...

Ten czołgista jest bezrobotny, na utrzymaniu mamusi, rzuciła go dziewczyna i rzeczywiście przydałby mu się psychiatra żeby się ogarnął