To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Finał koncertów ze świętem w tle

Finał koncertów ze świętem w tle

Cykl koncertów „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki” w Filharmonii Dolnośląskiej, w piątek 10 listopada miał spektakularny finał. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej zagrała pod batutą Maestro Antoniego Wita. W roli solistki wystąpiła młoda i utalentowana Amelia Maszońska. Koncert tuż przed świętem Odzyskania przez Polskę Niepodległości nie mógł nie mieć akcentów patriotycznych. W programie znalazły się utwory wybitnych kompozytorów polskich. Rozbrzmiewała muzyka Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego oraz Wojciecha Kilara.

- Próbowałem policzyć po raz który w przeddzień Święta Niepodległości odbywa się ten szczególny koncert w Filharmonii Dolnośląskiej, chyba po raz szósty – zanim w Filharmonii Dolnośląskiej zabrzmiała muzyka, Prezydent Marcin Zawiła złożył ze sceny życzenia – Chciałbym życzyć i prosić Państwa, aby w chwili zadumy nad tym, co wydarzyło się 99 lat temu uświadomili sobie jedną prawdę: ludzie, którzy byli bardzo różni, byli przeciwnikami a nawet wrogami w sytuacjach trudnych i ważnych dla naszego kraju, potrafili być razem. Właśnie teraz, kiedy my Polacy zaczynamy być w sposób dramatyczny podzieleni, żebyśmy o tym pamiętali.
Piękno muzyki polskiej, Maestro Wit za pulpitem dyrygenta, świetne wykonanie utworów Henryka Wieniawskiego przez młodą wirtuozkę skrzypiec i na finał monumentalne – albo jak sam określił kompozytor: „utwór porządnie napisany w tradycyjnym stylu” - dzieło Wojciecha Kilara „September Symphony”. To był naprawdę znakomity koncert.