To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Festiwal PESTKA rozpoczyna się już 28 kwietnia

Festiwal PESTKA rozpoczyna się już 28 kwietnia

Miłośnicy teatru doczekali się. Po dwukrotnym przekładaniu terminu z powodu pandemii, jutro (28 kwietnia) rusza w Jeleniej Górze Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021. Z powodu pandemii PESTKA potrwa dużo dłużej, niż zazwyczaj. Przedstawienia, koncerty, warsztaty i spotkania odbywać się będą przez maj i cały czerwiec.

Wejściówki na wydarzenia można będzie odbierać od 5 maja.

Mocny początek z Karoliną Czarnecką

Początek festiwalu jest mocny i atrakcyjny.

28 kwietnia o godz. 19.00 w Jeleniogórski Centrum Kultury rozpocznie się koncert Karoliny Czarneckiej. Można go będzie obejrzeć za darmo online.

Karolina Czarnecka kilka lat temu zasłynęła wykonaniem utworu „Hera koka hasz LSD, ta zabawa po nocach się śni" i momentalnie zdobyła ogromną popularność. Nagranie pochodzi z Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Karolina Czarnecka jest absolwentką dwóch kierunków. Ukończyła Wydział Sztuki Lalkarskiej i Wydział Aktorski. Zdobyła wyróżnienie w konkursie piosenki "Pamiętajmy o Osieckiej" w Warszawie. Jej wykonanie utworu "Hera Koka hasz LSD" podczas 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu stało się hitem internetu, notując do tej pory kilkanaście milionów wyświetleń i tysiące komentarzy. Dzięki wsparciu finansowemu internautów Karolina Czarnecka nakręciła równie kontrowersyjny i budzący wiele skrajnych opinii teledysk i nagrała całą płytę pod tytułem „Córka". Poza karierą muzyczną Karolina Czarnecka zadebiutowała na deskach teatru. Wystąpiła w spektaklu „Miłość blondynki" w reżyserii Krystyny Jandy.

W listopadzie 2019 r. ukazała się płyta „Cud”, którą promują single „Módl się za nami” i „Trzydzieści”. W maju 2020 r. artystka wysłała pocztówkę-klip z Wyspy Kwarantanna do piosenki „Polska musi uwierzyć w miłość”, a latem ukazał się singiel „Pielgrzymka”, w którym gościnnie rapuje Sarius.

Koncert Karoliny Czerneckiej można będzie obejrzeć online w kilku miejscach między innymi na FB Jeleniogórskiego Centrum Kultury lub na stronie internetowej PESTKI. Wydarzenia czerwcowe planowane są już z udziałem publiczności.

Maj i czerwiec z publicznością

- Śledzimy uważnie komunikaty dotyczące pandemii i mamy nadzieję, że w czerwcu obostrzenia będą zmniejszone lub ich wcale nie będzie – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK, które jest organizatorem PESTKI. Festiwal pozyskał dotacje unijne i ma zagwarantowane finansowanie na dwa lata. Przy dodatkowym wsparciu samorządu jeleniogórskiego daje to organizatorom czas na spokojną pracę i przygotowania.

Co zobaczymy w tym roku?

- Od 28 kwietnia do 30 czerwca mamy zaplanowanych 12 spektakli i, z czego osiem konkursowych i cztery gwiazdorskie – wylicza Łukasz Duda, dyrektor artystyczny PESTKI. Będzie także osiem polsko - czeskich spektakli, przygotowanych specjalnie dla dzieci. Można je będzie obejrzeć na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze na początku czerwca.

Bardzo ciekawie zapowiadają się przedstawienia „Inni ludzie” w reżyserii Macieja Stuhr, w wykonaniu studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, filii we Wrocławiu oraz „Kronika Polska” Agnieszki Wolny-Hamkało, reż. Katarzyna Dudzic-Grabińska.

Po wejściówki do JCK

Spektakle i koncerty można będzie oglądać na scenach JCK, Teatru im. Cypriana Kamila Norwida., Zdrojowego Teatru Animacji oraz MDK Muflon. Liczba miejsc na widowni została  ograniczona z powodu pandemii, więc warto pospieszyć się ze zdobyciem wejściówek. Będą wydawane od 5 maja w JCK przy ul. Bankowej.

- Wszystko podczas tegorocznej edycji festiwalu, jest dla nas nowe, ponieważ żyjemy w trudnych czasach, a to wymaga trudnych decyzji - mówi Łukasz Duda. W ubiegłym roku PESTKA była przekładana dwa razy. Pandemia zniweczyła plany i Festiwal się nie odbył. Organizatorzy mają nadzieję, że teraz uda się zrealizować bogate plany. -

Moment, w którym jesteśmy idealnie odzwierciedla nasz tegoroczny idiom: razem! Dokąd? - mówi Łukasz Duda, zapraszając do udziału w wydarzeniach festiwalowych.

 

Program szczegółowy PESTKI znajdziecie na FB i na stronie Festiwalu.

Festiwal PESTKA rozpoczyna się już 28 kwietnia
Festiwal PESTKA rozpoczyna się już 28 kwietnia