To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Fantastyczna atmosfera w Bazie Pod Ponurą Małpą

Fantastyczna atmosfera w Bazie Pod Ponurą Małpą

Tłum pod sceną, śpiewający największe przeboje z gatunku tzw. krainy łagodności i koncerty do późnej nocy. Tak wygląda tegoroczna, 51. już Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie.

Jak co roku w Bazie Pod Ponurą Małpą zameldowało się wielu znakomitych artystów i muzyków. W dzień trwają przesłuchania młodych zespołów studenckich, a na nocnych koncertach występują gwiazdy. Piątkowy (3 sierpnia) wieczór był wyjątkowy. Pierwsza jego część to benefis muzyka i autora wielu tekstów – Adama Cichockiego, pod hasłem „Lato z ptakami odchodzi”. Najpierw przyjaciele zagrali jego piosenki, a na koniec sam Adam wystąpił razem z rodziną. Oczywiście nie zabrakło „sto lat” od przyjaciół i publiczności.

Drugą część rozpoczął koncert dobrze znanego giełdowiczom zespołu „Browar Żywiec”. Jesienią tego roku zespół ten będzie obchodził 45-lecie działalności. „Browar” na scenie przywitał się piosenką „Jaworzyna”, którą tłum zaśpiewał razem z muzykami.
Podobnie jak przed rokiem, znakomicie przyjęty został bard Marek Majewski. Tryskał humorem i od pierwszych minut zyskał sobie uznanie publiczności, skutecznie zachęcając ją do śpiewania. Podczas jego występu było trochę politycznych aluzji do obecnej władzy. Zaczął mówiąc żartobliwie, że w telewizji narodowej nie występuje. Grał głównie piosenki z nowej płyty, która ukaże się jesienią. Publiczność nie dała za wygraną i wymusiła, by na bis zagrał kawałek „San Eskobar”, który – jak przyznał sam Majewski – nieco się zdezaktualizował. Dla zgromadzonych pod sceną nie miało to najmniejszego znaczenia. Majewski bisował dwukrotnie. Po nim na scenę wyszedł Tomasz Lewandowski i zawładnął publicznością śpiewając kawałek „Jaka Jesteś”. Koncert trwał do późnej nocy.
Giełda odbywa się już po raz 51. i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. – Bardzo się z tego cieszymy – przyznał Grzegorz Sokoliński, kierownik Giełdy. – Cały czas podkreślam, że ta impreza to swego rodzaju fenomen. Wszyscy artyści grają u nas za darmo. To też powoduje, że nigdy nie wiemy do końca, kto wystąpi. Dlatego w rozmowach ze sponsorami często dochodzi do zabawnych sytuacji. Gdy prosimy o wsparcie, ktoś odpowiada: dobrze, a kto wystąpi? Ja wtedy mówię: nie wiem – śmieje się G. Sokoliński. Dodał, że największym sponsorem Giełdy co roku są właśnie artyści. – Gdybyśmy zsumowali stawki, za jakie grają na co dzień, gdybyśmy mieli ich zakwaterować i zwrócić koszty podróży, wyszłaby bardzo duża kwota – przyznaje. – Oni tu chętnie przyjeżdżają z sentymentu, wielu z nich tutaj zaczynało swoją przygodę z muzyką. To dla nich impreza – matka.
Cieszy się z frekwencji, ale także z tego, że do konkursu piosenki turystycznej zgłosiło się dużo zespołów studenckich. – Kilka lat temu był taki moment, że tych zespołów i studentów było mało. Ale teraz jest dobrze – przyznał. – W dzień, podczas konkursu, mamy wielu studentów. Nocą, podczas koncertów gwiazd – na polanie większość stanowią studenci III wieku. Niektórzy przyjeżdżają tu z prawnukami – śmiał się.
Giełda trwa do niedzieli (5 sierpnia). Dzisiaj (sobota, 4 sierpnia) kolejny koncert nocny. O tym, kto wystąpi, informowaliśmy w zapowiedzi. Link do niej znajduje się poniżej.
 

AKTUALIZACJA

Niżej przedstawiamy protokół Jury 51. Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie.

Jury w składzie: Aleksandra Bacińska, Piotr Bakal, Krzysztof Górski, Przemysław Śledź, Wojciech Wądołowski, Ryszard Żarowski na posiedzeniu w dniu 3 sierpnia 2018 po niedługich acz wieloowocowych naradach zadecydowało o następującym podziale miejsc, nagród i wyróżnień:

W konkursie na najlepszą piosenkę:
I miejsce otrzymują „Listy miłosne” w wykonaniu Grupy na Swoim, tekst i muzyka: Arkadiusz Piechowski.
II miejsce otrzymuje piosenka „Przerwa” w wykonaniu zespołu „Grzane wino”, tekst: Bożena Spryńska, muzyka: Marcin Iżela.
III miejsce przyznano piosenkom:
– „Baba z pieczary” autorstwa Justyny „Sieni” Sieniuć
– „Się nie przedstawiłam” autorstwa Justyny „Sieni” Sieniuć
– „Prognoza pogody na życie” autorstwa Zbigniewa Rolniczka w wykonaniu grupy „Na Piątym Progu”
– wyróżnienie otrzymuje piosenka „Opowieści” autorstwa i w wykonaniu Jana Wietrzyckiego

W konkursie na najlepsze wykonanie:
I miejsce - Justyna „Sienia” Sieniuć
II miejsce - zespół Grzane Wino
III miejsce - zespół Na Piątym Progu

Nagrodę im. Wojtka Bellona otrzymuje Rado Barłowski.
Nagroda im. Jerzego Pawła Dudy za skuteczną artystyczną opiekę nad młodymi talentami przyznana została Mieczysławowi Dzikowskiemu.

Ponadto Jury z satysfakcją zauważyło głosy i ich zalety u: Kamila Borkowskiego, grupy TOKA, wychowanek Mieczysława Dzikowskiego, grupy Swosza i Przyjaciele.

Nominację do półfinału Międzynarodowego Festiwalu Bardów - OPPA 2018 uzyskali: Rado Barłowski, Arkadiusz Piechowski, Justyna „Sienia” Sieniuć.

Publiczność swoją nagrodę przyznała Grupie na Swoim.
Nagrodę w konkursie Nowe Dzieła Starych Twórców otrzymuje Piotr Bakal.
Nagrodę audycji „Mikroklimat” Radia Rzeszów przyznano zespołowi Grzane Wino.

Nominacje na BAZUNĘ otrzymują: Justyna „Sienia” Sieniuć i i zespół Grzane Wino.
Nominację na BAKCYNALIA przyznano zespołowi Na Piątym Progu.
Nominację na DANIELKĘ 2018 otrzymują zespoły: Na Piątym Progu i Grzane Wino.

Jury ze względu na tropikalny upał panujący w dolinie Kamieńczyka nie przyznało wyróżnień specjalnych. Z tego również powodu Tadeusz Gos nie otrzymuje chlebaka.
Dobry poziom artystycznych podmiotów wykonawczych wpłynął na treść niniejszego orzeczenia.
 

IMG_8565.JPG
IMG_8570.JPG
IMG_8578.JPG
IMG_8587.JPG
IMG_8605.JPG
IMG_8625.JPG
IMG_8644.JPG
IMG_8646.JPG
IMG_8659.JPG
IMG_8674.JPG
IMG_8675.JPG
IMG_8693.JPG
IMG_8705.JPG
IMG_8711.JPG
IMG_8714.JPG
IMG_8721.JPG
IMG_8726.JPG
IMG_8739.JPG
IMG_8749.JPG
IMG_8763.JPG
IMG_8797.JPG
IMG_8815.JPG

Komentarze (1)

Panie Kierowniku - naprawdę jest dobrze? Serio Pan tak myśli?