To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ewa Paprotna zaśpiewa w Cieplicach

Ewa Paprotna zaśpiewa w Cieplicach

Pochodząca z Jeleniej Góry wokalistka Ewa Paprotna (sopran liryczno-koloraturowy) wystąpi z koncertem karnawałowym w Cieplicach. W sobotę, 9 lutego 2019 r., na scenie Zdrojowego Teatru Animacji zaśpiewa najpiękniejsze arie i pieśni Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Chopina. Artystka planuje na zakończenie koncertu specjalną niespodziankę muzyczną. Towarzyszyć jej będzie znakomita pianistka Sylwia Michalik-Bednarczyk.

Początek muzycznego wieczoru o godz. 19.00.

- Jestem zakochana w przepięknym Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Przypomina małą Operę Wiedeńską. Maleńki teatr, a wielkie możliwości. Jestem pewna, że każdy artysta czuje się na tej scenie cudownie! A wszystko to dzięki nowoczesnej technice i wspaniałej atmosferze współpracy z całą ekipą teatru. Miałam zaszczyt wystąpić w nim dwa razy: w 2017 w Koncercie Noworocznym i bardzo dawno temu, w roku 1991, jeszcze przed renowacją, w ramach koncertu zorganizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury - Studio Piosenki, prowadzone przez wspaniałego muzyka, pana Janisława Hillera oraz jako chórzystka Jeleniogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego i Kameralnego, prowadzonego przez wybitnego chórmistrza, dyr. Franciszka Koscha – wspomina śpiewaczka Ewa Paprotna, od wielu lat mieszkająca i występująca w Wiedniu. - Cieszę się na spotkanie ze wspaniałą jeleniogórską publicznością i na niezwykłą atmosferę koncertu w tym bajkowym teatrze.

Ewa Paprotna to artystka niekonwencjonalna. Śpiewa klasykę i repertuar rozrywkowy. Karierę rozpoczęła, śpiewając w Jeleniogórskim Chórze Chłopięco-Męskim i Kameralnym pod dyr. Franciszka Koscha. Kontynuowała naukę śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Jeleniej Górze, w klasie śpiewu operowego u prof. Ewy Barbary Werner. Konsultacje wokalne w Wiedniu: prof. Eva Linquist, prof. Helena Lazarska, Keti Tavardi, Janusz Monarcha i inni. Polskie Nagrania MUZA firmowały jej dwa albumy muzyczne: „Jak być Aniołem” i „Czas Bożego Narodzenia“, a dwie piosenki Ewy znalazły się w składance świątecznych piosenek rożnych wykonawców „Białe Swięta“. Wytwórnia Kaze Records Austria wydała singiel artystki „Mon espoir“. Ewa Paprotna jest laureatką prestiżowej nagrody „Złote Sowy“, mającej rangę światowych, polonijnych "Oskarów". Jej nazwisko znajduje się w encyklopedii „Polscy muzycy w świecie“ i „Rodacy na światowej pięciolinii“. Działalność artystyczna sopranistki to występy kameralne, akustyczne, recitale, koncerty, produkcja własnych albumów muzycznych. Ewa jest też współkompozytorką i autorką tekstów. Obecnie pracuje nad nowym podwójnym albumem „Mebajah“ (klasyka-rozrywka) z udziałem muzyków polskich i zagranicznych.
Jej kreatywne podejście do dźwięku, interpretacje arii, pieśni i piosenek, warsztatowy profesjonalizm oraz zdolności improwizacyjne płynące z wyczucia chwili oraz bezpośredniego, żywego kontaktu z publicznością sprawiają, że swoimi występami oczarowuje publiczność.

Sylwia Michalik-Bednarczyk ukończyła PSM I st. im. I.J. Paderewskiego w Głubczycach oraz PSM II st. im. F. Chopina w Opolu w klasie fortepianu prof. Celiny Hellerowej. W 2005 r. otrzymała stypendium w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie fortepianu prof. Jeana Vanden-Eyndena. W 2010r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej oraz kameralistyki fortepianowej prof. Bogusława Pikały. W 2011r. ukończyła staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj, a w 2015r. Podyplomowe Studium Pieśni na tej samej uczelni. Od 2010 r. zatrudniona jest w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi , gdzie uzyskała tytuł doktora sztuki.
Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych i kameralnych. Zdobyła m.in.: I nagrodę oraz nagrodę za interpretację utworu A. Ginastery na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym
im. J. Haydna w Wiedniu (2012), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Kromeriz (2007), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2003), II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Częstochowie (2003). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich z takimi profesorami jak: Andrzej Jasiński, Alicja Paleta-Bugaj, Fabio Bidini, Grzegorz Kurzyński, Eugen Indjic, Yossi Reshef, Peter Efler, Eric Schneider. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Opola. Jako kameralistka prowadzi intensywną działalność koncertową, dokonuje także nagrań płytowych.

W programie cieplickiego koncertu karnawałowego Ewy Paprotnej i Sylwii Michalik-Bednarczyk w Zdrojowym Teatrze Animacji:

Alfredo Catalani
Ebben, n’andro lontana (LA WALLY)

Wolfgang Amadeus Mozart
Der hölle Rache kocht in meinem Herzen (CZARODZIEJSKI FLET)
Batti, batti o bel Masetto (DON GIOVANNI)
Vorrei spiegarvi oh Dio (IL CURIOSO INDISCRETO)

Gioachino Rossini
Una voce poco fa (CYRULIK SEWILSKI)

Fryderyk Chopin
Życzenie
Poseł
Gdzie lubi

Nokturn cis-moll op. posth.

Giuseppe Verdi
E strano!... e strano!..., Ah! fors’e lui che l’anima, Sempre libera (TRAVIATA)
Egli non riede ancora!, Non so le tetre immagini (KORSARZ)
Merce, dilette amiche (NIESZPORY SYCYLIJSKIE)

Giacomo Puccini
Vissi darte,vissi damo re (TOSCA)

Franciszek Liszt
Sonetto 123 del Petrarca

Jaroslaw Kukulski
Jak być aniołem

Bilety na koncert w cenie 40 zł do nabycia w kasie teatru (codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00 oraz na godzinę przed koncertem). Informacje i rezerwacje: tel. 075/7557690 w. 16 i 20; 512-219-961; 512-219-907 oraz promocja@teatr.jgora

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ten właśnie koncert. Informacja, jak można je zdobyć w „Nowinach Jeleniogórskich” z 22 stycznia 2019 r. Zapraszamy do lektury!

Sylwia Michalik-Bednarczyk.jpg
Ewa Paprotna.jpg
Ewa Paprotna w ZTA.jpg