To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Europejski Festiwal Kowbojów pod Śnieżką

Europejski Festiwal Kowbojów pod Śnieżką

Od wtorku (30 lipca), do niedzieli włącznie (4 sierpnia), kowbojskie miasteczko Western City w Ściegnach koło Karpacza będzie areną zawodów jak na Dzikim Zachodzie. W kilkunastu widowiskowych dyscyplinach jeździeckich w stylu western i rodeo o tytuły najlepszych w grupach wiekowych powalczy setka zawodników i koni. Na liście zgłoszeń są jeźdźcy z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier i Polski. To jedyne tego typu najwyższej rangi zawody w naszym kraju.

- Podczas sześciodniowego Europejskiego Festiwalu Kowbojów (European Cowboy Festiwal) zobaczymy bardzo dynamiczne konkurencje szybkościowe i konkurencje techniczne oraz konkurencje z bydłem – mówi Magdalena Pokój. - To sport dla twardzieli wymyślony przez potomków zawodowych kowbojów. W zależności od rodzaju zmagań, ważne są różne umiejętności i walory jeźdźca oraz konia. Liczą się czas, precyzja i wdzięk. Jeździectwo w stylu western od jeździectwa klasycznego różni się sposobem szkolenia konia i używanym sprzętem. Jest ujeżdżanie i pokonywanie toru przeszkód, lecz są też i konkurencje z udziałem konia, jeźdźca i bydła, które przy pomocy wierzchowca należy zaganiać do zagrody na czas.

Pierwszego dnia (30 lipca), od godziny 13.00 zaplanowano trail na torze przeszkód, nieco „spacerowy” western pleasure. W środę (31 lipca), od godz. 10, horsemanship (konkurencja w kategorii amatorów, młodzieżowców i open) oraz konkurencje typowo szybkościowe: pole bending (slalom między tyczkami) i barrel racing (slalom dokoła trzech beczek). W czwartek (1 sierpnia), od godz. 10, III otwarte mistrzostwa Dolnego Śląska w Polish Cowboy Race.

W piątek i sobotę (2 i 3 sierpnia), od godz. 9.00. rywalizacja o tytuły ERCHA i NCHA w cuttingu (odcinanie sztuki bydła od reszty stada) i krajowy czempionat w working cow horse(połączenie cuttingu i reiningu) oraz półfinały mistrzostw Polski w reiningu. W niedzielę (4 sierpnia), od godz. 9.00, finały Mistrzostw Polski i Akademickich Mistrzostw Polski w reiningu oraz Mistrzostwa Polski w konkurencjach z bydłem, w tym team penning – trzyosobowa drużyna musi odciąć od stada trzy sztuki bydła wskazane przez sędziów, a następnie zagonić do zagrody w określonym czasie.

Reining to ujeżdżenie konia w stylu western i najbardziej prestiżowa konkurencja. Jest oficjalnie uznawana przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI), na równi w WKKW, skokami przez przeszkody i ujeżdżaniem klasycznym. Wierzchowiec wykonuje różne koła, obroty wokół tylnej, „wewnętrznej” nogi
oraz tzw. sliding stop, czyli gwałtowne hamowanie tylnymi nogami, na kończyny konia zakłada się ochraniacze. Konkurencja polega na przejechaniu tzw. patternu (schematu), dobranego przez sędziów w zależności od warunków, jakie są na arenie (np. jej ukształtowania). Przejazd jeździec wykonuje w galopie trzymając konia jedną ręką. Oprócz arabów i ras rodzinnych wystartują konie specjalnej rasy – american guarter horse, szczególnie predystynowane do jazdy western z powodu swojej szybkości, zwrotności i zrównoważonego charakteru.

W USA western to poważny sport jeździecki i potężny biznes, który na trybuny przyciąga tysiace ludzi. Największe gwiazdy zarabiają jak tenisiści. Western w Polsce zaczął dynamicznie rozwijać się w latach 90-tych. Dziś jest to uznana dyscyplina sportową, z regularnymi treningami, bez przypadkowości. W 2002 roku założono Polską Ligę Western i Rodeo, która nieprzerwanie, najczęściej w Western City w Ściegnach, organizuje mistrzostwa Polski w jeździectwie western. 

Komentarze (1)

i znów banda nagrzanych nieudolców z brzu****i piwnymi i opuchlizną alkoholową będzie męczyć te zwierzęta zaruzcając im lassa na szyję...za sport się weźcie spślaczki. Dla konia na grzbiecie taki podtyty Janusz to dramat