To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Energiczni nauczyciele

Energiczni nauczyciele

O tym jak pedagodzy przekonują uczniów do oszczędzania energii, opowiadają o zagrożeniach związanych z jej brakiem czy alternatywnych źródłach prądu dyskutowano wczoraj na wojewódzkiej konferencji w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. Na spotkaniu podsumowano ogólnopolskie przedsięwzięcie „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią” współorganizowane przez Jeleniogórskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole.

I tak na przykład dzięki programowi uczniowie II LO w Cieplicach zorganizowali happening, w ramach którego przeszli ulicami miasta pytając napotkanych ludzi o źródła odnawialnej energii.

- Dodatkowo zainicjowaliśmy powszechną zbiórkę baterii. Obecnie mamy ich już około 180 kilogramów – mówi nauczycielka biologii z tamtejszego liceum.

- My natomiast odbyliśmy z dziećmi kilka wycieczkę po okolicznych elektrowniach – dodaje nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

To tylko kilka z najbardziej ciekawych inicjatyw, jakie pedagodzy podjęli w swoich szkołach. Zanim jednak do nich doszło 120 nauczycieli przyrody, biologii, fizyki, chemii i zajęć technicznych wzięło udział w dwudniowym szkoleniu. Kurs odbył się w kwietniu ubiegłego roku w Przesiece. Jego zadaniem było wskazanie ciekawych metod nauczania dzieci o niewątpliwie trudnym i często pomijanym zagadnieniu energii. W przeprowadzonej podczas programu ankiecie nauczyciele wskazywali, że podejmowaniu tego tematu nie sprzyja im również brak bazy dydaktycznej w szkołach. Mimo, że uczniowie są zainteresowani, zwłaszcza nowościami czyli bateriami słonecznymi, jak również wiatrakami, elektrowniami atomowymi.

- Nie chodziło nam tylko o to, żeby przypominać dzieciom o wyłączeniu światła po wyjściu z pomieszczenia. Bardziej od tego zależało nam na tym, by uzmysłowić uczniom, że na przykład najdalej za 60 lat skończą się nam złoża gazu i trzeba będzie zastanowić się nad odnawialnymi źródłami energii – komentował Antoni Dragan, kierownik programu, który zaangażowanie naszego regionu określił jako jedne z największych w skali kraju.

Gospodarz konferencji – Szkoła Podstawowa nr 2, która także uczestniczyła w programie, przygotowała występ swojego chóru i teatrzyku.  Nadzór nad prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia pełniło Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole, pomysłodawca projektu.

DSC_1435.JPG
DSC_1439.JPG
DSC_1442.JPG
DSC_1446.JPG
DSC_1449.JPG
DSC_1451.JPG
DSC_1453.JPG
DSC_1456.JPG
DSC_1458.JPG
DSC_1460.JPG
DSC_1462.JPG
DSC_1463.JPG
DSC_1466.JPG
DSC_1477.JPG
DSC_1480.JPG
DSC_1484.JPG
DSC_1486.JPG
DSC_1489.JPG
DSC_1493.JPG
DSC_1494.JPG
DSC_1499.JPG
DSC_1504.JPG