To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Edward Dwurnik wystawiany w Jeleniej Górze

Edward Dwurnik wystawiany w Jeleniej Górze

Po 30 latach w Jeleniej Górze znów można obejrzeć obrazy i rysunki jednego z najwybitniejszych polskich artystów o międzynarodowej sławie, Edwarda Dwurnika. Trzydzieści lat temu jego twórczość pokazywało jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych, a tym razem robi to w swoich wnętrzach Muzeum Przyrodnicze.

- Związki Edwarda Dwurnika są dość ścisłe. Ma tutaj przyjaciół, znajomych i zdeklarowanych wielbicieli, którzy nabyli jego rysunki i obrazy. Kilka swych prac poświęcił naszemu miastu. Jelenia Góra znalazła się w dużym cyklu malarskim - portrety miast. Są to portrety niezwykłe. Przerysowane – artysta potrafił skumulować na tych obrazach, ujętych jakby z lotu ptaka, wszystko to co dla danej miejscowości jest charakterystyczne i ważne – mówił w trakcie wernisażu Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze – Okazało się, że szereg dzieł Dwurnika, w tym te najważniejsze - „jeleniogórskie”, znajdują się w rękach naszych mieszkańców. Dzięki pomocy i staraniom jeleniogórskiego anktykwariusza Waldemara Fursa udało się dotrzeć do właścieli tych cennych obrazów i stworzyć interesującą ekspozycję.

Pomysłodawcy pokazania twórczości Edwarda Dwurnika mieli jeszcze jeden cel. Chcieli wraz z artystą świętować w Jeleniej Górze jego 75 urodziny. Edward Dwurnik przyjął zaproszenie, obiecał przyjechać, ale niestety, trapiąca go choroba uniemożliwiła mu to.
- Przy okazji powrócił pomysł, który już kiedyś realizowałem jako pracownik BWA. Mowa o plenerze plastycznym organizowanym w Uzdrowisku Cieplice z udziałem wybitnych artystów – wyjaśnił Waldemar Furs – Jesteśmy z uzdrowiskiem po wstępnych pozytywnych rozmowach. Artyści zyskaliby wypoczynek, zabiegi i warunki do tworzenia prac, które prezentowane byłyby w postaci poplenerowej wystawy w cieplickim Muzeum Przyrodniczym.
Zdecydowanie warto wybrać się na wystawę Edwarda Dwurnika. Pokazywane obrazy zdobią na co dzień prywatne domy, ogladają je nieliczni. W najbliższych tygodniach jest okazja, aby te prace zobaczyć w murach Muzeum Przyrodniczego.
 

DSC08479.JPG
DSC08456.JPG
DSC08457.JPG
DSC08458.JPG
DSC08460.JPG
DSC08463.JPG
DSC08465.JPG
DSC08467.JPG