To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Dzieci z Pławnej” do wzięcia

W tym roku Darek Miliński przygotował na licytację obraz „Dzieci z Pławnej” - olej na płótnie  formatu 70x80 cm

Z kalendarza bije chłodem. Za oknami pierwszy śnieg. Powiało zimą, a to znak, że zbliżają się święta. Przed nami Mikołajki i Boże Narodzenie - magiczny czas, który powinien być pełen niezwykłych przeżyć, radości, niespodzianek i najróżniejszych prezentów. Znany artysta Dariusz Miliński od lat przekonuje, że w tym szczególnym okresie, nawet jeśli wokół szaro, smutno i mało powodów do uśmiechu, można wyczarować piękny świat wokół siebie, by nie tylko maluchy mogły zanurzyć się w bajkowej kranie i czerpać z uroków prawdziwego dzieciństwa. Dlatego kolejny raz przygotowuje Mikołajki dla wszystkich dzieci z Pławnej. Od lat pomagamy w tym pięknym, dobroczynnym działaniu, organizując doroczną mikołajkową aukcję jednego z jego najnowszych obrazów. Dochód ze sprzedaży tego wyjątkowego, przygotowanego specjalnie na tę okazję dzieła przeznaczony jest właśnie na świąteczne prezenty dla maluchów z rodzinnej wsi artysty. W tym roku licytować będziemy obraz zatytułowany „Dzieci z Pławnej”.

Darek Miliński już trzecią dekadę zaklina świąteczny czas w Pławnej, malowniczej wsi koło Lubomierza, gdzie mieszka i tworzy. Każdego roku, wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, przygotowuje niezwykłe Mikołajki dla wszystkich dzieci z okolicy. Przez lata to wyjątkowe wydarzenie zmieniało swą formę i wędrowało z miejsca w miejsce, by w końcu osiąść na stałe w sercu stworzonej przez artystę krainy Zamku Śląskich Legend i stać się jej wspaniałą tradycją. Mikołajki w Pławnej przebiegają według różnych scenariuszy, niezmiennie zachowują jednak ten sam charakter. To przede wszystkim wspaniała akcja dobroczynna, wprowadzająca mnóstwo pięknych kolorów do nie zawsze kolorowej codzienności wielu maluchów mieszkających w Pławnej.

- Jestem strażnikiem bajek, bez których nie wyobrażam sobie prawdziwego dzieciństwa – powtarza Darek Miliński. - Chodzi o to, by pobyć razem i wspólnie przeżyć coś pięknego, bez względu na to, jak żyje się nam na co dzień. Prawdziwej, dziecięcej radości często brakuje nie tylko tam, gdzie jest bieda. Dlatego zapraszamy do nas wszystkich mieszkańców okolicy, bez względu na to, jak im się wiedzie. To nasz wkład w ratowanie urody życia, świąteczna pochodnia, wycieczka do baśniowej krainy, pełnej cudów, na jakie czekamy. Nie wyobrażam sobie życia bez tych naszych mikołajkowych spotkań. Zawsze się na nich wzruszam. I nieustannie zastanawiam, kto czerpie z nich więcej przyjemności - rozradowane dzieciaki czy my, staruchy, widzące szczęście wymalowane na ich twarzyczkach?

Przygotowując Mikołajki, gospodarze Zamku Śląskich Legend myślą przede wszystkim o dzieciakach z tych rodzin, którym jest na co dzień ciężko. Do wspólnej zabawy zapraszają jednak wszystkich. Nie tylko dlatego, by ktoś nie poczuł się źle w bajkowym świecie. Mikołajki w Pławnej są czymś więcej niż tylko słodkimi prezentami rozdawanymi maluchom przez Mikołaja, który zawsze na finał pojawia się w Pławnej z mnóstwem podarków. Chodzi o wspólny czas i autentyczne przeżycia. Wystarczy choć na chwilę zajrzeć na Mikołajki w Pławnej, by zobaczyć, jak działa magia pięknego spotkania i przekonać się, jak bardzo dzieciaki czekają na ten dzień oraz ile radości sprawia wszystkim wspólna zabawa.

Od lat nasza redakcja wspiera szlachetną akcję Dariusza Milińskiego, organizując wspólnie z nim specjalną mikołajkową aukcję. Dochód z niej przeznaczony jest właśnie na świąteczne prezenty dla dzieci z Pławnej. Podczas aukcji licytowane są zawsze wartościowe obrazy autorstwa Dariusza Milińskiego, przygotowane specjalnie na tę okazję. Ideą aukcji jest wciągnięcie do wspólnego działania jak największej grupy osób, chętnych do budowania piękniejszego świata. Dlatego też ceny wywoławcze ustalamy zawsze na stosunkowo niskim poziomie.

Przebieg licytacji i jej finał jest zawsze niespodzianką. Również dlatego, że aukcja jest nie tylko okazją do szlachetnego uczynku, ale i szansą zdobycia wartościowego dzieła sztuki. I być może szansą na niezły interes. Licytujemy wszak dzieła wziętego twórcy, którego prace od lat sprzedają się znakomicie. A ponieważ nie sposób przewidzieć finału licytacji, może okazać się, że obraz sprzedany zostanie za cenę dużo niższą od jego rynkowej wartości, co zdarzało się już w przeszłości.

Aukcja, bez względu na jej efekt finansowy, zawsze kończy się sukcesem. Milińscy, bez względu na to, za ile zlicytowany zostanie obraz, i tak przygotowują mikołajkową zabawę oraz prezenty dla maluchów. Już dziś wiadomo więc, że i w tym roku dla dzieciaków przygotowanych zostanie blisko 200 paczek z upominkami! Uczestników imprezy czeka jednak nie tylko spotkanie z Mikołajem rozdającym prezenty. Do Pławnej kolejny raz przyjadą też twórcy Teatru „Małe Mi” ze specjalnym programem. Oprócz spektaklu i wspólnych zabaw z artystami, będzie też występ zespołu Agatki ze szkoły w Płóczkach Górnych oraz rozstrzygnięcie dorocznego konkursu plastycznego dla uczniów miejscowej szkoły, zatytułowanego „Kosmiczne święta”. Podczas mikołajkowego spotkania jak zwykle nie zabraknie słodkiego poczęstunku oraz (jeśli tylko dopisze pogoda) dodatkowych atrakcji.

To, jak bogaty będzie ostatecznie zestaw mikołajkowych atrakcji i co znajdzie się w paczkach dla dzieciaków, istotnie zależy także od hojności tych, którzy zechcą wesprzeć akcję artysty, i wyniku licytacji. Jeśli obraz sprzedany zostaje za wysoką cenę, Dariusz Miliński zawsze dorzuca dodatkowe niespodzianki do zestawu prezentów. Finał aukcji znajduje także odzwierciedlenie w nagrodach, jakie otrzymają laureaci konkursu plastycznego, organizowanego wspólnie z artystą dla dzieci z wiejskiej szkoły w Pławnej.

Jak będzie w tym roku? Szykuje się gorąca aukcja, bowiem na uczestników licytacji czeka piękny, prawdziwie magiczny obraz zatytułowany „Dzieci z Pławnej”. To olej na płótnie formatu 70x80 cm, oprawiony w drewnianą ramę zdobioną również ręką artysty. Swoją opowieścią znakomicie wpisujący się w charakter mikołajkowej akcji.

- Nasz świat ratują dzieciaki. Właśnie one pozwalają żyć pełnej tajemnic magicznej krainie baśni. To dziecięca wrażliwość rozpala wyobraźnię i powala wędrować nam do piękniejszego świata, w jakim pragniemy przebywać. Dzieci opiekują się księżycem i dbają o to, by nieustannie otulała nas cudowna księżycowa poświata – opowiada Darek o obrazie, który namalował z myślą o licytacji. Obrazie, który powstał niedawno i od pierwszych chwil oczarowuje oglądających.

- Jest w nim coś niesamowitego, magnetycznego i zaskakującego również dla mnie. Ledwie kilka dni spędził w galerii, czekając na podróż do redakcji, i chyba każdy, kto w tym czasie nas odwiedził, natychmiast zwracał na niego uwagę. Nie wiadomo skąd pojawili się chętni, by kupić go od ręki. Trudno było im się oprzeć. Dopiero wyjaśnienia, że ten akurat obraz ma specjalne przeznaczenie i dlatego nie jest wystawiony na sprzedaż, studziły emocje – przekonuje autor „Dzieci z Pławnej”.

Mikołajki w Pławnej odbędą się w tym roku 5 grudnia. Żeby zdążyć z przygotowaniami, świąteczną aukcję przeprowadzimy telefonicznie, w środę, 29 listopada, w godz. od 10.00 do 16.00. Wszyscy, którzy chcą wziąć w niej udział, muszą wcześniej zgłosić swój akces. Najlepiej telefonicznie - dzwoniąc pod redakcyjny numer 756424420 lub 601572243. Zgłoszenia dokonać można też przez internet, wysyłając e-mail na adres: d.antosik@nj24.pl. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest podanie swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu, za pośrednictwem którego kontaktować będziemy się z licytującym.
Do licytacji włączyć można się praktycznie do ostatniej chwili przed jej zamknięciem. Lepiej zrobić to jednak jak najwcześniej, choćby natychmiast. Kolejność zgłoszeń decydować będzie bowiem o kolejności, w jakiej dzwonić będziemy do licytujących z pytaniami o ich propozycje cen. Osoba, która zgłosi się jako pierwsza do licytacji obrazu, rozpocznie aukcję z ceną wywoławczą, która wynosi tradycyjnie 500 zł. Minimalne postąpienie w trakcie licytacji wynosi 50 zł.
Uwaga! Do każdej z osób, które zgłoszą swój udział w licytacji, zadzwonimy z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Jednocześnie poinformujemy szczegółowo o sposobie przeprowadzenia aukcji przed jej rozpoczęciem.

Prezentowany na zdjęciu obraz czeka już na nowego właściciela w naszej redakcji. Zainteresowani udziałem w licytacji mogą obejrzeć dzieło w godzinach pracy biura (od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 16.00).

Gorąco zapraszamy do udziału w naszej szlachetnej zabawie! Stawką jest bezcenna radość dzieciaków oraz własna satysfakcja z osobistego udziału w dobroczynnej akcji. To, jak bogate będą prezenty dla dzieciaków, zależy od hojności uczestników licytacji!

Komentarze (1)

- BRAVO ! Czlowieku,warszawa "ukradla" nam Ksiezyc,a ty swoim talentem go oddajesz.Artysto, pozdrawiam,fw