To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Drogie umieranie

Drogie umieranie

Czy zapowiadana przez rząd obniżka o połowę zasiłku pogrzebowego spowoduje automatyczne obniżenie kosztów pochówku? Przedsiębiorcy pogrzebowi mówią, że poniżej pewnego poziomu cen nie da się zejść, a kwota około 3,5 tysiąca złotych zasiłku na najskromniejszy nawet pogrzeb nie wystarczy.

W Jeleniej Górze koszty pogrzebu są jednymi z najwyższych w regionie. Zdaniem przedsiębiorców branży pogrzebowej, wszystko za sprawą wygórowanych opłat cmentarnych pobieranych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zarządza cmentarzami komunalnymi.

Zasiłek pogrzebowy, obecnie wynoszący 6632 zł, wypłacany przez ZUS jest co kwartał waloryzowany. Niemal zawsze rośnie i rosną też koszty pochówków.

- Obecnie średni koszt pogrzebu to około 5 tysięcy złotych. Na każdy pochówek składa się grupa kosztów, które są niezależne od zakładów pogrzebowych. Więc gdy zasiłek pogrzebowy zostanie tak drastycznie zmniejszony, to niech nikt nie oczekuje, że firmy pogrzebowe zrezygnują, na przykład, ze swoich zysków w imię obniżki kosztów. Rodziny zmarłych, których nie będzie stać na pochówek ustawią się w kolejki po zasiłki do MOPS-u, ale będą brały pożyczki w banku – uważa Sebastian Nalberczyński z zakładu pogrzebowego Sims.

Michał Kasztelan, prezes MPGK przekonuje jednak, że opłaty cmentarne, które pokrywają koszty utrzymania cmentarzy, nie są wzięte z sufitu.

- Mamy na to dokładną kalkulację. Weźmy tylko same koszty wywozu odpadów. Trzy lata temu za tonę płaciliśmy na wysypisku nieco ponad 44 złote, a teraz opłata ta wzrosła do prawie 165 złotych. A gdzie woda, która czasem leje się z kranów na cmentarzu dzień i noc, a prąd, utrzymanie zieleni i sprzątanie? Myśmy w ubiegłym roku dołożyli do utrzymania cmentarzy prawie 400 tysięcy złotych. W tym roku założyliśmy 4 procent zysku z tej działalności, ale ponieważ wszystkie koszty rosną, więc nie wiem, czy ten poziom się utrzyma – wyjaśnia M. Kasztelan. Także i jego zdaniem obniżenie zasiłku spowoduje, że ludzi nie będzie stać na pochówek swoich bliskich. - Ogromną rolę odgrywa tu polska mentalność oraz zwyczaje i religijna tradycja. Po prostu pogrzeb musi wyglądać i mieć oprawę.

Z danych ministerstwa finansów wynika, że ZUS i KRUS wypłaciły w ubiegłym roku w sumie 2,3 mld złotych na zasiłki pogrzebowe. Po obniżeniu kwoty zasiłku oszczędności mogą sięgnąć 1 mld złotych.

Cały artykuł w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 38/10.

OPŁATY CMENTARNE
Jelenia Góra – 1487,30 zł
Karpacz – 941,60 zł
Zgorzelec – 877,40 zł
Wałbrzych – 700 zł (cmentarz przy Moniuszki), 380 zł (cmentarze przy Żeromskiego i Cmentarnej)
Kamienna Góra – 695,50 zł
Bolesławiec – 610,97 zł
Wrocław – 560 zł
Legnica – 520,20 zł
Lubań – 513,60 zł
Lwówek Śląski – 400 zł

Komentarze (7)

Spiszę w testamencie mój pochówek tam gdzie najtaniej.Taka będzie moja ostatnia wola.

jak można takie głupoty mówić panie Kasztelan! Nawet gdyby wywozić 2 tony śmieci codziennie to jest to koszt 165x2,a niestety tak nie jest zawsze śmietniki na cmentarzach są pełne bo nawet sterta śmieci leży pod nimi.Kolejna sprawa to sprzątanie hahahhh jakie sprzątanie,chwasty po pas syf,brut...kompletnie nic nie robione!
Grabarze stawiają w czasie swoich godzin pracy grobowce które później są sprzedawane a kasa za nie to już nie wiem do czyich rak wpada albo robią fuchy.Ktoś się powinni wziasc za te cmentarze bo syf który tam panuje to aż wstyd.

Na cmentarzu trawa po pas , nie każdy ma kosiarkę spalinową żeby wykosić trawsko , a co z zapomnianymi grobami czy tam nie można trochę wykosić .Wyoszona jest tylko trawa przy głównej alei.

mpgk spółka komunalna [NIEDŁUGO WYBORY !!!!]

BRAK SŁÓW ŻEBY BULO TAK DROGO I TO TYLKO W JEL.GÓRZE :angry:

Panie Prezesie - Kasztelan!
Jak moga byc takie kolosalne roznice
na terenie naszego wojewodztwa. Wyglada,ze
cos pod lopata smierdzi.