To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

"Don Giovanni Selection", czyli Mozart współcześnie  

"Don Giovanni Selection", czyli Mozart współcześnie  

Już 14 marca o godzinie 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach wystąpi grupa operowa Sonori Ensemble w towarzystwie tria stroikowego Reed Connection. Artystyczna formacja przedstawi autorską, niebanalnie uwspółcześnioną wersję słynnej opery W.A. Mozarta "Don Giovanni". 

 

Skomponowana przez jednego z najwybitniejszych muzyków opera "Don Giovanni" (znana także jako: "Rozpustnik ukarany czyli Don Giovanni") to opowieść o miłosnych podbojach Don Giovanniego i karze, jaka spotkała rozpustnego uwodziciela. Opera uznawana jest za arcydzieło nie tylko ze względu na muzykę. Wartość utworu potęguje jego wielowymiarowość - nie jest to zwykła historia uwodziciela, ale przede wszystkim głębokie studium damsko-męskich relacji, opowieść o ludzkich uczuciach, związkach,  godności i wolności. To także trzymająca w napięciu historia o zdradzie i zbrodni. 

Początkowo niedocenione dzieło stało się arcydziełem na miarę światową. Spektakle odgrywano na największych scenach europejskich, a już w 1789 roku operę obejrzała Warszawa.  
Niesłabnąca popularność dzieła Mozarta zainspirowała także grupę Sonori Ensemble, którzy wyreżyserowali historyczną operę nieco ją uwspółcześniając.  

"Don Giovanni Selection" to nowy, autorski projekt prezentujący wybrane sceny z opery Wolfganga Amadeusa Mozarta. Umiejętnie wybrane najciekawsze arie, duety, sceny i finały, którym wtóruje wyrafinowana muzyka to przełożona na obecne czasy opowieść o perypetiach Don Juana i jego ofiarach. Dla zachowania ducha wiedeńskich i praskich tradycji mozartowska opera zabrzmi w malowniczych wnętrzach cieplickiego Teatru. 

Grupę Operowa Sonori Ensemble tworzy zespół artystów operowych z Berlina, Pragi, Krakowa i Wrocławia. Jego członkowie aktywnie występują na scenach europejskich, są ponadto laureatami zagranicznych konkursów wokalnych. Grupa działająca od 2012 roku ma na swoim koncie już ponad 250 koncertów w salach koncertowych, teatrach i innych instytucjach kultury Polsce i za granicą. W coraz liczniejszym gronie artystów współpracujących z zespołem Sonori Ensemble znajdują się także występujcie w spektaklu trio stroikowe Reed Conncetion. 

Mimo mijających wieków, popularność dzieła nie spada. Nawet jeśli dobrze znamy tradycyjną operę warto poznać jej nowe, uwspółcześnione oblicze. Taką szansę ma teraz jeleniogórska publiczność. 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy pięć podwójnych zaproszeń na to wydarzenie. Otrzymają je osoby, które najszyciej zadzwonią na redakcyjny numer 75 64 24 480, w poniedziałek, 11 marca, po godz. 14.00 i poprawnie odpowiedzą na pytanie: kto jest autorem opery "Don Giovanni"? Zapraszamy! 

 

Don Giovanni - Cieplice plakat.jpg
Sonori_photo.jpg

Komentarze (2)

Niestety koncert odwołany

Niestety koncert odwołany