To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Domki jak dla lalek

Kuchnia bretońska z ręcznie wykonanymi meblami, lata 1940-50, wyposażona w ceramiczne, miedziane i cynowe naczynia.

Klasyczny domek dla lalek z drewna z połowy XX wieku urządzony w stylu kolonialnym, domek z elementami kultury wschodu, pracownię krawiecką, klinikę dla zwierząt, sklep ze strojami ślubnymi, czy artykułami kolonialnymi, drewnianą aptekę z przeszklonymi witrynami z lalkami celuloidowymi w oryginalnych strojach z końca lat 20. XX wieku, a nawet dom angielski z oryginalnym oświetleniem elektrycznym... przykuwają uwagę małych i dużych widzów. Chyba nawet bardziej tych dorosłych. Oglądając wystawę, można bowiem nie tylko przenieść się w przeszłość, także zaliczyć lekcję zmieniających się mód i technologii.

Wszystkie te cudeńka można podziwiać aż do marca 2014 roku w Miejskim Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu. Domki pochodzą z kolekcji Anety Popiel - Machnickiej, reżysera filmowego i scenarzysty z Warszawy. Kolekcjonuje i restauruje stare domki dla lalek ze swoimi dziećmi, prowadzi stronę internetową poświęconą temu tematowi i własnoręcznie „urządza” domy. Haftuje, przerabia, lepi, kładzie podłogi, podnosi dachy, tapetuje, naprawia lub wprowadza oświetlenie, tworzy miniaturowe produkty wypełniające sklepy. Rodzinna kolekcja liczy blisko 50 domków, sklepów i pokoików dla lalek.

 

W Muzeum Zabawek w Karpaczu można nie tylko oglądać oryginalne domki dla lalek, ale i na filmie podglądnąć, jak powstaje miniaturowy świat z przeszłości kolekcjonerki Anety Popiel-Machnickiej i jej dzieci.