To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Do sądu za Dwór Czarne

Do sądu za Dwór Czarne

Czy zabytkowy Dwór Czarne przejęty ponad półtora roku temu przez wrocławską fundację Emmaus Compati wróci do pierwotnego właściciela, czyli Fundacji Kultury Ekologicznej? Jeleniogórska Prokuratura Rejonowa obciążyła przymusową hipoteką tę nieruchomość, ustanawiając w ten sposób zabezpieczenie obiektu. Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Grażynie Sz. i Jarosławowi B.  z zarządu Fundacji Kultury Ekologicznej, którym zarzuca się działanie na niekorzyść fundacji przez co straciła ona zabytkowy obiekt.

O sprawie przejęcia Dworu Czarne i działaniach nowego zarządu FKE pisaliśmy wielokrotnie. Według Jacka Jakubca, wieloletniego szefa fundacji i kustosza dworu, działania podjęte przez Grażynę Sz. I Jarosława B. po tym, jak weszli do zarządu fundacji zaczęły zmierzać do przejęcia zabytkowego obiektu. W internecie pojawiły się nawet ogłoszenia i wynajmie apartamentu w obiekcie, a później o sprzedaży.

Nowe władze fundacji zmieniły jej statut wykreślając zapis o tym, że celem fundacji jest ochrona i pielęgnacja dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem XVI-wiecznego Dworu Czarne.

Umowy zawierane z inną fundacją – Emmaus Compati, którą Grażyna Sz. i Jarosław B. powołali i którą zarządzali oraz z firmą Food Trade&Development Lopata Group doprowadziły w grudniu 2012 roku do przeniesienia własności zabytkowego dworu na rzecz wspomnianej fundacji Emmaus Compati.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu NJ.

Komentarze (22)

Warto dodać, że Miasto przegrało proces o zwrot darowizny, czyli można powiedzieć że podarowaliśmy odnowiony zabytek cwanemu inwestorowi...

ja Dworu Czarne nikomu nie podarowałem. Proszę po nazwisku - kto podarował "w naszym imieniu" Dwór Czarne ...... inwestorowi? POzdrawiam - Marcin Kaflik z Cieplic

W umowie stoi tak - 'Oni podarowuja Unym Dwor' a pod spodem ktos dal 'parafke'

a na papirze pozostały ślady kieliszków i karafki

Wrocławskie słoiki połakomiły się na kolejny nasz zabytek? Już jeden wykupiły - zabytkową halę w Mysłakowicach. Jak hala skończyła, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Czy dwór Czarne też przerobią na złom i gruz, który sprzedadzą potem jakiemuś paserowi? Wrocławskiemu buractwu mówimy w Jeleniej stanowcze NIE !!!

Przyłączam się do pytania Pana Kaflika??? Za jakiej kadencji podarowano dwór. Kto głosował??? Pani Piotrze wie Pan???

Gdybyście umieli czytać ze zrozumieniem, to wiedzielibyście kiedy. Napisane jest w artykule, że 1,5 roku temu, czyli za czyjej kadencji? Za kadencji Zawiły. Radny Szymański dobrze o wszystkim wie, bo był wtedy w radzie. Teraz durnia z siebie robi i pisze, że wszyscy podarowali, "my" podarowaliśmy.

ZaPOmniałes dodać kto ma wiekszosc przy głosowaniach.

Czas na powrót obiektu do Fundacji Kultury Ekologicznej, mam nadzieję że sąd przyzna rację uczciwym ludziom, którzy całe swoje życie poświęcili na ratowanie tego zabytku, a nie cwaniakom i przekrętaczom.

Pan Jakubiec (zwany kusztoszem) nie jest bez winy.Odzyskac obiekt dla miasta i wydzierzawic na rynkowych zasadach.Fundaje rozwiazać

do komentatora z g. 10:56: całkiem nie tak! uchwałę o darowiźnie Rada podjęła w 2004 roku na wniosek prezydenta Kusiaka, a zrealizował ją w 2008 r. prezydent Obrębalski.

Piszesz o przekazaniu dworu Fundacji Kultury Ekologicznej? Jeśli tak, to nie o tym jest mowa, tylko o dalszym przekazaniu innej fundacji. Przecież właśnie o to teraz chodzi, żeby dwór wrócił do Fundacji Kultury Ekologicznej, która zarządzała nim dobrze, dopóki nie pojawiła się dwójka nowych cwaniaczków w zarządzie.

A kto ich wpóścił do tej fundacji?nie wiesz Jakubiec

Jakubiec,przecnił swoje mozliwości.Narobił długu a później szukał sponsorów i znalazł.Dwór winien wrócić do miasta,bez żadnej fundacji ekologicznej,która była tylko przykryką do idiotycznych działań Jakubca.

[quote=Bezrobotny]Jakubiec,przecnił swoje mozliwości.Narobił długu a później szukał sponsorów i znalazł.Dwór winien wrócić do miasta,bez żadnej fundacji ekologicznej,która była tylko przykryką do idiotycznych działań Jakubca.[/quote]

Jeśli potrafisz - przywołaj choć jeden przykład takiego "idiotycznego działania" Jacka Jakubca w odniesieniu do Fundacji Kultury Ekologicznej. Uważaj przy tym, aby to, co piszesz, było weryfikowalną prawdą, ponieważ w przeciwnym przypadku narazisz się na karną odpowiedzialność za pomówienie. Tylko anioły są... aniołami, istotami wolnymi od błędów i grzechów i w takim sensie aniołem nie jest nikt z nas, także Jakubiec.
Konstatacja jednak,że Jacek Jakubiec, a więc człowiek, czyli nie-anioł - dopuścił się jakiegokolwiek draństwa wobec zarządzanej przez niego fundacji - jest czystą insynuacją, której NIKT nie jest w mocy poprzeć jakimkolwiek, nawet najbardziej marnym dowodem! A więc ostrożnie, nie szarżowałbym tak z tymi oskarżeniami, bo to może kosztować! Mam 67 lat i całe moje dorosłe życie poświęciłem walce o swobodę wyrażania myśli. Jednak pozwolę sobie zauważyć, że wyrażanie myśli MUSI być poprzedzone... aktem myślenia. Inaczej jest to pusty a czasem bezinteresownie nienawistny, anonimowy i g**** bełkot, zwany teraz hejterką. Walczyłem wraz z setkami innych o prawo do swobody wypowiadania się, ale nie walczyłem o prawo do anonimowego, tchórzliwego szczania innym po nogawkach a to właśnie istota trollingu czy hejterstwa. Prawo do swobody wypowiedzi jest zagwarantowane konstytucją, lecz ta sama konstytucja nie wspomina ani słowem, że zgadza się na BEZKARNE lżenie innych, przypisywanie im czynów bezecnych i postaw haniebnych. Nie wspomina, ponieważ w innym miejscu stanowi, że każdy człowiek posiada godność i niezbywalne prawo jej obrony. Czy wiesz, o czym mowa? Gdyby tak było, twój post nie powstałby... W dawnej Galicji mawiano w takich przypadkach: "Man kann singen, man kann tanzen, niemals aber mit zasrancen". Nie napiszę tu więcej ani słowa. Szkoda czasu.

Dwór powinien wrócić do miasta. Jest to perła, jedyna wśród wszystkich okolicznych dworów i pałaców. Miasto powinno to wykorzystać. Z udziałem całej społeczności Osiedla Czarne.

Panie Radny Szymański - miasto nawet NIE ROZPOCZĘŁO procesu o zwrot Dworu !!!!Jako Radny powinien Pan to wiedzieć :))))

W księdze wieczystej Dworu Czarne w DZIALe III - PRAWA, ROSZCZENIA I OGRANICZENIA
Podrubryka 3.4.1 - Treść prawa, roszczenia, ograniczenia, ostrzeżenia

znajduje się zapis:

STWIERDZENIE O NIEWAŻNOŚCI UMOWY Z DNIA 19 GRUDNIA 2012 R., REP. A 26691/2012 (K. 118-122) BEZWARUNKOWEGO PRZENIESIENIA NIERUCHOMOŚCI NA ZABEZPIECZENIE PRZEZ FUNDACJĘ KULTURY EKOLOGICZNEJ Z SIEDZIBĄ W JELENIEJ GÓRZE NA RZECZ FUNDACJI EMMAUS COMPATI Z SIEDZIBĄ WE WROCŁAWIU, ZAMIESZCZONE W UZASADNIENIU PRAWOMOCNEGO WYROKU SĄDU OKRĘGOWEGO W JELENIEJ GÓRZE Z DNIA 15 KWIETNIA 2014R. SYGN. I C 1917/13 - WSKUTEK POMINIĘCIA, PRZYSŁUGUJĄCEGO UPRAWNIONEJ GMINIE JELENIA GÓRA NA MOCY ART.109 UST.1 PKT 4 USTAWY O GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI, PRAWA PIERWOKUPU.

Jakubiec uratował zamek od zagłady i to jest najważniejszy krok w dużym projekcie,do którego niezbędni byli partnerzy uczciwi i z dużą wyobraźnią.
Niestety kolejny raz okazało się,że w naszym kraju tacy nie rodzą się na kamieniach. Trzeba ich długo i cierpliwie szukać.
Smutne to niestety,ale już dzisiaj widać światełko w tunelu.
Zamek wróci do "macierzy" i stanie się(tak jak zamarzył Jacek Jakubiec) perełką Jeleniej Góry.

Miasto powinno zadbać by dwór miał porządnego właściciela jak np Pałac Wojanów. Jakubiec był pierwszy ale obecnie nie da rady - nic tu po nim. Podobnie jak z Polaną w Jakuszycach. Gozdowski był pierwszy i teraz przekazał Polanę Szklarskiej Porębie która ma prawo do pomocy z ministerstwa sportu.