To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Do podziwiania dawne pocztówki i pamiątki z Karkonoszy

Do podziwiania dawne pocztówki i pamiątki z Karkonoszy

Od wczoraj, 17 listopada w Muzeum Karkonoskim można oglądać wystawę dawnych pocztówek i pamiątek z Karkonoszy.

- To wystawa o Oskarze Adamie Keilu, przedsiębiorcy i wydawcy działającym w Jagniątkowie – opowiadał podczas czwartkowego wernisażu kurator wystawy, Robert Rzeszowski. 

Oskar Adam Keil, Ślązak, później kupiec wrocławski, w latach osiemdziesiątych XIX wieku sprowadził się do Jagniątkowa, gdzie kupił zakład stolarski. 

Oskar Adam Keil produkował pamiątki turystyczne: galanterię drewnianą, jak rzeźbione korki do wina, czy drewniane małe laleczki będące ozdobami choinkowymi. W zakładzie Keila powstawały także barwne litografie – pocztówki z Karkonoszy, czy okazjonalne etykiety, jak ta reklamująca poncz Rubenzahla. W salach ekspozycyjnych muzeum na pierwszym piętrze zaprezentowano około 400 takich pocztówek. I to one wzbudzają zainteresowanie współczesnych kolekcjonerów. Pocztówki Oskara Keila są bowiem przedmiotem ich kolekcjonerskiego pożądania. Na giełdach litograficzne dzieła Keila pojawiają się rzadko i osiągają niebagatelne ceny. Na potrzeby realizacji wystawy Muzeum Karkonoskie pukało do wielu drzwi prywatnych kolekcjonerów z Polski i Czech z prośbą o wypożyczenie pocztówek.

Zakład Keila działał do drugiej wojny światowej, kiedy to biznes został przejęty przez Heinricha Wolfa, produkującego sprzęt sportowy: sanki, narty.

- To nie tylko wystawa karkonoska, bowiem Oskar Adam Keil działał także poza Jelenią Górą, choćby w Legnicy – mówiła dyrektor muzeum, Gabriela Zawiła. Rekomendując pocztówki Keila zwróciła uwagę na to, że przedsiębiorca z Jagniątkowa był wizjonerem. W zbiorach jest bowiem litografia przedstawiająca Śnieżkę na rok 2000 z... wyciągiem i tunelem przechodzącym pod Górą Olbrzymią.

Wystawa eksponująca historyczne pocztówki i pamiątki z Karkonoszy będzie czynna w Muzeum Karkonoskim do końca stycznia 2017 roku.

IMG_9613.JPG
IMG_9576.JPG
IMG_9579.JPG
IMG_9586.JPG
IMG_9590.JPG
IMG_9591.JPG
IMG_9592.JPG
IMG_9593.JPG
IMG_9594.JPG
IMG_9609.JPG
IMG_9611.JPG
IMG_9612.JPG

Komentarze (1)

"W zbiorach jest bowiem litografia przedstawiająca Śnieżkę na rok 2000 z... wyciągiem i tunelem przechodzącym pod Górą Olbrzymią."
Taki wizjoner a KPN-u nie przewidział. O wyciągach i tunelach możemy sobie pomarzyć.