To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zobacz historyczne pamiątki z Karkonoszy

Zobacz historyczne pamiątki z Karkonoszy

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę „Oskar Adam Keil (1856 – 1936) przedsiębiorca i wydawca”. To wystawa o drugim co do wielkości i najstarszym w regionie przedsiębiorstwie galanterii drewnianej, pamiątek turystycznych i stolarstwa artystycznego działającym w Jagniątkowie od 1855 do 1945 roku, a szczególnie o powstałym w 1894 roku, znanym na terenie Śląska i Niemiec, wydawnictwie litografii artystycznej Oskara Keil’a z Jagniątkowa, wydającym do roku 1941.  Wernisaż w czwartek 17 listopada o godzinie 17.00.

Obie części firmy Oskara Adama Keila związane były z karkonoską tradycją snycerstwa i miejscowego rzemiosła. Zakład galanterii drewnianej, rzeźby i toczonych wyrobów artystycznych znany był ze swych produktów w całej niemal Europie. W zakładzie litograficznym, drugiej części przedsiębiorstwa Oskara Keil’a, powstawały pocztówki, druki firmowe i reklamowe, foldery turystyczne oraz reklamy pensjonatów, schronisk i hoteli, drukowane jako piękne barwne litografie.
Tłem opowieści o Oskarze Keil’u jest kilkadziesiąt wyrobów karkonoskiego snycerstwa i rzemiosła, jakie niegdyś były produkowane w jego zakładzie stolarskim, płyty litograficzne oraz kilkaset pocztówek wraz z opowieścią o miejscowych litografach i artystach.
Pocztówki są najbardziej rozpoznawalnymi pamiątkami po Oskarze Keil’u, cenią je kolekcjonerzy i podziwiają zwykli ludzie urzeczeni pięknem barwnych litografii.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, zbiorów Karkonoskiego Muzeum we Vrchlabí, kolekcjonerów polskich i czeskich. Ekspozycja czynna będzie do 31 stycznia 2017 r.


 

Komentarze (4)

Precz z niemiecką propagandą!

[quote=Anonimousse]Precz z niemiecką propagandą![/quote]
Chyba czegoś nie zrozumiałeś(łaś),przecież to nie jest żadna propaganda tylko miłość do regionu,który jest również Twoją ojczyzną,a pokazywane pamiątki są akurat z jej "niemieckiego" czasookresu. No...chyba że jesteś zza Buga?

Czy komentujący tylko takie wnioski umie wyciągnąć? A co po nas zostanie?

A ty jesteś z działu archeo? Po co wyciągasz temat z przed prawie miesiąca? Zrozumiałem swój błąd, bardzo żałuję swojej nierozmyślnej odpowiedzi. Wiem teraz, że Niemcy i Wielki Naród Niemiecki byli, są i będą naszymi jedynymi przyjaciółmi. Wybacz mi, i nie denerwuj się.

ps. uprawiasz seks w trójkącie? Jeśli tak, zostaw łapkę w górę, skontaktuję się z tobą.