To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

"Czeski błąd" na finał filmowego ZOOM-u

"Czeski błąd" na finał filmowego ZOOM-u

Mocny akcent na zakończenie „Polsko–czeskich spotkań z kinem niezależnym”, w ramach których realizowany był tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze. Już jutroi (w piątek 13 kwietnia) o godz. 19.00 w jeleniogórskim kinie LOT (ul. Pocztowa) odbędzie się pokaz specjalny filmu „Czeski błąd” w reż. Jana Hrebejka. Po projekcji spotkanie z autorami filmu Janem Hrebejkiem oraz scenarzystą Petrem Jarchovskym! 

Jan Hrebejk jest cenionym na świecie reżyserem filmowym i teatralnym („Niewinność”, „Do Czech razy sztuka”, „Niedźwiadek”, „Pupendo”, „Pod jednym dachem”). Wraz ze scenarzystą Petrem Jarchovskym studiował scenopisarstwo w praskiej szkole filmowej w latach 1987-1991. Od tamtej pory współpracują niemal przy każdym filmie. Największym sukcesem twórczego duetu był  film z 2000 r. "Musimy sobie pomagać", który został  nagrodzony pięcioma czeskimi Lwami oraz nominacją do Oscara.
Podczas tegorocznego ZOOM-u prezentowany był już najnowszy film Hrebejka „Niewinność”. „Czeski błąd” to dramat obyczajowy z 2009 roku. Jego twórcy w gorzko-komediowym stylu pokazują, jak emocjonalnymi istotami są ludzie, jak łatwo człowiek tłumaczy sobie swoje grzeszki i jak wielką siłą jest miłość.
Spotkanie z autorami filmu poprowadzi Krystyna Krauze - dramaturg, reżyser filmów dokumentalnych, popularyzatorka i tłumaczka dramaturgii czeskiej (między innymi Petra Zelenki).
Bezpłatne wejściówki odbierać można w kinie LOT oraz w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu, który jest organizatorem wydarzenia.  
Projekt „Polsko–czeskie spotkania z kinem niezależnym”, dofinansowano w ramach POWT Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007–2013 oraz przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki przy wsparciu finansowym Miasta Jelenia Góra.

Komentarze (1)

Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników. Nikt z organizatorów się do mnie nie zwrócił w sprawie przyjazdu - to fałszywa informacja
ms