To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas na ZOOM

Czas na ZOOM

Ponad 100 filmów pokazanych zostanie podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM–ZBLIŻENIA odbywającego się w Jeleniej Górze. Piętnasta edycja tego wydarzenia trwać będzie od 21 do 26 lutego. W programie, oprócz projekcji filmowych, znalazły się też ciekawe koncerty znanych muzyków towarzyszące festiwalowym seansom oraz warsztaty filmowe dla młodych twórców kina i krytyków filmowych.

„ZOOM” w ciągu kilkunastu lat swojej historii wyrósł na jedną z największych i najważniejszych imprez promujących kino offowe odbywających się w Polsce. Należy do wąskiego grona wydarzeń organizowanych pod patronatem Światowej Unii Kina Niezależnego UNICA. Nagrodzony też został złotym medalem tej organizacji.
O wartości jeleniogórskiego festiwalu świadczy jego rozpoznawalna marka i stale rosnąca popularność. Do udziału w tegorocznym konkursie, stanowiącym zasadniczą część wydarzenia, zgłoszonych zostało ponad 500 filmów z 48 krajów całego świata! Ogromne zainteresowanie imprezą wśród autorów kina offowego bierze się także z szerokiej formuły konkursu pozwalającej na prezentowanie w nim filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, teledysków, jak i najróżniejszych eksperymentów realizowanych przy pomocy kamery filmowej. Regulamin nie narzuca też jakichkolwiek ograniczeń tematycznych. O nagrody walczą filmy amatorskie, niezależne i studenckie.  Bo ideą tego spotkania jest konfrontacja najróżniejszych dokonań twórców filmowych oraz prezentacja  wszelkich zjawisk obecnych w kinie niezależnym.        
Do tegorocznych finałowych pokazów konkursowych spośród wszystkich  zgłoszeń wybrano 95 filmów z 22 państw. Oceniać je będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. znani, polscy aktorzy   - Krzysztof Majchrzak i Aleksandra Nieśpielak. Jurorzy oceniać będą filmy w kilku kategoriach. Twórcy filmowi z regionu jeleniogórskiego dodatkowo rywalizować będą w kategorii „Made in Karkonosze”. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe i rzeczowe oraz przede wszystkim cenne statuetki „Żelaznego Filmowca” autorstwa słynnego rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza. Nagrodę specjalną dla najlepszego filmu w kategorii „Made in Karkonosze” od lat fundują „Nowiny Jeleniogórskie”. Regulaminowe trofea to nie wszystko. Festiwal ZOOM – ZBLIŻNIA nominuje również filmy do Nagród Polskiego Kina Niezależego im. Jana Machulskiego. Jest więc o co walczyć. Pokazy konkursowe trwać bedą od 23 do 25 lutego. Nagrodzone filmy zobaczyć będzie można podczas gali finałowej zaplanowanej na 26 lutego. Podczas niedzielnej gali zaprezentowane zostaną też filmy zrealizowane podczas rozpoczynających się 20 lutego tygodniowych warsztatów, w których uczestniczyć będzie ponad 40 młodych twórców z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Uwaga! Dla młodych Jeleniogórzan są jeszcze ostatnie wolne miejsca na warsztatach krytyki filmowej, które w tym samym czasie poprowadzi znany krytyk, redaktor naczelny miesięcznika “Kino” - Andrzej Kołodyński.       
Poza projekcjami konkursowymi i pokazami filmów warsztatowych na  publiczność czekają też atrakcyjne pokazy specjalne głośnych fimów. Już 21 lutego o godz. 18.00 kostiumowy „DAAS” w reżyserii Adriana Panka, który na 16. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi za ten właśnie film otrzymał Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka w kategorii "najlepsza reżyseria". Po projekcji zaplanowano spotkanie z  reżyserem  oraz aktorem Robertem Gonerą, który zagrał w tej produkcji. 23 lutego o  20.00 po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany zostanie zdobywca dwóch kanadyjskich nagród filmowych, czyli   “The maiden dance to Death” węgierskiego reżysera Endre Hulesa.  24 lutego o 15.00 – polsko – czesko – słowacko – węgierska koprodukcja „Latający mnich i tajemnica da Vinci”  (reż. Mariana Čengel-Solčanská) z udziałem z udziałem znanych, polskich aktorów.  24 lutego o  godz. 19.30 „Ki” w reżyserii Leszka Dawida z brawurową rolą Romy Gąsiorowskie, za którą aktorka  zebrała najważniejsze polskie nagrody filmowe.  25 lutego o  godz. 15.00 polska premiera „Niewinności” w reżyserii Jana Hřebejka. Tego samego dnia o 20.00 „Lęk wysokości”  Bartosza Konopki  - autora dokumentu "Królik po berlińsku" (nominowanego do Oscara), nagrodzonego za debiut  reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz  na festiwalu filmowym w Bombaju.  
Filmy obcojęzyczne prezentowane na pokazach specjalnych prezentowane będą w wersjach z polskimi napisami przygotowanymi specjalnie na potrzeby festiwalu. Wszystkie festiwalowe projekcje odbywać się będą w jeleniogórskim kinie „LOT” przy ul. Pocztowej.
Poza salą kinową odbędą się natomiast dwa festiwalowe wydarzenia muzyczne. W środę 22 lutego godz. 19.00 w sali widowiskowej JCK przy ul.  Bankowej pokaz filmu „Mocny człowiek” z 1929 r  (reż. Henryk Szaro) z muzyką na żywo wykonywaną przez Super Trio Macieja Maleńczuka, Roberta Tuty, Kuby Rutkowskiego. „Mocny człowiek” jest jednym z ostatnich i najlepszych polskich filmów epoki kina niemego. Należy do najstarszych filmów polskich znajdujących się w zbiorach Filmoteki Narodowej. Dramat psychologiczny, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego pod tym samym tytułem zaginął w czasie wojny. Odnaleziony  został w 1997 roku w archiwum filmowym w Belgii. Super Trio stworzyło niezwykłą, współczesną ilustrację muzyczną do filmu, osadzoną pomiędzy rockowymi improwizacjami i nowoczesną elektroniką, znakomicie oddającą klimat kinowej opowieści. Ten wyjątkowy wieczór filmowy zapowiada się więc szalenie atrakcyjnie.   
23 lutego  godz. 22.00 w  klub Orient Express ul. 1 Maja odbędzie się natomiast koncert grupy Mikromusic. Znana wrocławska formacja mocno zaznaczyła już swoją obecność nie tylko na rodzimej scenie muzycznej, ale i na ekranach. Teledyski do jej utworu „Thank God I'm a Woman” nominowany były do nagrody podczas festiwalu Camerimage.
Szczegółowy program festiwalu organizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu w kolejnym wydaniu „NJ” oraz na stronach internetowych www.zoomfestival.pl.
Uwaga! Dla czytelników „Nowin Jeleniogórskich” mamy pięć dwuosobowych zaproszeń na wszystkie wydarzenia tegorocznego ZOOM-u. Rozdamy je osobom, które najszybciej zgłoszą się osobiście do sekretariatu naszej redakcji w Jeleniej Górze (ul. M. Skołodowskiej - Curie 13) w środę, 15 lutego, po godz. 14.30. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „NJ”. Zapraszamy!