To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas na Webera, Brucknera i Czajkowskiego

24 marca jeleniogórscy filharmonicy zagrają pod batutą Michaela Meissnera.

Kolejny koncert w ramach cyklu "Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki" w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej już w piątek, 24 marca. Początek o godz. 19.00.

Tego dnia jeleniogórska orkiestra symfoniczna zagra pod mistrzowską batutą Michaela Meissnera. Jako solista wystąpi doskonale znany naszej publiczności wiolonczelista jeleniogórskiej orkiestry, Roman Samostrokov. Muzyczny wieczór słowem poprowadzi Elżbieta M. Terlega W programie: Uwertura do opery Euryanthe Carla Marii von Webera, IV Symfonia Es-dur Romantyczna Antona Brucknera, Wariacje na temat rokokowy op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę Piotra Czajkowskiego.

Michael Meissner pochodzi z Hamburga. Reprezentuje wielopokoleniową, niemiecką tradycję muzyczną luterańskich organistów. Po ukończeniu studiów w Staatliche Hochschule für Musik w Monachium przez 15 lat pełnił funkcję koncertmistrza, solisty i dyrygenta Regensburg Philharmonic Orchestra oraz głównego dyrygenta zespołu Camerata Ratisbonensis. Jako dyrygent, solista i kameralista często koncertował w odległych zakątkach Europy i Ameryki. W 1990 został koncertmistrzem Mexico City Philharmonic Orchestra. Jest założycielem zespołu Mexico City String Quartet, z którym nagrał 9 płyt i odbył liczne tournée koncertowe po Europie i Stanach Zjednoczonych. W roku 2001 stworzył i kierował międzynarodowymi festiwalami muzycznymi: Música del Mar w Huatulco w stanie Oaxaca oraz Viva Vivaldi w Mexico City. W 2009 roku został dyrektorem artystycznym State Chamber Orchestra of Morelos, z którą prowadzi intensywną działalność koncertową i operową – dwie europejskie trasy koncertowe w 2010 i 2012 roku. Jest także dyrektorem artystycznym Sinfonieta Mexicana oraz Orquesta Viva Vivaldi i z tym zespołami dokonuje światowych prawykonań dzieł meksykańskich. Wyprodukował i poprowadził wykonanie 9 oper, w tym amerykańską premierę Montezumy Antonio Vivaldiego. Dyrygował ponad trzydziestoma orkiestrami w Europie i Ameryce Łacińskiej. Jako badacz przywrócił kilka ważnych kompozycji meksykańskich i wykonał je na scenach całego świata. Jest członkiem honorowym Związku Kompozytorów SUISS Raffaele D'Alessandro. W 2010 roku, w Pradze, został wyróżniony Nagrodą Europejskiej Fine Arts. Od 2016 roku jest dyrygentem i dyrektorem muzycznym Orquesta Sinfonica de Cuenca w Ekwadorze.

Roman Samostrokov pochodzi ze Lwowa. Ukończył Liceum Muzyczne i Akademię Muzyczną we Lwowie oraz Konserwatorium Muzyczne w Neuchatel (Szwajcaria). Jest zdobywcą II nagrody w krajowym dziecięcym konkursie muzycznym, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Siergieja Prokofiewa na Ukrainie oraz II nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Kijowie. Pracował jako kameralista w Lwowskiej Orkiestrze Kameralnej. Obecnie jest koncertmistrzem w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Koncertował min.: na Ukrainie, w Polsce, Czechach, Niemczech, Izraelu, Szwajcarii.