To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas na Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze!

Czas na Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze!

Już w przyszłym tygodniu wielkie święto teatru w Jeleniej Górze. 34. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych rozpocznie się w piątek 15 lipca o godzinie 15:00 na Placu Ratuszowym i trwać będzie 3 dni. Organizatorem tegorocznej edycji jest Jeleniogórskie Centrum Kultury. A co dokładnie będziemy mogli zobaczyć? Jakie atrakcje czekają uczestników wydarzenia? Oto zapowiedź twórców programu. 

Tegorocznym festiwalem rządzą trzy założenia:
- Gwiazda każdego dnia. W każdy z trzech festiwalowych dni na zakończenie dnia prezentowany będzie spektakularny, bogaty scenograficznie i inscenizacyjnie spektakl z wieloosobową obsadą. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście otwierający festiwal, monumentalny spektakl teatru „Titanic” z Niemiec.
- Dla każdego coś miłego. Z pewnością wieczorne spektakle gwiazd dostarczą widzom wiele wrażeń estetycznych oraz powodów do przemyśleń nad kondycją współczesnego świata. W programie nie zapominamy jednak o mniej wyrafinowanej rozrywce oraz programach dla dzieci, które otwierać będą każdy dzień festiwalowy.
- Nie zasypiamy pomiędzy spektaklami. Zapraszamy do „Ulicznego Centrum Festiwalowego”. W nim codziennie od 15.00 odbywać się będą animacje i warsztaty dla dzieci a w przerwach pomiędzy spektaklami, na dwunastometrowym ekranie, wyświetlane będą animowane filmy komediowe dla dzieci i dorosłych.

W piątek o godzinie 18:00 festiwal otworzy spektakl „Eunika w krainie cyrku”, Teatru Ulicznego Scena Kalejdoskop. Porywające widowisko plenerowe z elementami cyrku, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla"Alicja w krainie czarów". Tytułowa bohaterka zasypiając przenosi się do fantastycznego świata, gdzie poznaje wiele niezwykłych postaci. Eunika wędruje z widzem przez cyrkowe krainy swojej wyobraźni, napotyka na swojej drodze, nieziemskie zwierzęta i inne wręcz surrealistyczne istoty. Oryginalny pomysł oraz dbałość o każdy szczegół zaowocowały powstaniem niezwykle ciekawego spektaklu, który w formie plenerowej nabiera nowych znaczeń. "Eunika.." ma nie tylko zachwycać obrazem, dźwiękiem, plastyką ciała, grą aktorów czy efektami specjalnymi, ale przede wszystkim ma uczyć.

Następnie o 20:00 spektakl „Satyriada” Teatru na walizkach. Jest to uliczny spektakl nawiązujący do tradycji rosyjskiej i ukraińskiej sztuki komediowej. Spektakl składa się z różnych wątków fabularnych przeplecionych estradowymi pokazami sztuki cyrkowej. Zobaczymy min. przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, a wesele z pogrzebem. To zaskakująca opowieść, w której na tle bałkańskiej muzyki oglądamy pokazane z przymrużeniem oka nasze codzienne małostki i intrygi. Jest tu również scena w szpitalu, gdzie obsługa lekarska nie daje nam pewności co do swoich umiejętności, natomiast pacjentem może okazać się każdy z nas! Zapraszamy także na pokaz rysowania obrazu na żywo oraz na pokaz jazdy i żonglerki na dwumetrowym monocyklu! Spektakl interaktywny, lekki, prześmieszny.

I tak przechodzimy do puntu kulminacyjnego pierwszego dnia teatrów ulicznych. O godzinie 22:10 "Hutnicza Symfonia" Teatru Titanic z Niemiec. Teatr Titanic to fascynujące olbrzymie obiekty, muzyka na żywo i efekty specjalne. Teatr Titanic opowiada o mitycznych tematach, o ludzkości, naturze i technologii, a ich działania to poetyckie sceny z dziwacznym humorem groteskowych bohaterów. Teatr Titanick jest zakorzeniony w tradycji europejskiego teatru ludowego, który łączy z nowoczesną formą wyrazu. Ich celem jest, stworzenie świata obrazów, które mogą być zrozumiane przez ludzi wszystkich kultur. I to właśnie te obrazy zachwycają zafascynowaną widownię na całym świecie.
Spektakl „Hutnicza symfonia”, który zobaczymy w Jeleniej Górze, to kolejna monumentalna produkcja teatru, w której główną rolę odgrywa industrialna orkiestra, posługująca się nietypowym technokratycznym instrumentarium.

W sobotę, drugiego dnia festiwalu pierwszy spektakl pokażemy już o godzinie 16:00. Tym razem będzie to propozycja dla rodzin z dziećmi. Spektakl „Dziad i baba” Akademii Wyobraźni. Inscenizacja świetnej baśni Kraszewskiego. Opowiada historię dwojga biednych ludzi, których los niespodziewanie się odmienił. Pełna mądrości i humoru opowieść o zakamarkach ludzkiej natury. Spektakl w konwencji teatru maski z udziałem dzieci w warstwie plastyki odnosi do obrazów Tadeusza Makowskiego.

O godzinie 18:00, Show Clap Clap Circo z Urugwaju i Argentyny. Clap Clap Circo jest duetem teatralno cyrkowym, stworzonym przez Joaquin Caride (Clowna-żonglera) z Argentyny i Irene Carrier (aktorę i cyrkowca) z Urugwaju. Oboje podróżują po świecie. Do tej pory prezentowali się w ponad 30 krajach. Pracują razem wykonując pokazy uliczne od 2008 roku. Zaprezentowali swoje pokazy na różnych festiwalach odbywających się na wszystkich kontynentach. W Jeleniej Górze , dwukrotnie zaprezentują, pełen humoru i niezwykłej ekspresji godzinny program kuglarsko cyrkowy.

Dwie godziny później, o 20:00 na Plac Ratuszowy przyjedzie gwiazda programu „Mam talent” Pan Ząbek. Zaprezentuje nam show „Stalowe Usta”. Pan Ząbek wychodzi naprzeciw najbardziej wygórowanym wymaganiom. Jego profesjonalne show to nieskończona studnia potencjału iluzji, wyczynów kaskaderskich oraz wysublimowanego humoru. Nie widzieliście jeszcze czegoś takiego!Showman, Iluzjonista, Cyrkowiec, Postać. Oto on – Pan Ząbek. Narodził się spontanicznie w okolicach 2003 roku, jako alter ego Marcina Połoniewicza. Matką jego Pasja do sztuk cyrkowych i sprawiania radości ludziom, Ojcem Majstersztyk iluzji i grozy, okraszony nietuzinkowym humorem. Swój pierwszy pokaz zorganizował na klatce schodowej. W Jeleniej Górze zobaczymy jego niezapomniane, magiczne i niebezpieczne show, którego nie powstydził by się Harry Houdini.

Nie ma teatrów ulicznych bez parady! Godzina 21.30 to najwyższy czas na Paradę Teatru Fuzja stratujemy przy ul. 1 mają, przez Konopnickiej aż do Placu Ratuszowego, na którym to o godzinę 22.00 spektakl „Blacout”. Blackout to opowieść o świecie wyrosłym na gruzach cywilizacji pozbawionej energii elektrycznej. Rozpoczyna się od cyberpunkowej parady osadzonej w realiach rozpędzonej technokratycznej super korporacji niedalekiej przyszłości. Pełna elektronicznych brzmień, akrobatyki i pędu. Kiedy wydaje się, że szybciej się nie da, następuję wielki krach energetyczny przekreślający wszelkie normy społeczne i cywilizacyjne. Walka ludzkości o przetrwanie na śmieciach cywilizacji prowadzi widza do dzikiej, w steampunkowej estetyce, postapokaliptycznej wizji świata, gdzie najważniejszą walutą stały się resztki energii wyskrobane z dna akumulatorów. Obu częściom spektaklu towarzyszy bezustannie muzyka na żywo, fantastyczna oprawa scenograficzna oraz ekspresyjna i energetyczna gra aktorów.

Trzeciego dnia nie zasypiamy. O godzinie 16:00 ponownie Akademia Wyobraźni, ale z innym spektaklem. Zapraszamy na „Baśń o dwóch braciach”. Według znakomitej baśni Gustawa Morcinka “O ubogim Szewcu i chciwym Młynarzu” pokazuje świat ludowej sprawiedliwości gdzie dobro jest nagradzane a zło piętnowane. Opowiadaną przez akordeonistę historię ilustrują działania lalek. Grupy dzieci biorą udział w spektaklu animując proste lalki dzieci Szewca, Młynarza i Biedy.

Godzina 18:00 to dobry czas dla tych, którzy w sobotę nie byli z nami podczas Show Clap Clap Circo. Grupa z Argentyny jeszcze raz pokaże swoje show.

O godzinie 20:00 spektakl „ Freak show” Teatru Circus Ferus z Poznania. „Freak Show” nawiązuje do wystaw biologicznych rarytasów (zarówno ludzi, jak i zwierząt) popularnych w Europie i Stanach Zjednoczonych od połowy XIX, do połowy XX wieku.
Zmiany w kulturze popularnej i rozrywce oraz zmiana postaw dotyczących różnic fizycznych, doprowadziły do upadku formuły dziwacznego pokazu jako formy rozrywki. Lecz teraz Freak Show wraca, i to w wielkim stylu!

Spektakl kończący 34. MFTU 17 lipca o godzinie 22:00 to „Causa Fatalis” Teatru Novogo Fronta z Czech i Rosji. To najpopularniejsza, najbardziej spektakularna produkcja teatru. Przedstawienia TNF robią wrażenie zarówno swoją skalą jak i różnorodnością ekspresji i przez krytyków nazywane jest „gorzką taneczną groteską” lub „ tańcem na krawędzi”. Przedstawienie Causa Fatalis jest zainspirowane przyczynowością w życiu ludzkim. Źródła historyczne prowadzą do teorii przyczynowości Arystotelesa, która rozróżnia cztery rodzaje przyczyn (causa materialism, formalism causa, causa efficiens i causa finalists). Pozostałe źródła inspiracji można znaleźć w buddyzmie i kulturze indyjskiej gdzie zasada nazywana jest „karmą”. Nazwa i główny temat przedstawienia wywodzą się ze wszystkich tych inspiracji.
Zapraszamy bardzo serdecznie !

PROGRAM FESTIWALU

15 lipca 2016 / Plac Ratuszowy

godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym
(malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane etc.)
godz. 18.00 - Spektakl dla rodzin „Eunika w krainie cyrku”, Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop / POLSKA
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „Satyriada” Teatr na Walizkach / POLSKA
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 22.00 - Oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta
godz. 22.10 - Spektakl „Hutnicza Symfonia” Teatr Titanic /NIEMCY

16 lipca 2016 / Plac Ratuszowy

godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym
(malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane etc.)
godz. 16.00 - Spektakl dla rodzin „Dziad i baba”,Akademia Wyobraźni / POLSKA
godz. 17.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 18.00 - Show Clap Clap Circo / URUGWAJ,ARGENTYNA
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „Stalowe Usta” Pan Ząbek / POLSKA
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 21.30 - Parada Teatru Fuzja / ul. 1 maja, Konopnickiej, Plac Ratuszowy/
godz. 22.00 - Spektakl „Blacout” Teatr Fuzja / POLSKA

17 lipca 2016 / Plac Ratuszowy

godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym
(malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane etc.)
godz. 16.00 - Spektakl dla rodzin „Baśń o dwóch braciach”, Akademia Wyobraźni / POLSKA
godz. 17.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 18.00 - Show Clap Clap Circo / URUGWAJ, ARGENTYNA
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „ Freak show” Teatr Circus Ferus / POLSKA
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 22.00 - Spektakl „Causa Fatalis” Teatr Novogo Fronta / CZECHY, ROSJA
godz. 23.00 - Zakończenie 34. MFTU 

Poniżej kilka zdjęć grup tetralnych, które wystąpią podczas tegorocznego festiwalu.

1_MG_8395.jpg
2-7.-freak-show-fot.-Wojciech-Owczarzak-600x400.jpg
3-6.-freak-show-fot.-Wojciech-Owczarzak-600x400.jpg
4-1957691_374170132721849_339435176_o.jpg
5-big_20140824-GRN_9165_T9auX.jpg
6-galeria-satyriada20.jpg

Komentarze (3)

A ja zapraszam do BWA, które będzie otwarte w czasie trwania działań festiwalowych i pokazuje wystawę "Papierowy teatr 2" czyli plakat teatralny. Wstęp wolny.Warto zajrzeć.

dzisiaj byl wernisaz. warto zobaczyc. rewelacyjne dziela sztuki graficznej.

Aaaaaa!! Pan ząbek! Ten co przebija ręce! Ooooo nieeeeee