To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas na Festiwal Gwiazdy Promują!

Na otwarcie festiwalu, wspólnie z jeleniogórską orkiestrą pod batutą Tomasza Bugaja, jako solistka zagra Małgorzata Wasiucionek!

Czas na jedno z najciekawszych i najbardziej wartościowych, cyklicznych wydarzeń muzycznych organizowanych w Jeleniej Górze. Na przestrzeni dwóch tygodni w Filharmonii Dolnośląskiej, wspólnie z wielkimi Mistrzami, znakomitymi muzykami i wybitnymi pedagogami, koncertować będą młodzi, wielce utalentowani artyści, do których należy przyszłość naszej sceny muzycznej. Tegoroczny, 22. już Ogólnopolski Festiwal „Gwiazdy Promują” trwać będzie od 20 do 27 lutego. 

To unikatowe pod względem charakteru, renomowane wydarzenie muzyczne, cieszące się dużym zainteresowaniem w polskim środowisku muzycznym, jest ucztą dla melomanów. Na festiwalowej estradzie koncertuje trzecie już pokolenie uczestniczących w nim artystów. To najlepszy dowód wartości tego wydarzenia. Dziś do Jeleniej Góry, jako tytułowe Gwiazdy wracają wybitni artyści promowani na pierwszych festiwalach. Wspólnie z Mistrzami, których znane nazwiska są magnesem dla publiczności, prezentują się znakomici młodzi muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów, stojący na progu kariery artystycznej. Ukształtowani już muzycznie i w pełni sił wykonawczych, z energią młodości stają do konfrontacji siłą mistrzowskiego doświadczenia. Kunszt artystyczny oraz poczucie wzajemnej odpowiedzialności promujących i promowanych sprawiają, że festiwalowe koncerty są zawsze na wysokim poziome i nierzadko zjawiskowe.

W tegorocznej edycji festiwalu udział wezmą wybitni artyści z różnych stron Polski, zajmujący się działalnością pedagogiczną w renomowanych uczelniach muzycznych: prof. Ryszard Zimak (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Tomasz Miczka (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. Cezary Sanecki (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi), prof. Marek Andrysek (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. Agata Młynarska-Klonowska (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu), prof. Tomasz Bugaj (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie). Wszystkie spotkania z publicznością - koncerty i panele dyskusyjne - poprowadzi współtwórca imprezy, kierownik artystyczny festiwalu od pierwszej jego edycji, honorowy obywatel Jeleniej Góry, prof. Roman Lasocki z warszawskiego Uniwersytetu Fryderyka Chopina, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Zasadniczą część programu festiwalu stanowi pięć koncertów - dwa symfoniczne i trzy kameralne, które zabrzmią w jeleniogórskiej filharmonii. W piątek, 20 lutego, o godz. 19.00 koncert inauguracyjny, zatytułowany „Mistrzowie i spadkobiercy”, z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej oraz znakomitej młodej skrzypaczki rodem z Jeleniej Góry – Małgorzaty Wasiucionek. Koncert batutą poprowadzi prof. Tomasz Bugaj. W programie Serenada Nr 1 D-dur op. 11 Johannesa Brahmsa oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. W sobotę, 21 lutego, o godz. 18.00 wieczór z „Królem tanga”, czyli muzyką Astora Piazzolli. Zagrają: prof. Marek Andrysek (akordeon), Kazimierz Skowronek (skrzypce), Aleksander Mazanek (kontrabas), Marek Nosal (gitara), Piotr Kopiński (fortepian). W niedzielę, 22 lutego, o godz. 18.00 „Wieczór z operą”. Utwory Sergieja Rachmaninowa, Antonina Dvoraka, Stanisława Moniuszki, Georgesa Bizeta, Michaiła Glinki, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa wykonają śpiewacy z klasy prof. Agaty Młynarskiej - Klonowskiej: Anna Jankowiak (sopran), Magdalena Wachowska – (mezzosopran), Joanna Zawartko - Kołodziej (sopran). Przy fortepianie zasiądzie Justyna Skoczek. W środę, 25 lutego, o godz. 19.00 „Perkusyjne źródła inspiracji” zaprezentuje Andrzej Waloszczyk oraz uczestnicy warsztatów perkusyjnych zorganizowanych przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze. Na finał w piątek, 27 lutego, o godz. 19.00, „Koncert trzech rektorów nie tenorów”. Na estradzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją prof. Ryszarda Zimaka oraz prof. Tomasz Miczka (obój) i prof. Cezary Sanecki (fortepian). W programie Uwertura fantastyczna Bajka Stanisława Moniuszki, Koncert na fortepian i orkiestrę Grażyny Bacewicz, Koncert na obój i orkiestrę smyczkową Haralda Genzmera oraz I Symfonia C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena.

Szczególnym dopełnieniem programu jest wystawa fotografii  Daniela Antosika „Muzyczna konstelacja”, prezentowana do 28 lutego w jeleniogórskiej Galerii Sztuki BWA. Tworzy ją blisko 40 wielkoformatowych portretów znakomitych artystów, którzy koncertowali w Filharmonii Dolnośląskiej w ciągu dziesięciu wcześniejszych edycji Festiwalu Gwiazdy Promują. We wtorek, 24 lutego, o godz. 17.00, właśnie w BWA odbędzie się otwarty dla publiczności panel dyskusyjny zatytułowany „Fotografia i muzyka”, z udziałem krytyk sztuki Elżbiety Łubowicz, prof. Romana Lasockiego oraz autora wystawy. Spotkanie otworzy koncert kameralny Małgorzaty Wasiucionek! To będzie wyjątkowe spotkanie z muzyką. 


Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po trzy dwuosobowe zaproszenia na każdy z festiwalowych koncertów w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w najbliższy czwartek, 19 lutego, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „NJ” z  zapowiedzią Festiwalu „Gwiazdy Promują”. Zapraszamy!