- Cieplice są teraz prawie jak Ciechocinek – cieszy się pani Iwona, mieszkanka uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry. Porównanie trochę na wyrost, bo trzy tężnie w Ciechocinku mają po kilkaset metrów, ale z jeleniogórskich i tak się cieszymy, bo przecież do tej pory nie było ich wcale.
-Z inicjatywą budowy bulwaru wzdłuż rzeki Kamienna wystąpili członkowie poprzedniej rady dzielnicy uzdrowiskowej – wspomina Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Radni stwierdzili, że kuracjuszom brakuje atrakcji i przydałby się uzdrowiskowy deptak. I taki powstał.
Bulwar z tężnią i małą gastronomią, która powinna działać latem, będzie dodatkowym miejscem spotkań i spacerów. Teraz tężnia solankowa lada chwila zostanie zamknięta, by nie zamarzła. Będzie ponowie czynna na wiosnę przyszłego roku. Warto więc skorzystać z okazji i wybrać się w najbliższy weekend do Cieplic, pospacerować bulwarem i skorzystać z inhalacji solankowych.
Inwestycja została zrealizowana dzięki unijnym dotacjom we współpracy z Uzdrowiskiem Cieplice. - Kosztowała 2 miliony 100 złotych. Ponad 90 procent tej kwoty stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych – wylicza Tomasz Kowalczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Czy w przyszłości bulwar można byłoby przedłużyć? Niestety, nie pozwalają na to techniczne uwarunkowania – wyjaśnia dyrektor.
Entuzjazm studzi pani Joanna, kuracjuszka z Poznania.
- Przydałoby się jeszcze zadbać bardziej o okolice bulwaru i naprawić murek i schody naprzeciwko oraz wyciąć krzaki po drugim brzegu rzeki Kamienna – wylicza.
Marcin Polowczyk, przewodniczący obecnej rady dzielnicy uzdrowiskowej Cieplice przyznaje, że nie ustają w szukaniu pomysłów na uatrakcyjnienie pobytu w tej części Jeleniej Góry. Przygotowali razem ze Stowarzyszeniem Moje Karkonosze Cieplickie Szlaki Spacerowe. Jeden z nich obejmie także bulwar z tężniami. - Warto także promować się, sięgając do historii i słynnych osób, które mieszkały w Cieplicach – dodaje Polowczyk. Na przykład do postaci Adolfa von Henselt, który był jednym z największych mistrzów fortepianu w okresie romantyzmu, uważany za znakomitego kompozytorów swojej epoki. Jego uczniem był m.in.Modest Musorgski. Henselt kupił w Cieplicach willę i korzystał tu z kuracji . W Cieplicach zmarł. O tym słynnym obywatelu mało kto wie w uzdrowisku.
Agnieszka Lepieszo ze spółki Uzdrowisko Cieplice jest zadowolona, że przybyło kolejne miejsce, które uatrakcyjni pobyt na kuracji. Przyjeżdża tu rocznie około 15 tysięcy kuracjuszy z całej Polski, z zagranicy najwięcej jest Niemców, są także Rosjanie i Holendrzy. Z pewnością wielu z nich będzie spacerować bulwarem i korzystać z inhalacji solankowych.
Budowa bulwaru nad rzeką Kamienną to tylko jeden z elementów programu rewitalizacji Cieplic. Pozostałe dwa zadania to wykonana już przebudowa ul. Tabaki i modernizacja stadionu przy ul. Lubańskiej.
Komentarze (31)
Czy planowany jest tam przystanek Szybkich Kolei Miejskich Kotliny Jeleniogórskiej? Prawda jest taka, że ludzie z okolicznych miejscowości, szczególnie Ci starsi obywatele, są żywo zainteresowani możliwością leczenia swych boloków i schorzeń wieku starczego przy pomocy cudownych metod solanek leczniczych z Ciepłowodów. Myślę, że konieczne jest obsługiwanie połączeń przejeżdżających przez stację Cieplice Tężnia Centralna, które dojeżdżają do Jagniątków Hotel CARSKI******, Michałowice MOUNTAIN OFFICE CENTER, Łomnica CENTRALA OSP, Karpacz TUNEL POD ŚNIEŻKĄ oraz oczywiście Czernica METRO IV. Uważam, że skomunikowanie poprawi nie tylko zadowolenie mieszkańców, lecz wpłynie również znacząco i korzystnie na obniżenie kosztów leczenia, które i tak spadły odkąd w Kotlinie rozpoczął się boom inwestycyjny, który pozwolił w rankingach wyprzedzić Silicon Valley. Warto nadmienić, że dzięki budowie Międzynarodowego Lotniska Karkonoskiego oraz podziemnej kolei próżniowej na odcinkach JELENIA GÓRA-PEKIN oraz CIEPLICE-DUBAJ udało się zrewolucjonizować obszar. Mamy zerowe emisje pyłów PM2.5 oraz PM10, a także średnią zarobków miesięcznych grubo powyżej 100.000$ netto. Sądzę, że nie ma co gadać tylko organizować ekipę, postawić peron i ludzie będą korzystać elegancko. Pozdrawiam
Ciekawe czy idziesz do pracy czy śpisz do 12?
Jak ktoś ćpa piko tak jak on to nie śpi.
Pozdro Adam
Porównanie do Ciechocinka to jak mrówka przy słoniu.
PGU powinno jeszcze zadbać o ruinę po dawnej rozlewni wody mineralnej bo to jest "skarb" Cieplic.I na tym radni niech się skoncentrują swoje wysiłki oraz na powrocie rozszabrowanych przez wszelakie instytucje zbiorów po rodzinie Schaffgotschów bo tu było ich i powinno być ich miejsce
Ta ruina nie jest własnością PGU.
Piękna betonowa pustynia.
Nie wiedziałem że w urzędzie są departamenty.czysty idiotyzm.
Masz rację, brak wiedzy na ten temat to czysty idiotyzm.
Gdyby nie smród palonego węgla.
Oglądam te zdjęcia i jedno mi przychodzi na myśl - wieś tańczy i śpiewa. Wygląda to nędznie. Betonowa ścieżka z szopą i 2 ławkami na krzyż. Jak można porównywać tę ścieżkę do Ciechocinka ? To taki Ciechocinek na standardy jeleniogórskie.
Jakie budynki poobdarpywane w okolicy. Wypaczyłem niejakiego Łużniaka, lokalnego szeryfa obrony demokracji w naszym kraju. Czy przy tej okazji poruszył ten ważki element utrzymania wolności i konieczności powiedzenia: "dość", obecnie panującemu reżimowi???
Żarty ! Jelenia Góra to chyba zawsze będzie "prawie jak..."
Haaa ..... nowe super tężnie wraz z aromatyzowanym zapachem z Kamiennej to nawet Ciechocinek na ma się co przyrównywać do nas.
Niezły żart, taki sam jak "Jelenia Góra Rowerowa Stolica Polski" Czasami lepiej jest przemilczeć, niż żartować sobie z ludzi. Póki co to Jelenia Góra pod względem turystyki leży i kwiczy. Mając tak pochowane cenne skarby po okolicy i tego nie udostępnić turystom, to tylko świadczy o tym jakie egoistyczne jest podejście ludzi do rozwoju tego miasta. I to nie chodzi o obecnego pana prezydenta ale te zaniedbania są wieloletnie, dużo wstecz.
Możliwości jazdy na rowerze jest u nas mnóstwo. Malkontenci tego nie widzą. Z każdej strony miasta jest wiele możliwości, trzeba tylko chcieć.
Naucz się czytać ze zrozumieniem. Hasło mówi o Jeleniej Górze, a nie gminach ościennych. Po Jeleniej jeździ się walcząc o życie, bo nie ma dróg dla rowerów. Albo kłócisz się z kierowcami, albo modlisz, żeby nie potrącić pieszych na chodnikach, które przerobiono na pieszo-rowerowe. Dopiero w Szklarskiej, Karpaczu, Borowicach, Janowicach albo Dziwiszowie można sobie pojeździć na spokojnie, ale to już NIE jest Jelenia Góra.
Na zdjęciach ciągle ci sami klakierzy.
Na zdjęciach ciągle ci sami klakierzy.
Uważają nas za idiotów.Brzozowe gałązki a powinne być z tarniny. W jaki sposób powstaje mgiełka solankowa jak nie ma przewiewu.Projektant do bani i forsa wyrzucona w błoto. Fakt że śmierdzi kanalizą .
Z brzozowych też się robi. Rzadziej, ale jednak.
Tak jak od lat śmierdzi szambem przy ujęciu wody w kształcie kosmitki...
A Katabas nie przybiegł z e szczotą i wiadrem z wodą święconą???? Za dużo chciał wziąć czy jak???
Jadę rano do pracy i widzę zajebistą chmurę z komina ciepłowni ! I tak sobie myślę -całe miasto stoi na wodach termalnych ! Masakra .
Bzdety piszesz ,widzisz ale nie wiesz co widzisz ,ciepłownia ma najlepsze filtry .
On jest z tych, co widzą chmurę PARY z chłodnic kominowych i wpadają w panikę...
Gdzie ty widziałeś chłodnice kominowe w naszej ciepłowni? Chyba ci się z Turowem pomyliło.
Cieplice prawie jak Ciechocinek.Jelenia Góra prawie jak miasto.
Kolejny propagandowy artykuł piejący o "wspaniałych" inwestycjach w tym mieście. A już po zdjęciach widać , że nyndzą wieje. Prawie, to nawet nie jest prawie. Kto porównuje coś takiego do uzdrowiska w Ciechocinku? Autor artykułu był chociaż w Ciechocinku i widział jak to tam wygląda ? Za rok zaczniecie pisać, że Jelenia Góra to drugi Paryż? Fakt jest taki, że to miasto ma zeroznaczące inwestycje i nie rozwija się tak jak miejscowości w okolicy. Ta wasza propaganda ...
Lokalnym menelom taki standard styknie w sam raz.
Świetna sprawa. Widzę jednak małe ale. Zauważyłam na zdjęciach, że pojawiają się rowerzyści, według mnie ten odcinek promenady powinien być dla pieszych. Rowery tu nie pasują.