To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Białoruskie blińczyki z warzywami

Białoruskie blińczyki z warzywami

Adrianna Spólnik (na zdjęciu z lewej) i Aleksandra Szydłowska są uczennicami czwartej klasy technikum żywienia i gospodarstwa domowego w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 w Jeleniej Górze.

W szkolnej pracowni poznają tajniki gotowania rozmaitych dań: tych opartych na mięsie, warzywach czy mącznych. Prywatnie Adrianna najbardziej lubi przygotowywać potrawy z mięs. Smak takiego schabu nadziewanego śliwkami czy polędwicy wieprzowej w boczku doskonale znają już domownicy Adrianny, bowiem gotuje obiady nie tylko w szkole, ale codziennie także w domu. Kulinarnym hitem domowym są roladki z płatów kurczaka nadziewane serem i pieczarkami. Aleksandra natomiast (na zdjęciu z prawej strony) „najlepsza jest w rybach” - orzekły koleżanki z klasy. Nie każdy bowiem sprosta zadaniu podania wyśmienitego dorsza w beszamelu! Tegoroczne maturzystki - zanim zostaną znanymi restauratorkami - marzą o zdaniu dobrze matury i dostaniu się na studia. Dziś zdradzają przepis na danie, które akurat po raz pierwszy próbowały zrobić w szkolnej pracowni. Białoruski przepis na blińczyki z warzywami jest prosty, choć jak wszystkie dania mączne - pracochłonny. Z pewnością jednak danie zadowoli gusty Polaków.

BLIŃCZYKI Z WARZYWAMI
Blińczyki: 1,25 szklanki mąki, 2 szklanki mleka, 1 jajko, ćwierć łyżki stołowej cukru, 4 łyżki stołowe masła (w białoruskim przepisie może być smalec), sól. Jajka, cukier, sól oraz mąkę i połowę mleka wymieszać na jednolitą masę, wlać pozostałe mleko - wymieszać. Piec na niewielkiej patelni posmarowanej smalcem lub masłem.

Produkty na farsz: pół średniej wielkości główki kapusty, 4 marchwie, 1 cebula, 1 jajko, 2 łyżki stołowe masła do pieczenia, sól. Kapustę, marchew i cebulę drobno pokroić w słomkę, wymieszać, dodać ugotowane na twardo i posiekane jajko, posolić. Na każdym upieczonym blińczyku ułożyć farsz, zawinąć brzegi, usmażyć.

Nowiny Jeleniogórskie nr 46/09.