To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Beneš w Strefie Fotografii

Beneš w Strefie Fotografii

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza na kolejne z cyklu Spotkań w Strefie. W piątek, 30 stycznia gościem pasjonatów fotografii będzie znany praski fotograf Jaroslav Beneš. Spotkanie połączone z pokazem fotografii w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jaroslav Beneš jest aktywny twórczo od końca lat 60. i stale odgrywa znaczącą rolę w fotografii czeskiej. Jego prace od 1980 prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, trafiły też do kolekcji wielu muzeów oraz znaczących galerii na całym świecie. Artysta był dwukrotnie stypendystą francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, uhonorowanym tak za fotografowanie Paryża. Okazjonalnie zajmuje się również dydaktyką i wykładami o fotografii.

W trakcie spotkania opowiadać będzie o swojej twórczości, działalności elitarnej grupy twórczej "Czeski Drzewak", której był jednym z pomysłodawców i założycieli, oraz o aktywności fotograficznej kilku wybranych czeskich artystów i o wpływie Josefa Sudka - legendarnego praskiego fotografa - na czeskich twórców. Będzie też nieco o historii Praskiego Domu Fotografii - jednej z najbardziej prestiżowych galerii fotografii w Europie oraz o fenomenie funkcjonowania czeskiej fotografii artystycznej w świecie.