To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Batuta Mieczysława Gawrońskiego i skrzypce Sary Dragan

Jako solistka wystąpi młoda utalentowana skrzypaczka - Sara Dragan

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na pierwszy z wrześniowych koncertów z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki". Do udziału w nich zaproszeni zostali młodzi, ale doświadczeni już i cenieni instrumentaliści, którzy wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, pod batutą wybitnych dyrygentów, wykonają wspaniałe dzieła wielkich kompozytorów.

Już w najbliższy piątek, 22 września 2017 r., o godz. 19.00, w sali im. Stefana Strahla FD koncert pod batutą Mieczysława Gawrońskiego. Wspólnie z jeleniogórską orkiestrą jako solistka wystąpi 18-letnia, wielce utalentowana skrzypaczka Sara Dragan. W programie muzycznego wieczoru, który słowem poprowadzi Elżbieta M. Terlega, Symfonia  G-dur nr 94 - Niespodzianka Josepha Haydna, III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 – Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Suita baletowa Pulcinella Igora Strawińskiego.

Sara Dragan pochodzi z Legnicy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem swojego taty, Konrada Dragana. Mimo młodego wieku jest laureatką głównych nagród w blisko 45 konkursach skrzypcowych organizowanych w Europie i USA. Kilkadziesiąt razy wystąpiła już jako solistka z orkiestrami i zespołami kameralnymi w kraju i za granicą. Grała w wielu renomowanych salach koncertowych. Jest laureatką wielu programów stypendialnych. Dwukrotnie za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkakrotnie została laureatką Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk".

Podczas piątkowego koncertu z jej udziałem zabrzmi mistrzowska muzyka trzech wyjątkowych twórców muzyki poważnej. Igor Strawiński, zaliczany do grupy najbardziej wpływowych kompozytorów XX wieku, w swojej „Suicie baletowej" sięgnął do barokowych kompozycji Pergolesiego, nadając im jednak własny charakter i nową estetykę, nazwaną później neoklasycyzmem. Młody, zaledwie 19-letni Wolfgang Amadeus Mozart, pisząc III Koncert skrzypcowy, zaprezentował niezwykle dojrzały styl klasyczny. Mimo, iż prosty melodycznie i pozbawiony wirtuozowskich popisów, utwór zachwyca wspaniałą kolorystyką, pięknem brzmienia oraz zmian dramatycznych - będących niejako zapowiedzią następnych wybitnych dzieł. Joseph Haydn w swej klasycznej Symfonii G-dur, jednej z dwunastu symfonii londyńskich, umieścił sporo nowych rozwiązań, w tym zawiłą harmonię i zaskakujące akcenty. Tytułową Niespodziankę zdradza drugi - używany dziś zamiennie przydomek dzieła: Z uderzeniem w kocioł

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ten właśnie koncert w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja, jak można je zdobyć w „Nowin Jeleniogórskich” z 19 września 2017 r. Zapraszamy!
 

MISTRZOWIE I WIRTUOZI 2017 - plakat.jpg