To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Bartosz Skłodowski zagra Chopina

 Bartosz Skłodowski wspólnie z jeleniogórską orkiestrą zagra Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina

To już ostatni koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi fortepianu”, na który zaprasza w tym roku jeleniogórska filharmonia. W najbliższy piątek, 25 listopada, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej zagra pod batutą Przemysława Neumanna. Jako solista wstąpi Bartosz Skłodowski. W programie muzycznego wieczoru, który słowem poprowadzi Elżbieta Terlega-Stachów, Uwertura fantastyczna Bajka. Opowieść zimowa Stanisława Moniuszko, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz – I Symfonia g-moll Zimowe marzenia op. 13. Piotra Czajkowskiego. Początek muzycznego wieczoru o godz. 19.00.

Bartosz Skłodowski naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze, w klasie fortepianu mgr Ewy Wieczorek. Później kształcił się w klasie fortepianu mgr Iriny Oleszkiewicz w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Obie szkoły ukończył z wyróżnieniem. Od 2012 roku studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Do jego najważniejszych osiągnięć konkursowych należy m. in.: drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Ars Nova (Trieste, Włochy, 2010), Grand Prix i Nagroda Ambasady RP w Lubljanie na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w 2011 roku (Radovljica, Słowenia). W roku 2013 został półfinalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym roku zdobył nagrodę na 14. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Padwie (Włochy).
Mimo młodego wieku wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami w kilku krajach. Do jego największych osiągnięć należy udział w koncercie z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina w teatrze w Brukseli. Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na ten właśnie koncert w Filharmonii Dolnośląskiej. Informacja, jak można je zdobyć, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 22 listopada 2016 r. Zapraszamy!