To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Avenariusa opowieść o Hali Rajskiej

Fot. Grzegorz Koczubaj

Gdyby odwiedzający Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie mogli zwiedzać je w towarzystwie „przewodnika” Jacka Paruszyńskiego, niewątpliwie liczba chętnych znacznie by wzrosła, a opowieść zyskała by na atrakcyjności. I to nie jest żart, bowiem od piątku, 26 października, Dom Hauptmanna wzbogacił się o nowe – dodajmy – niebanalne wydarzenie artystyczne, mianowicie spektakl teatralny. „Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa”, bo o tym wydarzeniu mowa, to monodram Jacka Paruszyńskiego, który powstał na podstawie wspomnień niemieckiego malarza Johannesa Maximiliana Avenariusa, autora malowideł w Hali Rajskiej w domu Gerharta Hauptmanna.

W godzinnym spektaklu Avenarius (Jacek Paruszyński) opowiada o swojej pracy nad Halą – dziełem, które odmieniło nie tylko przestrzeń willi noblisty, ale także los samego artysty. Natomiast opisywane słowem i światłem kolejne fragmenty malowideł, przywołują cienie dawnych mieszkańców, budzą nostalgię i refleksję nad czasem, który minął.
Dodajmy, że Jacek Paruszyński jest autorem adaptacji i reżyserem spektaklu; dźwięk i efekty świetlne – Marek Oleksy; konsultacja naukowa prof. Krzysztof A.Kuczyński.
Przestronne wnętrza willi w Jagniątkowie nie pierwszy raz okazują się być przyjazne teatrowi: w 2001 roku zagrano tu „Hauptmanna” Jerzego Łukosza w reżyserii Waldemara Krzystka.
Widzowie piątkowej premiery „Wyspy” otrzymali prezent w postaci niewielkiej, bogato ilustrowanej zdjęciami książeczki zawierającej wspomnienia Johannesa Maximiliana Avenariusa w języku polskim i niemieckim (przekład Małgorzaty Urlich-Kornackiej).
Kolejne przedstawienia będzie można zobaczyć 27.10 i 16.11. o godz. 18.00.
 

wyspaDGHfotGOK (1).jpg
wyspaDGHfotGOK (2).jpg
wyspaDGHfotGOK (3).jpg
wyspaDGHfotGOK (4).jpg
wyspaDGHfotGOK (5).jpg
wyspaDGHfotGOK (6).jpg
wyspaDGHfotGOK (7).jpg
wyspaDGHfotGOK (8).jpg
wyspaDGHfotGOK (9).jpg
wyspaDGHfotGOK (10).jpg
wyspaDGHfotGOK (11).jpg
wyspaDGHfotGOK (12).jpg
wyspaDGHfotGOK (13).jpg
wyspaDGHfotGOK (14).jpg
wyspaDGHfotGOK (15).jpg
wyspaDGHfotGOK (16).jpg
wyspaDGHfotGOK (17).jpg
wyspaDGHfotGOK (18).jpg
wyspaDGHfotGOK (19).jpg
wyspaDGHfotGOK (20).jpg
wyspaDGHfotGOK (21).jpg
wyspaDGHfotGOK (22).jpg
wyspaDGHfotGOK (23).jpg
wyspaDGHfotGOK (24).jpg
wyspaDGHfotGOK (25).jpg
wyspaDGHfotGOK (26).jpg
wyspaDGHfotGOK (27).jpg
wyspaDGHfotGOK (28).jpg
wyspaDGHfotGOK (29).jpg
wyspaDGHfotGOK (30).jpg
wyspaDGHfotGOK (31).jpg
wyspaDGHfotGOK (32).jpg

Komentarze (1)

Wspaniałe przedsięwzięcie, niezwykły tekst, świetna sztuka aktorska mistrza Paruszyńskiego... Powiało metafizyką wśród gonitw codzienności. A na dodatek - w treści spektaklu mogli odnaleźć się wszyscy, którzy... kiedykolwiek coś budowali lub remontowali.