To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rajskie reminiscencje w Domu Gerharta Hauptmanna

Fot. Grzegorz Koczubaj

Wspomnienia pochodzącego z Gryfowa Śląskiego niemieckiego malarza Johannesa Maximiliana Avenariusa, autora naściennych malowideł w Hali Rajskiej domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie posłużyły za kanwę monodramu w wykonaniu Jacka Paruszyńskiego. Spektakl zatytułowany „Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa” będzie miał swoją prapremierę w najbliższy piątek 26 października 2018 r. w willi niemieckiego noblisty w Jeleniej Górze - Jagniątkowie.

Hala rajska muzeum – domu Gerharta Hauptmanna to wizytówka całego obiektu. W 1922 roku niemiecki noblista zlecił Avenariusowi, który był wtedy w trudnej sytuacji finansowej, wykonanie malowideł. Artysta wykorzystał motywy z dzieł Hauptmanna – „Tkaczy” i „Hanusi”, motywy biblijne - Adama i Ewy oraz portret syna Hauptmanna - Benvenuta i drugiej żony Margarety. Fundatorem naściennego dzieła był Max Pinkus - fabrykant, filantrop i mecenas kultury śląskiej z Prudnika, a okazją do stworzenia fresków była 60. rocznica urodzin pisarza. Avenarius wraz z asystentem pracował przy malowaniu Hali Rajskiej przez 8 miesięcy.

Monodram „Wyspa” przenosi nas do roku 1946 roku, kiedy to do willi Wiesenstein w Jagniątkowie przyjeżdża Avenarius, zwany Johmą. Dom jest już pusty, bo po kilkutygodniowym oczekiwaniu na zgodę władz radzieckich, wdowa po nobliście mogła w końcu wyjechać z transportem ze zwłokami męża do Niemiec i tam urządzić mu pogrzeb. Avenarius jeszcze nie wie, że za kilka dni on sam opuści Śląsk kolejnym „sonderzugiem” – pociągiem specjalnym i przybędzie – za sprawą radzieckiej administracji wojskowej – do Berlina-Müggelheim.

A tymczasem powracają wspomnienia, kiedy to w „Łąkowym Kamieniu” tętniło życie towarzyskie a stojącemu na skraju ubóstwa malarzowi, noblista dał wolną rękę. Artysta przyjął zlecenie na „raj na ziemi”, dzięki któremu odmieniło się wszystko…

W rolę Avenariusa wcielił się jeleniogórski aktor Jacek Paruszyński. On też dokonał adaptacji wspomnień malarza uzupełniając je o faktograficzne fragmenty z książki Janusza Skowrońskiego „Zapomniane tajemnice Karkonoszy”. Nad realizacją dźwięku i świateł czuwać będzie Marek Oleksy. Przy spektaklu współpracowali także Emil Mendyk i prof. Krzysztof A. Kuczyński.

- Dzięki wspomnieniom Avenariusa dowiadujemy się o jego trudnej sytuacji życiowej spowodowanej kryzysem lat 20. Minionego wieku. Znajomość z Hauptmannem i zlecenie przez pisarza na malowidła w Hali Rajskiej odmieniły życie malarza – mówi Jacek Paruszyński, który adaptował tekst, wyreżyserował monodram i wcieli się w rolę Avenariusa. W sztuce wykorzystane zostały także.

„Wyspa” to powrót do lokalnej historii urokliwego miejsca i jednocześnie nowatorska propozycja obcowania z muzeum.

Przedstawienia będzie można zobaczyć 26 i 27 października oraz 16 listopada o godzinie 18.00. Widzowie – zamiast programu teatralnego - otrzymają w prezencie książkowe, polsko-niemieckie wydanie wspomnień J. M. Avenariusa w tłumaczeniu Małgorzaty Urlich-Kornackiej.

Ceny biletów – 15,- i 10,- (młodzież, seniorzy 60+). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje ich wcześniejsza rezerwacja – Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32 Jelenia Góra-Jagniątków p. Ewa Rzempała tel. 75 755 32 86 kontakt@muzeum-dgh.pl (w godz. 9-16)

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy podwójne zaproszenia na spektakl „Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa”, który zaprezentowany zostanie w jeleniogórskim Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w sobotę 27 października. Informacja, jak można je zdobyć w wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 23 października 2018 r.  Zapraszamy!  

Avenarius plakat 26 i 27.10..jpg

Komentarze (1)

Byłam w latach 70tych na wczasach w Jagniątkowie.To były
moje pierwsze wczasy w górach.Zakochałam się w nich i do
tej pory tylko jeżdżę w góry.Wtedy jeszcze byłam z FWP.To
były czasy.Zachodniopomorzanka