To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Artyści, fotografia i tłum gości

Artyści, fotografia i tłum gości

Wernisaż wystawy zatytułowanej Wobec miejsca i czasu, która jest zwieńczeniem trwającego wiele miesięcy fotograficznego pleneru, przyciągnął we wtorkowy wieczór prawdziwy tłum gości. – Serce rośnie, kiedy widzę, że zainteresowanie prawdziwą sztuką jest tak ogromne – cieszył się na inauguracji wystawy Edwin Petrykat, pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Dialogu ze Środowiskami Twórczymi i Artystycznymi Regionu.

- Zamek Czocha, Grodziec i Książ to miejsca dla nas bardzo ważne, bo związane z poprzednimi edycjami tego artystycznego wydarzenia. Dziś wystawa Wobec miejsca i czasu, gości w murach Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze. To miejsce i czas, aby połączeni wspólna ideą twórcy zrzeszeni w Związku Polskich Artystów Fotografików, podzielili się owocami swojej mistrzowskiej pracy, okazja do tego, aby poznać ich twórczość. Okazja o tyle atrakcyjna, jako że mamy do czynienia z bardzo rozmaitą formą przekazu, każdy z artystów tworzy w odmiennym stylu, posługując się innym – indywidualnym językiem, a ta różnorodność spaja jednak wszystko w jedną całość – mówił Andrzej Rutyna, prezes Okręgu Dolnośląskiego ZPAF.

 

Wobec miejsca i czasu, to wspólny efekt pracy dwudziestu trzech artystów fotografików, którzy proponują widzowi zupełnie inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość – dzielą się osobistym, i nie powtarzającym się punktem widzenia i unikatowym sposobem przekazywania określonych treści. Ta rozmaita i bardzo odmienna percepcja świata, oraz niepowtarzalna forma opowiadania o nim, stanowią zachętę do głębszego zastanowienia się nie tylko nad artystycznym tworzeniem, ale i nad jego celem.

 

- W sztuce jaką jest fotografia artystyczna jedną z najważniejszych chyba rzeczy jest ogromna, prawie nieskończona możliwość stosowania rozmaitych technik. Wobec miejsca i czasu, to zdarzenie budzące i prowokujące do refleksji, rozważań nad sztuką, nad jej miejscem we współczesnym świecie, ale też do czegoś więcej. Ja sam chwyciłem w końcu za aparat i postanowiłem spojrzeć na otoczenie przez szkło jego obiektywu. Odkrywam coś nowego. Fotografia to z jednej strony wielka sztuka, miejsce w którym poruszają się wybitni artyści, ale z drugiej – pole dla każdego z nas – wszystkich, którzy mają w sobie wystarczająco wrażliwości – powiedział po wernisażu Edwin Petrykat.

 

- To czwarta już z kolei edycja z cyklu naszych wystaw pt. Wobec miejsca i czasu. Jesteśmy wdzięczni środowisku jeleniogórskiemu za to, że mogliśmy pokazać ją tutaj. Prace związane są nierozerwalnie z regionem, a środki dzięki którym wydarzenie to miało możliwość zaistnieć ofiarował Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska. Pozostaje nam mieć nadzieję, że ta nasza mała tradycja, która cieszy się tak dobrym przyjęciem ze strony odbiorców, doczeka się kontynuacji – mówił na wernisażu artysta fotografik, Piotr Maciej Nowak.

 

Wystawa Wobec miejsca i czasu IV, gościć będzie w gmachu Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze do 25 stycznia 2014r.

wobec miejsa i czasu (1).jpg
wobec miejsa i czasu (2).jpg
wobec miejsa i czasu (4).jpg
wobec miejsa i czasu (5).jpg
wobec miejsa i czasu (6).jpg
wobec miejsa i czasu (8).jpg
wobec miejsa i czasu (9).jpg
wobec miejsa i czasu (10).jpg
wobec miejsa i czasu (11).jpg
wobec miejsa i czasu (12).jpg
wobec miejsa i czasu (13).jpg
wobec miejsa i czasu (14).jpg
wobec miejsa i czasu (15).jpg
wobec miejsa i czasu (16).jpg
wobec miejsa i czasu (17).jpg
wobec miejsa i czasu (18).jpg
wobec miejsa i czasu (19).jpg
wobec miejsa i czasu (20).jpg
wobec miejsa i czasu (21).jpg