To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Anna Malesza zagra Sibeliusa

Gwiazdą wieczoru będzie skrzypaczka Anna Malesza

Kolejny koncert z cyklu „Mistrzowie batuty i młodzi wirtuozi wiolinistyki” w jeleniogórskiej filharmonii już w piątek, 27 października, o godz. 19.00. Tego dnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Czesława Grabowskiego. Jako solistka wystąpi skrzypaczka Anna Malesza, a o muzyce opowie Elżbieta M. Terlega. W programie: Carl Maria von Weber - Uwertura do opery Oberon, Jean Sibelius– Koncert skrzypcowy d-moll op. 47, Robert Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 Wiosenna.   

Uwertura do opery Oberon, będącej ostatnim dziełem Webera stworzonym na zamówienie londyńskiej opery, to znakomity utwór orkiestrowy. Należy on do żelaznego repertuaru koncertowego. Z jednej strony odnajdziemy w muzyce baśniowy krajobraz krainy króla elfów, z drugiej - romantyczny obraz tajemniczego Wschodu.
W klimat dalekiej północy przenosi nas Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa, jedyny koncert na instrument solowy i orkiestrę tegoż kompozytora. Autor miesza w nim melancholię i liryzm z elementami fińskiej muzyki ludowej, zaś trudności techniczne dzieła są równe urodzie muzyki. W I Symfonii B-dur Schumann zawarł jednocześnie tradycyjną formę oraz indywidualną, uczuciowo-romantyczną naturę. Utwór napisany w najszczęśliwszym okresie życia autora został nieprzypadkowo opatrzony tytułem Symfonia Wiosenna. Jest to kompozycja pełna jasnych barw i pogodnego spojrzenia na świat.