To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

500 lat protestantyzmu na Śląsku

500 lat protestantyzmu na Śląsku

Od 13 października do 17 listopada w „Galerii na Górze” Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze prezentowana będzie wystawa edukacyjna pt. „500 lat protestantyzmu na Śląsku”. Wernisaż w czwartek, 12 października, o godz. 16.00. Honorowym gościem spotkania będzie Ksiądz Biskup Waldemar Pytel – Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Wystawa „500 lat protestantyzmu na Śląsku” powstała w ramach projektu „Reformacja w Europie Środkowo – Wschodniej” i została przygotowana przez Schlesisches Museum zu Görlitz oraz Deutsches Kultur – Forum ostiches Europa w Poczdamie.
Jej tematyka pozwoli przypomnieć najważniejsze wydarzenia z tego okresu na naszym terenie oraz zaprezentować najcenniejsze zabytki, które znajdują się w jeleniogórskim muzeum. Na stałej wystawie „Z historii Jeleniej Góry i regionu” eksponowana jest biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra wydana w 1711 r., model jeleniogórskiego Kościoła Łaski wykonany w 1709 roku przez Martina Franza, architekta świątyni, „Śpiewniki jeleniogórskie” i wiele innych zbiorów, jakie warto zobaczyć.

Komentarze (3)

17 września b.r. w Rębiszowie (gmina Mirsk - powiat lwówecki) w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa zainteresowane osoby mogły poznać lub pogłębić swoją wiedzę o reformacji na Dolnym Śląsku i pamiątkach, które zostały po niej w Rębiszowie i okolicach. Było to jedno z dwu spotkań pod wspólnym tytułem „Krajobraz dziedzictwa Rębiszowa” dotyczących historii Rębiszowa, regionu i jego mieszkańców, zorganizowanych przez Sołtysa i Radę Sołecką, we współpracy ze szkołą,parafią, przy aprobacie Gminy Mirsk. Prezentacja multimedialna połączona była z odczytem. Warto było być, posłuchać i obejrzeć.

To w naszych okolicach , w Nowym Kościele , w 1518 roku wygłoszone zostało przez ucznia Martina Lutra , Melchiora Hoffmana pierwsze kazanie w duchu reformacji .Właśnie z Nowego Kościoła protestantyzm rozchodził się po całym Śląsku.

Duch reformacji powiał u protestantów, a katolicy kiszą się po staremu. To się nazywa traaaaadycjaaaa.